Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

KOMENTÁŘ: Jemen jako malá země s klíčovou úlohou. Někdy nedobrovolnou

  14:12
Jak souvisí smrt saúdského novináře Chášukdžího s výsledkem války v Jemenu? A jak s kondicí německé, a tím pádem samozřejmě i české ekonomiky? Mnohem úžeji, než to na první pohled vypadá, píše v komentáři český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Kdybyste hledali po Washingtonu místních patnáct tisíc profesionálních lobbistů, většinu z nich byste dnes nalezli v okolí míst, kde se bude řešit osud jedné jediné rezoluce amerického Kongresu. Ta volá po vyvození odpovědnosti saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána za vraždu novináře Chášukdžího a vyzývá k ukončení saúdského vojenského angažmá v Jemenu. 

Snad poprvé ve své historii tak dokázal chudý Jemen dodat finance na mnohé Vánoce v amerických rodinách. Saúdové dnes ve Washingtonu nešetří tlakem, přátelstvím ani penězi, aby zamezili přijetí navrhované rezoluce. Vyměnili ministra zahraničí. Přivádějí do vedení ty samé americké Saúdy, které ještě před dvěma roky sami zavírali za korupci. A američtí demokraté, posílení po listopadových volbách, se netají tím, že chtějí ukončit americkou podporu saúdské koalici v Jemenu. 

Nejde o malou věc – prezident Donald Trump třeba obnovil dodávky laserem naváděných bomb v hodnotě půl miliardy dolarů. Stalo se tak ještě v době, kdy měl v Kongresu v klíčovém hlasování nějakých šest hlasů k dobru. Nyní tuto většinu ztratil a někteří vlivní republikáni jako Lindsay Graham dokonce tvrdí, že jeho saúdský partner, korunní princ, je „nebezpečný, šílený a každá porota by ho odsoudila za třicet minut“. 

Jakkoliv se tedy dnes bojiště přesunulo do centra Washingtonu, bojuje se na něm o vzdálený Jemen. A v Jemenu jde o věci světové politiky, jako jsou saúdsko-americké vztahy, a tudíž i světová cena ropy, výsledek evropsko-amerického sporu o Írán, příští izraelská strategie v oblasti atd. Co se v Jemenu stalo, že je dnes jedním z hlavních témat příštího republikánsko-demokratického sporu v USA? 

Konec místo začátku

Když před sedmi lety arabské jaro dorazilo až na konec arabského světa, do Jemenu, objevilo tam prezidenta Sáliha. Ten skoro třicetimilionovou zemi ovládal po dlouhých 34 let, přežil neuvěřitelné věci, a míval dokonce smysl pro humor. 

KOMENTÁŘ: Orientální pohádka o smrti novináře na saúdskoarabském konzulátu

Celkem pravidelně jsem se s ním setkával a poslouchal jeho vysvětlování situace. Jemen je sice na mapě jedna země, ale v politické realitě je to volná koalice kmenů a jejich vůdců, které je možno vést pouze tak, že si toho nevšimnou. To byla v případě země, která má na volném trhu větší počet samopalů než je její počet obyvatel, celkem moudrá taktika prezidenta Sáliha. 

Jeho rezignace v dubnu 2012 neznamenala pro Jemen žádný nový začátek, ale pouze začátek konce. Nový prezident Hádí, jinak letecký maršál dvanácti českých letadel v držení jemenské armády, ihned dokázal, že není takový autoritář jako jeho předchůdce. Jemenci ho demokraticky odměnili, a tak se za necelé tři roky od nástupu do funkce objevil v saúdskoarabském Rijádu. Nikoliv na státní návštěvě u mocného souseda, ale v domácím vězení. 

Jeho rezignace znamenala totální bezvládí. Nezničitelný exprezident Sálih se totiž mezitím stihl v Jemenu postarat o povstání šíitských Húsíů, jakož i otevření Sálihova muzea v Sálihově mešitě. To vystavilo výjimečně cenné exponáty jako fotografie přehrad a Sálihovy vlastní ohořelé kalhoty. V nich přežil atentát v roce 2011.

Kauza Chášukdží: Princův vliv padá a na povrch se dostává plán dalších vražd

Jak jsem již říkal, míval i smysl pro humor. Trochu černý, jak je v kraji zvykem, neboť v následujícím občanském konfliktu zahynulo na 60 tisíc bojovníků. Počet dětí zemřelých hladem odhadují mezinárodní organizace až na dalších 80 tisíc a Jemen se stal zřejmě hlavní humanitární katastrofou pro právě nastávající rok.

Válka světů v realitě

Vždycky když je někde na Blízkém východě zmatek, objeví se obratem ti, kteří ho chtějí využít. V případě Jemenu jsou to pravidelně Íránci a Saúdové, věčně soupeřící o vliv v oblasti. Saúdové tedy prohlásili povstalé šíitské húsíjské kmeny za entitu podporovanou Íránem a bez velkého zájmu mezinárodní komunity a s tichou podporou amerického spojence zahájili jemenskou válku. 

Chášukdží a další nepohodlní novináři jsou osobnostmi roku časopisu Time

Jakkoliv celkem pravidelně bombardovali nejmodernějšími letadly UNESCO chráněné hlavní město Saná v držení húsíjských vzbouřenců, nedokázali zlomit jejich odpor. Jen ten, kdo kdy viděl stíhačku F-16 pálící do třípatrového hliněného domu z 12. století, ví, jak vypadá válka světů v realitě. 

Konflikt se zdál být neřešitelný hlavně proto, že v Jemenu není důležité, koho porazíte, ale jestli si toho všiml. Exprezident Sálih o tom věděl své, a tak ke konci roku 2017 zase změnil taktiku o 180 stupňů a tentokrát vyzval svoje stoupence, aby vystoupili proti Húsíům. Ti si však jeho zrady ve prospěch saúdské koalice všimli, a tak ho jejich sniper na útěku trefil do hlavy. 

Sálihova kancelář obratem vydala prohlášení, že je mrtvý, ale nikdo ho nikdy do hlavy netrefil. Jediná věc je zřetelná – tělo existuje, nevstalo z mrtvých a tím definitivně skončilo období Sálihovy oficiální i neoficiální vlády v Jemenu. 

Zavražděný Chášukdží lhal snoubence, na jaře se tajně oženil s jinou

Nikoliv ale existence jeho muzea, i když o návštěvnosti nejsou hodnověrné informace. V každém případě mu ho Saúdové ani omylem nevybombardují, protože ho moudře umístil do mešity. 

Saúdská Arábie mezitím ve Washingtonu pilně prodávala svoji část historie – Saúdové v ní pod vedením korunního prince bojují v Jemenu za západní civilizaci proti zlému Íránu a jejich šíitským spojencům Húsíům – a zbytek jsou jenom vedlejší škody. 

Americký Kongres teď může napáchat další podstatné vedlejší škody, když se demokraté se svojí sněmovní většinou pokusí pokazit Trumpovy republikánské obchody. To by pro saúdského korunního prince znamenalo takový úder pro zahraniční politiku a vztahy s americkým spojencem, že by porážku v Jemenu nemusel v palácích Rijádu ve funkci a možná ani fyzicky přežít. Nepřátel tam má bohatě. A následky by bylo cítit od amerických oceláren až po Deutsche Bank. A to už jsme hodně blízko domovu.

Nečekaná velká role

I americký kongresman je především politik, který chce být znovu zvolen. Když jde o obchody, a tedy pracovní místa jeho voličů, dokáže ze svých proklamovaných principů pozoruhodně slevit. Neočekávám tedy, že by i demokratická Sněmovna nakonec nehledala kompromis. Doufejme, že se tedy vlk nažere takovým způsobem, že u toho Jemen ještě zůstane celý. 

EU chce za vraždu novináře potrestat Rijád, Německo je pro zbrojní embargo

Předpokládané snížení americké vojenské podpory saúdskému dobrodružství v Jemenu by mohlo přinést postupné snížení počtu válečných operací a Jemenci by tak získali alespoň oddychový čas k jednání. Největší paradox je v tom, že když si saúdský novinář Chášukdží šel na saúdský konzulát v Istanbulu pro svatební licenci, rozhodně netušil, že skončí rozčtvrcený a ještě tím možná ukončí válku v Jemenu. 

Jaké je z toho poučení pro nás? I malý stát může – často docela nedobrovolně – hrát klíčovou úlohu ve světové politice. Vzpomeňme si na to. Třeba až jednou bude zase někdo navrhovat definitivní uzavření české ambasády v Jemenu, jako to napadlo již nejméně dva bývalé české ministry zahraničí. Obvyklým zdůvodněním bývá to, že Jemen je daleko, nic se tam neděje, a pokud ano, vůbec se nás to netýká. 

Myslím, že si i Kongres USA ještě loni myslel úplně totéž. Letos se ale bude místy chovat, jako kdyby byl Jemen někde v Tennessee.

Autor:

Lídr liberálů Šimečka: Výhru Fica respektujeme, ale je to špatná zpráva pro Slovensko

  • Nejčtenější

Fico se vrací. Jeho Směr s náskokem ovládl slovenské volby

Po sečtení 99 procent okrsků jasně vede ve slovenských předčasných parlamentních volbách Směr-SD expremiéra Roberta...

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Itálii straší silné otřesy supersopky, která je schopna zabít miliony

Přední italský vulkanolog Giuseppe De Natale ve středu varoval, že v oblasti Flegrejských polí nedaleko Neapole, kterou...

Narkozombíci přicházejí. Metla Američanů se valí do Evropy

Premium Evropa se musí připravit na masivní přísun fentanylu. V rozhovoru pro list Politico na to upozornila eurokomisařka Ylva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hrůzný čin v ubytovně na Plzeňsku. Muž strčil ženě do vagíny petardu a zapálil ji

Neuvěřitelně brutální čin řeší policisté z Plzeňského kraje. Na ubytovně v Kožlanech na Plzeňsku pětatřicetiletý muž...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

V Mexiku se při mši zřítila střecha kostela, zabila devět lidí a je 50 zraněných

Nejméně devět lidí zemřelo při nedělní mši v severomexickém státě Tamaulipas, když se zřítila střecha kostela. Dalších...

Pellegriniho těžká volba. Strana se mu může rozpadnout, ať povládne s kýmkoli

Třetí nejsilnější strana parlamentních voleb na Slovensku, Hlas-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Petera...

Jsem spokojený. Katastrofa. Jak Slováci vnímají návrat Fica k moci

Katastrofa i spokojenost, reagovali v neděli na výsledek slovenských voleb, ve kterých zvítězilo hnutí Směr-sociální...

KOMENTÁŘ: Fico zvítězil. Pellegrini mu však může dát limity

Premium Slovensko má za sebou další zásadní a přinejmenším civilizačně důležité parlamentní volby. Stejně jako v minulosti,...

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...