Dochází místo. Japonsko chce vypustit radioaktivní vodu z Fukušimy do moře

  • 330
Provozovatel zničené jaderné elektrárny ve Fukušimě zřejmě vypustí obrovské množství kontaminované vody do Tichého oceánu. Vyplývá to z pondělního vyjádření japonského ministra životního prostředí. Elektrárnu před osmi lety zasáhlo tsunami, které vyhnalo z domova tisíce lidí a zdevastovalo krajinu. Plánované vypuštění se nelíbí rybářům ani sousedním státům.

Společnost TEPCO, která má poničenou jadernou elektrárnu ve Fukušimě na starost, se v současnosti snaží vypořádat s hromaděním podzemní vody. Ta  se kontaminuje při mísení s vodou, kterou firma používá, aby zabránila roztavení tří poškozených jader reaktorů.

Fotogalerie

TEPCO se podle agentury Reuters pokusilo z přebytečné vody odstranit většinu radionuklidů. Zatím ale neexistuje technologie, která by vodu zbavila tritia, tedy radioaktivního izotopu vodíku.

Pobřežní jaderné elektrárny obvykle vodu obsahující tritium vypouštějí do oceánu. TEPCO nicméně minulý rok přiznalo, že voda v jeho nádržích je kromě tritia kontaminovaná také dalšími nebezpečnými chemikáliemi.

V současnosti se v tisícovce akumulačních nádrží ve Fukušimě nachází přibližně jeden milion tun kontaminované vody. Správce zařízení varoval, že do léta roku 2022 budou nádrže plné a problém bude zapotřebí vyřešit.

„Jedinou možností bude vypustit vodu do moře a zředit ji. Vláda bude o nejlepším řešení ještě diskutovat,“ prohlásil v úterý japonský ministr životního prostředí Jošiaki Harada. Podle něj vláda čeká na zprávu skupiny odborníků, podle které o osudu kontaminované vody rozhodne.

Proti vypuštění jsou rybáři i sousední státy

Mezi další možnosti, jak s tekutinou naložit, patří její odpaření nebo dlouhodobé skladování. Kolik kontaminované vody bude zapotřebí vypustit do oceánu, ale podle listu The Guardian Harada neuvedl.

Podle studie, kterou nedávno zveřejnila japonská komise studující vyřazení fukušimské atomové elektrárny, by to mohlo trvat až sedmnáct let, než bude možné zředěnou vodu vypustit do oceánu. Po této době by se mohla radioaktivita snížit na úroveň, která by splňovala bezpečnostní standardy.

Úřady z dobré vůle uznaly, že radioaktivita ve Fukušimě zabíjela

Japonsko se navíc ocitlo pod tlakem, aby problém s kontaminovanou vodou vyřešilo do doby, než příští rok v Tokiu odstartují olympijské a paralympijské hry.

Záměr vypustit odpadní vody do moře rozhněval místní rybáře, kteří posledních osm let neúnavně pracují na tom, aby mohli v oblasti opět provozovat rybolov. Nápad se nelíbí ani  Jižní Koreji, která se obává o pověst vlastních mořských plodů.

Jižní Korea v souvislosti s tím prohlásila, že svým sportovcům zajistí vlastní jídlo, a to právě ze strachu z kontaminovaným potravin z Fukušimy, která bude hostit softballové a baseballové zápasy. Soul navíc požaduje, aby mezinárodní skupiny mohly na olympiádě průběžně monitorovat úroveň radiace.

10.září 2019 v 07:26, příspěvek archivován: 10.září 2019 v 11:32

Hundreds of storage tanks on the grounds of the Fukushima No. 1 nuclear power plant hold water contaminated with radioactive materials. https://t.co/N7njAmzsfL