Jiří Sagan, který dostal ve Francii 18 měsíců vězení za pašování migrantů | foto: Rodinný archiv Jiřího Sagana

Francie zpřísnila českému řidiči trest, za převoz Iráčanů si odsedí dva roky

  • 924
Francouzský soud zpřísnil z 18 měsíců na dva roky vězení trest pro českého řidiče, v jehož kamionu úřady našly v přístavním Calais skupinu Iráčanů. Prokuratura tak uspěla s odvoláním proti mírnějšímu rozsudku. Jiří Sagan, který tvrdí, že o migrantech v kamionu nevěděl, naopak usiloval o zproštění obžaloby.

Nový rozsudek potvrdil Saganův právník Ladislav Drha, podle kterého má řidič také po vypršení trestu zákaz vstupovat na francouzské území na čtyři roky. I zde dosáhl státní zástupce zpřísnění trestu z původních dvou let.

Řidič, který dlouhodobě s rodinou žije ve Španělsku a pracoval pro španělského dopravce, by se nicméně mohl dostat podmínečně na svobodu už v červenci. Do délky trestu se mu totiž započítává i jeho dosavadní pobyt ve věznici Longuenesse.

Právní zástupce Drha uvedl, že nyní mohou nastat dvě varianty, co bude s případem českého řidiče dále. „Buď se budeme snažit o podání kasační stížnosti ke kasačnímu soudu v Paříži, nebo druhá, praktičtější varianta je, že necháme proces procesem a naopak se budeme snažit, abychom pana Sagana dostali podmíněně ven z věznice,“ doplnil pro iDNES.cz. 

Sagan čekal na další vývoj svého případu ve vazbě. Je na samotce, přístup k venkovnímu světu má jen minimální.  „Po zdravotní stránce je na tom asi dobře, nicméně nese velmi psychicky těžce skutečnost, že byl odsouzen jako nevinný člověk. Stále se s tím nemůže smířit, několikrát mi opakoval, že pro něj bylo velmi důležité podat si odvolání, byť by měl ve věznici zůstat déle,“ uvedl Drha pro iDNES.cz ještě před novým rozsudkem. „Chtěl, aby tu záležitost projednal odvolací soud a aby byl zproštěn obžaloby,“ dodal.

„Situaci vzhledem k okolnostem, kdy může být odsouzen i nevinný člověk, snášíme velmi špatně. Stále doufáme, že rozhodnutí bude pozitivní,“ doufala také Saganova přítelkyně Gabriela Kotoučková. 

Odvolací soud projednal případ Jiřího Sagana na začátku ledna. Přestože byl Sagan v loňském roce odsouzen k roku a půl ve vězení, nově státní zástupce navrhl zvýšit trest na dvouleté vězení.

„Žádný hlubší důvod v navýšení trestu není. Je to v podstatě o tom, že státní zástupce už v rámci prvního stupně navrhoval nějaký vyšší trest, nevybavuji si přesně tu sazbu, vyhověno mu ale nebylo. Ve Francii se kombinuje odnětí svobody a zákazu vstupu na francouzské území. To, co mu navrhují nyní je podle mého názoru více to, o čem si státní zástupce myslí, že by tomu soud mohl vyhovět. Je to určitá kombinace - hra čísel,“ domníval se Drha.

Soud řidiči neuvěřil ani tehdy ani teď

Sagan od začátku tvrdí, že je nevinný a o migrantech v chladicím boxu kamionu nevěděl. Běženci mu prý do návěsu vlezli, když spal. I Iráčané během vyšetřování uvedli, že do boxu vlezli bez Saganova vědomí během jeho přestávky na parkovišti, které leží sedmdesát kilometrů od Calais. Soud tomu nicméně neuvěřil.

Odsouzený Čech pracuje pro španělského dopravce Transmanolet. Kvůli zákazu vstupu do Francie zřejmě ale přijde o práci. Dovoz a vývoz Španělska totiž vždy putuje přes francouzské území.

Případem Jiřího Sagana se zabývá od začátku i český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), podle kterého nemá francouzská justice proti Saganovi žádné důkazy. V této záležitosti apeloval i na samotného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v několika dopisech. 

Čech dostal 1,5 roku za pašování, do jeho vozu u Calais vnikli Iráčané

„Pan prezident mi už dříve odpověděl s tím, že děkuje a že nebude do věci zasahovat, nicméně bere ty věci, které jsem v dopisech popsal, velmi vážně a obrátí se na francouzské ministerstvo spravedlnosti,“ uvedl pro iDNES.cz europoslanec. 

Saganova partnerka má rakovinu

Politik také připomněl, že partnerka českého řidiče, Gabriela Kotoučová, má rakovinu a vzhledem k tomu, že Sagan je ve vazbě, musela svou léčbu přerušit. 

„Po celou dobu jsme s panem Saganem a jeho rodinou v kontaktu. Kvůli tomu, že je pan Sagan zavřen, se léčba jeho partnerky přerušila a její stav není příliš dobrý. Nemá vlastně peníze na to, aby svůj léčbu dál platila,“ popsal Zdechovský situaci před nejnovějším rozsudkem. 

„Pevně věřím, že bude osvobozen. Ty důkazy v jeho prospěch jsou jednoznačné. Pokud bude odsouzen, tak přestanu věřit v právní řád Francie,“ doufal. 

Zdechovský již dříve kvůli Saganovi oslovil i českého ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. „Jako člen české vlády však do věci vedené francouzským nezávislým soudem vstupovat nemohu, podobně jako cizí politici nemohou vstupovat do řízení před našimi soudy,“ vyjádřil se ministr. 

Saganův případ není ojedinělý. V létě loňského roku například řidiči kamionu Tomáši Němcovi přišla z Británie výzva, aby zaplatil pokutu ve výši 250 tisíc korun. Britská policie totiž v jeho návěsu objevila čtrnáct běženců a obvinila ho z pašování lidí. Celníci mu již dříve odepřeli vstup do země. 

Podobný incident se stal také loni v srpnu, kdy britská policie v návěsu českého řidiče Petra Hubacze objevila čtyři pákistánské migranty. Také jemu zakázala vstup do země.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video