Europoslanec Zahradil zahájil kampaň k volbám do Evropského parlamentu

  12:42aktualizováno  12:42
Celoevropskou kampaň před volbami do europarlamentu, které budou příští rok v květnu, zahájil ve středu v Bruselu český europoslanec Jan Zahradil. V programu počítá například s velkou prověrkou veškeré unijní legislativy tak, aby Evropská unie mohla skutečně řešit stávající problémy a fungovala úsporně.

Europoslanec Jan Zahradil | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zahradil z ODS je pro eurovolby hlavní tváří Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE) a její parlamentní skupiny ECR. Ve středu novinářům odhalil první část svého volebního programu.

„Představili jsme tady šest základních bodů. Samozřejmě to není zdaleka konec, v příštích měsících se budeme pouštět ještě do dalších odvětví evropské politiky, ať už to bude digitální ekonomika či něco s ochranou životního prostředí nebo náš pohled na víceletý rozpočet unie,“ řekl Zahradil.

Mezi dalšími body, s nimiž chtějí konzervativci uspět v eurovolbách, je představa „pružné integrace“, kdy by si země samy vybíraly míru zapojení do společných unijních projektů. To zahrnuje například ukončení povinnosti přijmout euro či důraz na bezpečnost pro občany EU, například snahou o větší evropskou podporu národních pohraničních stráží místo posilování unijní agentury Frontex.

Zahradil ve středu připomněl i evropský předvolební evergreen, kterým je slib pokusit se, aby europarlament jednal jen na jednom místě, nikoli jako dosud v Bruselu a ve Štrasburku.

Výraznou součást Zahradilovy ECR v současném složení europarlamentu tvoří britští konzervativci, s nimi po brexitu a eurovolbách už frakce počítat nemůže. Český europoslanec je přesvědčen, že úbytek jejich 18 mandátů dokáže frakce nahradit „z vlastních zdrojů“.

„Jak jsem si procházel průzkumy veřejného mínění, jak si ty členské strany stojí ve vlastních zemích, tak každá z nich je schopna dodat o něco více europoslanců než v minulých volbách v roce 2014,“ uvedl. Například jeho česká ODS by podle Zahradila mohla místo stávajících dvou získat příští rok v květnu čtyři europoslanecké mandáty.

Důležité, vzhledem k očekávaným výsledkům ostatních frakcí, bude, o kolik ECR může v příštím europarlamentu posílit, míní Zahradil. „Otevírá se spousta možností, parlament bude velice barevný, bude docházet k nejrůznějším přestupům,“ upozornil.

Post předsedy komise není pro Zahradila prioritou

Stávající většinu Evropské lidové strany (EPP) a evropských socialistů (S&D) mohou narušit nejen jejich horší výsledky, ale také zatím ne zcela jasné plány, které má okolo eurovoleb francouzský prezident Emanuel Macron a jeho hnutí Republika v pohybu. ECR tak má podle Zahradila šanci zůstat třetí nejsilnější frakcí a případně ještě posílit.

Postavení Zahradila jako vedoucího kandidáta z něj prakticky dělá nominanta ECR na post předsedy Evropské komise, ačkoli konzervativci relativně novou praxi takzvaných stranických „spiztenkandidátů“ odmítají.

Konzervativci chtějí místo Junckera v čele Evropské komise Zahradila

Zahradil zdůrazňuje, že Evropská komise má být primárně nepolitická a budoucího šéfa komise by premiéři a prezidenti měli mít možnost vybrat a europarlamentu k potvrzení nabídnout podle své vůle. Role v čele kandidátky mu tak prý dává v první řadě možnost prezentovat program evropských konzervativců z jednoho pódia společně se vedoucími kandidáty lidovců Manfredem Weberem a socialistů Fransem Timmermansem.

ECR se ale podle Zahradila nebrání po volbách ani spolupráci s těmito stranami. „Jako pro konstruktivní opozici je dobré ukázat, že nejsme destruktivní a když je zapotřebí, umíme přiložit ruku k dílu,“ řekl. Podmínkou by ale pochopitelně byl „obtisk programu“ konzervativců v pracovním programu budoucí komise.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Ochrnutého po jedenácti letech odpojili od přístrojů, rozhodl o tom soud

Rachel Lambertová (manželka Vincenta Lamberta), která sedí vedle jejího synovce...

Francouzští lékaři ve středu 20. května odpojili od přístrojů muže ochrnutého po motocyklové nehodě v roce 2008. Případ...

Trumpovi roste osudový soupeř. Biden ho poráží zatím ve všech anketách

Někdejší americký viceprezident Joe Biden ve Filadelfii na shromáždění před...

Někdejší americký viceprezident Joe Biden v sobotu ve Filadelfii na shromáždění před několika tisíci lidmi vyzval k...

Muž vyšplhal na Eiffelovu věž. Na konstrukci setrval přes šest hodin

Horolezec vyšplhal na Eiffelovu věž

Eiffelova věž byla dnes odpoledne evakuována kvůli lezci, který bez jakékoliv výstroje šplhal po známé pařížské památce...

Najdete na iDNES.cz