Karaoke v Japonsku. Ilustrační foto.

Karaoke v Japonsku. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jako neplacené přesčasy. Stále více Japonců odmítá firemní novoroční párty

  • 214
Prosincové pracovní párty na oslavu konce roku, bonkanai, mají v Japonsku dlouhou tradici. Stoupá ale počet Japonců, kteří se jich nechtějí zúčastnit. V průzkumech veřejného mínění uvádí, že jim přijdou jako neplacené přesčasy nebo že se nechtějí při popíjení dívat na svého šéfa. Někteří též nemají rádi alkohol, který na nich teče proudem.

Podniky si od bonkanai slibují, že zprostředkují socializaci pracovníků. Z vyjádření samotných zaměstnanců však vyplývá, že by radši trávili čas po práci něčím jiným než povinným vysedáváním v baru a vedením společenské konverzace se svými šéfy a kolegy, které nemusí mít zrovna mezi oblíbenými lidmi.

List Asahi Šimbun uspořádal mezi online čtenáři anketu, v níž se jich ptal, co si o novoročních pracovních večírcích myslí. Mnozí neskrývali své znechucení, přičemž jeden je označil za „naprostá muka“.

Další respondentka podotkla, že společnost ji a její kolegy nutila, aby byli oblečeni v kostýmech a tancovali a zpívali na pódiu. „Nikdy jsme je nesměli vynechat. Když jsme řekli, že nemáme moc peněz, společnost nám nabídla slevy, abychom se mohli zúčastnit.“

Firmy obvykle platí za jídlo a nabízejí zaměstnancům dvě hodiny pití zdarma. Podle spisovatele Naokiho Matsuzawany by ale mohly peníze utrácet rozumněji. „Dejte každému zaměstnanci obálku s 10 000 jeny. Řekněte jim: ‚Není to moc, ale jděte si dát něco dobrého k jídlu‘ a v poledne na zbytek dne zavřete kancelář,“ poradil firmám.

Proč bych se měl při pití dívat na šéfa?

Jeho návrh na Twitteru vzbudil vlnu pozitivních ohlasů. „Tohle je přesně to, co pracovníci chtějí,“ napsal jeden uživatel. „Proč bych se měl dívat na obličej mého šéfa, když piji?“ dodal další.

Bonkanai jsou známy vysokou mírou spotřeby alkoholu. Někteří Japonci, kteří neholdují opojným nápojům, ale právě proto nemají párty v oblibě. V průzkumu Nippon Life Insurance více než pětina respondentů uvedla, že alkohol nemá ráda.

Hanami: japonský div světa. Fenomén, který každý rok zmobilizuje celou zemi

Někteří Japonci vyjadřují úlevu, že obavy z rozšíření covidu nutí společnosti od tradice odstoupit a párty vůbec nepořádat. „Nemusím si dělat starosti s tím, co si o mně myslí ostatní, i když nepiji,“ řekl listu jeden respondent.

Podle průzkumu analytické firmy Tokyo Shoko Research nechce tento rok pořádat bonkanai sedmdesát procent firem. Pro srovnání – minulý rok novoroční večírky zrušilo více než 94 procent firem.

Mezi respondenty se našli i ti, kteří si tradici přejí zachovat. Podle jednoho vysokoškolského učitele je to ideální příležitost popovídat si s kolegy, s nimiž přijde během školního roku do kontaktu jen sporadicky.

Prosincové večírky mají kromě socializace další funkci. Pracovníci během nich mohou přednést své úspěchy a žádat tím o povýšení. 

Bonkanai poprvé popsal člen imperiální rodiny z období Muromači (1336 až 1573). Tradice společného stolování na pracovišti se datuje ale ještě dříve, do období Nara (710 až 794).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video