Japonsko má první pilotku vojenské stíhačky. Inspiroval ji film Top Gun

  10:38aktualizováno  10:38
Misa Macušimová snila o létání v oblacích od té doby, kdy jako malá dívka viděla film Top Gun. Za svým snem si stála a poté, co dokončila svůj výcvik, aby mohla pilotovat stíhačky, nastoupila v pátek šestadvacetiletá dívka do služby jako historicky první pilotka těchto vojenských letounů v Japonsku.

Japonská pilotka Misa Macušimová. | foto: twitter.com/JASDF

„Jako první pilotka stíhačky otevírám cestu pro všechny ostatní,“ řekla novinářům Macušimová, kterou citoval zpravodajský server BBC.

„Už od chvíle, kdy jsem chodila na základní školu a v kině viděla film Top Gun, jsem obdivovala piloty stíhaček,“ dodala absolventka japonské Národní akademie obrany. „Budu nadále tvrdě pracovat, abych plnila svou povinnost - nejen pro sebe, ale i pro všechny ženy, které se touto cestou vydají v budoucnosti.“

23.srpna 2018 v 11:29, příspěvek archivován: 25.srpna 2018 v 09:47

『航空自衛隊初の女性戦闘機操縦者が誕生』 2等空尉 松島美紗は、8月24日付で航空自衛隊初の女性戦闘機操縦者となります。航空自衛隊は、操縦職域を含むすべての職域を女性に開放しています。 #航空自衛隊 #空自 #JASDF #女性戦闘機操縦者 https://t.co/xeHuC2lJw3

Japonské letectvo začalo rekrutovat ženy v roce 1993, ovšem vyloučeny byly z kokpitů stíhaček a průzkumných letounů. Tento poslední zákaz letectvo zrušilo až koncem roku 2015.

Licenci na pilotování letadel získala před dvěma lety a přestože původně chtěla létat s nákladními letadly, po změně zákona se rozhodla pro stíhačky. V pátek se přidala k páté letce japonských obranných sil na leteckou základnu Nyutabaru v jižní prefektuře Miyazaki, kde stráví následujících šest až dvanáct měsíců tréninkem na F-15, uvedl The Guardian.

V současnosti podstupují výcvik na pilotky stíhaček tři další ženy. Stíhačky F-15J, do jejichž kokpitů usednou, jsou dvoumotorové letouny určené ke vzdušným soubojům s dalšími letadly. Mohou dosáhnout rychlosti až Mach 2,5, tedy dvou a půl násobku rychlosti zvuku, což představuje zhruba 3000 kilometrů v hodině.

Ženy v ozbrojených složkách Japonska

Japonsko se v loňském roce propadlo ze 111. na 114. příčku celosvětového žebříčku genderové rovnoprávnosti podle údajů Světového ekonomického fóra. Japonská společnost se k rovnoprávnosti žen na pracovištích stále staví značně konzervativně; u žen se předpokládá, že budou v první řadě manželkami, matkami a hospodyněmi, než aby měly vlastní kariéru, připomnělo BBC.

Proti tomu se už v roce 2013 rozhodl bojovat předseda vlády Šinzo Abe, který se zavázal, že pomůže ženám získat práci. V současné době pracuje v armádě 14 000 žen, tedy pouhých 6 procent z celkového počtu 228 000 japonských pracovníků. Ozbrojené složky se zavázaly zvýšit do roku 2030 počet žen sloužících ve vzdušných, námořních a pozemních silách na 9 procent.

Letos se také k těmto složkám přidala i Royko Azuma, která do historie Japonska vstoupila jako první ženská velitelka válečné eskadry. Azuma má nyní pod sebou čtyři plavidla a posádku čítající tisíc lidí.

Když se v roce 1996 připojila k námořnictvu, ženy měly ještě zakázáno sloužit na válečných lodích. Tento zákaz podle BBC zrušilo Japonsko před deseti lety, ženy ovšem stále mají zakázáno přidat se ke službám na ponorech. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Obětí výbuchu palivového potrubí v Mexiku je už 71, stejně tak raněných

Mexičtí vojáci hlídají okolí místa výbuchu benzínového potrubí ve městě...

Obří ohnivou kouli vytvořilo v pátek poškozené palivové potrubí v mexickém městě Tlahuelipan. Výbuch a plameny zabily...

Německá kontrarozvědka bude sledovat AfD. Její člen chválil Heydricha

Duisburg: Billboard s Alicí Weidelovou a Alexanderem Gaulandem, volebními lídry...

Politici protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) v sobotu vyjádřili pobouření únikem detailů z interní zprávy...

Orbánova vláda odmítá jednat s odbory, Maďaři znovu vyšli do ulic

Lidé v Budapešti znovu vyšli do ulic na protest proti novele zákoníku práce...

Na desítkách míst po celém Maďarsku včetně Budapešti se v sobotu konaly větší či menší demonstrace a silniční blokády...

Najdete na iDNES.cz