Příznivci Hútíovců v Sanaa na demonstraci proti náletům arabské koalice (5....

Příznivci Hútíovců v Sanaa na demonstraci proti náletům arabské koalice (5. dubna 2015). | foto: Reuters

Česko i Západ vyzbrojují válečný Jemen. Ale nepřímo, přes Emiráty a Saúdy

  • 40
Spojené arabské emiráty dodávají zbraně ze západních zemí milicím v Jemenu, které páchají válečné zločiny. Uvedla to Amnesty International s tím, že nedávno do SAE vyvezly zbraně USA, Německo, Francie, Británie i Česko. Podle CNN končí americké zbraně u obou stran jemenského konfliktu.

„Armáda Spojených arabských emirátů dostává od západních států a jiných zemí dodávky zbraní v miliardové výši, které obratem posílá milicím do Jemenu, jež prokazatelně páchají válečné zločiny,“ sdělil Mathias John, zbrojní expert organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). 

SAE podle AI dodávkami moderních zbraní do Jemenu „konflikt dál zostřují“. Milicím ve válkou sužované zemi poskytují mimo jiné pancéřové vozy, odpalovače raket, pušky, pistole a kulomety, které nakupují v západních zemích včetně Česka. 

„Zbraně ze SAE se na bojiště dostávají v rozporu s mezinárodním právem,“ napsal iDNES.cz Martin Balcar z české pobočky AI. Podle něj vyvezlo Česko do SAE jen v roce 2017 vojenský materiál za téměř 22 milionu eur (přes 565 milionu Kč). Šlo hlavně o vozidla, střelivo, letecké vybavení a rakety. 

Balcar dodal, že zahraniční zbraně a obrněná vozidla prodané SAE se používají i v tajných věznicích, které v Jemenu provozují SAE a/nebo jí podporované síly. V těchto zařízeních se podle AI mučí a znásilňuje. 

Od roku 2015 dodaly západní státy do SAE zbraně v hodnotě 3,5 miliardy amerických dolarů (téměř 80 miliard korun), vyčíslila AI. Zdaleka největším dodavatelem zbraní do SAE i Saúdské Arábie jsou USA. 

SAE jsou součástí arabské koalice pod vedením Saúdské Arábie, která v roce 2015 zasáhla do občanské války v Jemenu na straně jemenské vlády. Proti ní bojují šíitští povstalci podporovaní Íránem. 

Trump v Saúdské Arábii uzavřel dohody za stamiliardy dolarů

Také americká televizní stanice CNN oznámila, že SAE a Saúdská Arábie daly jemenským radikálům americké zbraně. Ty mají podle CNN i šíitští povstalci.  To by znamenalo, že Íránci nejspíš získali příležitost podrobně se seznámit s americkou vojenskou technologií, což může ohrozit americké síly v regionu. 

Pentagon případy začal vyšetřovat, protože postoupení zbraní by bylo porušením obchodních dohod. Znepokojení vyjádřil předseda zahraničního výboru sněmovny USA Eliot Engel. „Už to nadále nemůže být jako obvykle. Musíme prosazovat skutečnou změnu saúdského chování,“ řekl podle katarské televize Al Džazíra

Předák odpůrců Ameriky v americkém voze

CNN našla ve městě Táizz na jihozápadě Jemenu obchodníka, který tvrdil, že může americké zbraně nabídnout. Podle CNN se některé dostaly k džihádistické skupině Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), jejíž lidé působili v oblasti Táizzu. 

Členové AQAP se projížděli městem v amerických obrněných autech. Dnes tato sunnitská skupina bojuje proti šíitům spolu s dalšími milicemi v koalici Saúdské Arábie. 

KOMENTÁŘ: Jemen jako malá země s klíčovou úlohou. Někdy nedobrovolnou

Americké pancéřované vozy MRAP má podle CNN k dispozici radikální salafistická skupina působící v přístavu Hudajdá. Tato auta firmy Navistar nakoupily v roce 2014 SAE, jež je zařadily do výzbroje své armády. Ta je poskytla spojeneckým oddílům bojujícím v Jemenu. 

Televize jemenských šíitů předloni vysílala záběry s vůdcem povstaleckých Húsíů sedícím v Saná za volantem jednoho z vozů MRAP, zatímco příznivci povstalců provolávali smrt Americe. 

Válka se v Jemenu rozhořela v roce 2014 a podle některých zdrojů již připravila o život přes 60 000 lidí. Hladem trpí kolem 14 milionů Jemenců, tedy zhruba polovina obyvatel země. Dvěma milionům dětí znemožnil konflikt chodit do školy, upozorňuje OSN. 

Loni v prosinci se bojující strany ve Švédsku domluvily na příměří ve strategickém přístavním městě Hudajdá, klid zbraní přesto porušují. Hudajdá kontrolují povstalci, ale vládní síly se jej od června snažily dobýt. Přes Hudajdá proudí do Jemenu naprostá většina zahraniční humanitární pomoci. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video