Česko i Západ vyzbrojují válečný Jemen. Ale nepřímo, přes Emiráty a Saúdy

  15:03aktualizováno  15:03
Spojené arabské emiráty dodávají zbraně ze západních zemí milicím v Jemenu, které páchají válečné zločiny. Uvedla to Amnesty International s tím, že nedávno do SAE vyvezly zbraně USA, Německo, Francie, Británie i Česko. Podle CNN končí americké zbraně u obou stran jemenského konfliktu.

Příznivci Hútíovců v Sanaa na demonstraci proti náletům arabské koalice (5. dubna 2015). | foto: Reuters

„Armáda Spojených arabských emirátů dostává od západních států a jiných zemí dodávky zbraní v miliardové výši, které obratem posílá milicím do Jemenu, jež prokazatelně páchají válečné zločiny,“ sdělil Mathias John, zbrojní expert organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). 

Fotogalerie

SAE podle AI dodávkami moderních zbraní do Jemenu „konflikt dál zostřují“. Milicím ve válkou sužované zemi poskytují mimo jiné pancéřové vozy, odpalovače raket, pušky, pistole a kulomety, které nakupují v západních zemích včetně Česka. 

„Zbraně ze SAE se na bojiště dostávají v rozporu s mezinárodním právem,“ napsal iDNES.cz Martin Balcar z české pobočky AI. Podle něj vyvezlo Česko do SAE jen v roce 2017 vojenský materiál za téměř 22 milionu eur (přes 565 milionu Kč). Šlo hlavně o vozidla, střelivo, letecké vybavení a rakety. 

Balcar dodal, že zahraniční zbraně a obrněná vozidla prodané SAE se používají i v tajných věznicích, které v Jemenu provozují SAE a/nebo jí podporované síly. V těchto zařízeních se podle AI mučí a znásilňuje. 

Od roku 2015 dodaly západní státy do SAE zbraně v hodnotě 3,5 miliardy amerických dolarů (téměř 80 miliard korun), vyčíslila AI. Zdaleka největším dodavatelem zbraní do SAE i Saúdské Arábie jsou USA. 

SAE jsou součástí arabské koalice pod vedením Saúdské Arábie, která v roce 2015 zasáhla do občanské války v Jemenu na straně jemenské vlády. Proti ní bojují šíitští povstalci podporovaní Íránem. 

Trump v Saúdské Arábii uzavřel dohody za stamiliardy dolarů

Také americká televizní stanice CNN oznámila, že SAE a Saúdská Arábie daly jemenským radikálům americké zbraně. Ty mají podle CNN i šíitští povstalci.  To by znamenalo, že Íránci nejspíš získali příležitost podrobně se seznámit s americkou vojenskou technologií, což může ohrozit americké síly v regionu. 

Pentagon případy začal vyšetřovat, protože postoupení zbraní by bylo porušením obchodních dohod. Znepokojení vyjádřil předseda zahraničního výboru sněmovny USA Eliot Engel. „Už to nadále nemůže být jako obvykle. Musíme prosazovat skutečnou změnu saúdského chování,“ řekl podle katarské televize Al Džazíra

Předák odpůrců Ameriky v americkém voze

CNN našla ve městě Táizz na jihozápadě Jemenu obchodníka, který tvrdil, že může americké zbraně nabídnout. Podle CNN se některé dostaly k džihádistické skupině Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), jejíž lidé působili v oblasti Táizzu. 

Členové AQAP se projížděli městem v amerických obrněných autech. Dnes tato sunnitská skupina bojuje proti šíitům spolu s dalšími milicemi v koalici Saúdské Arábie. 

KOMENTÁŘ: Jemen jako malá země s klíčovou úlohou. Někdy nedobrovolnou

Americké pancéřované vozy MRAP má podle CNN k dispozici radikální salafistická skupina působící v přístavu Hudajdá. Tato auta firmy Navistar nakoupily v roce 2014 SAE, jež je zařadily do výzbroje své armády. Ta je poskytla spojeneckým oddílům bojujícím v Jemenu. 

Televize jemenských šíitů předloni vysílala záběry s vůdcem povstaleckých Húsíů sedícím v Saná za volantem jednoho z vozů MRAP, zatímco příznivci povstalců provolávali smrt Americe. 

Válka se v Jemenu rozhořela v roce 2014 a podle některých zdrojů již připravila o život přes 60 000 lidí. Hladem trpí kolem 14 milionů Jemenců, tedy zhruba polovina obyvatel země. Dvěma milionům dětí znemožnil konflikt chodit do školy, upozorňuje OSN. 

Loni v prosinci se bojující strany ve Švédsku domluvily na příměří ve strategickém přístavním městě Hudajdá, klid zbraní přesto porušují. Hudajdá kontrolují povstalci, ale vládní síly se jej od června snažily dobýt. Přes Hudajdá proudí do Jemenu naprostá většina zahraniční humanitární pomoci. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Najdete na iDNES.cz