iDNES.cz / Volby

  • Čtvrtek 23. května 2019 Vladimír

Zahradil chce vyhrát eurovolby. Jeho soupeři mohou být Peksa či Konečná

  14:20aktualizováno  17:56
Další měření sil čeká strany v květnu při volbách do Evropského parlamentu. Republikový sněm ODS v pondělí potvrdil, že strana v nich vsadí na svého europoslance Jana Zahradila. Po jednání sněmu to řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala. Zahradil má za cíl se svou stranou eurovolby v Česku vyhrát.

„Chtěl bych navázat na ty dobré výsledky, kterých jsme dosáhli v letech 2004 a 2009, kdy jsme jako ODS volby do Evropského parlamentu vyhráli,“ řekl Zahradil. Je zároveň prvním kandidátem na post předsedy Evropské komise z některé ze zemí bývalého východního bloku.

„Já jsem rád, že lídrem ODS do evropských voleb bude člověk, který je kompetentní v evropských a zahraničněpolitických otázkách a to považuji za mimořádně důležité,“ řekl Fiala. ODS podle něj jde do voleb jako „rozumná volba“ mezi protievropskými radikály a prointegračními fanatiky.

Volební lídr ODS si přeje velký právní úklid v Evropské unii

„Razíme představu pružné, vícerychlostní Evropské unie, to znamená, že nepovažujeme za potřebné ani užitečné, aby se všechny státy integrovaly stejnou rychlostí do stejného stupně,“ řekl Zahradil. Vyhlásil, že si jeho strana přeje určitou revizi komunitárního práva. Označil to „velký právní úklid“.

ODS má nyní v europarlamentu dva zástupce. Právě Zahradila, jehož si v čele komise přeje frakce Evropských konzervativců a reformistů, a Evžena Tošenovského. Vzhledem k tomu, že ODS je nejsilnější opoziční stranou ve Sněmovně a podle průzkumů se o druhou příčku v oblibě přetahuje s Piráty, má ambice si v květnu polepšit. Zbytek kandidátky strana určí až později.

Piráti či komunisté zatím svého lídra hledají

Piráti začali hledat své kandidáty do Evropského parlamentu v primárních volbách. Budou je navrhovat do poloviny ledna, o konečné podobě kandidátní listiny se rozhodne na jednání celostátního fóra strany 19. a 20. ledna.

Zájem o pozici lídra kandidátky zatím vyjádřil pouze poslanec Mikuláš Peksa. V posledních eurovolbách v roce 2014 se Piráti do Evropského parlamentu těsně nedostali, kandidátka vedená předsedou strany a nynějším poslancem Ivanem Bartošem tehdy získala 4,78 procenta hlasů.

Komunisté podle mluvčí Heleny Grofové lídra kandidátky určí v sobotu při jednání Ústředního výboru. Zájem vést kandidátku má Kateřina Konečná. Někdo z kritiků současného vedení by se podle informací iDNES.cz mohl pokusit v sobotu navrhnout jako lídra bývalého místopředsedu strany Josefa Skálu. Komunisté mají nyní v europarlamentu tři zástupce.

Vedení ČSSD navrhlo Poce, Zaorálek i Středula řekli ne

Grémium ČSSD navrhlo na lídra kandidátky europoslance Pavla Poce. Potvrdit to ještě musí širší vedení strany. Pozici lídra odmítli exministr zahraničí Lubomír Zaorálek i šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula.

Lidovci se rozhodli, že půjdou do voleb sami, ne v koalici s TOP 09 a STAN a čelo jejich kandidátky obsadí tři současní europoslanci za KDU-ČSL Pavel Svoboda, Tomáš Zdechovský a Michaela Šojdrová. Hnutí STAN nominovala Stanislava Polčáka, ale záležet ještě bude, jak dopadnou jednání s TOP 09 a zda bude mít zájem obhajovat svůj post šéf této strany Jiří Pospíšil.

Poté, co se s hnutím ANO ve zlém rozešli europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek, je favoritkou na post volebního lídra europoslankyně Dita Charanzová. Za vládní hnutí ANO, které dominuje preferencím, byli při posledních volbách v roce 2014 zvoleni čtyři zástupci.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Češi se zajímají o životní prostředí. V eurovolbách je to pro ně priorita

Poslanci Evropského parlamentu (26. března 2019)

Pro čtyři z pěti potenciálních českých voličů jsou před volbami do Evropského parlamentu prioritou témata spojená s...

Jak chce Brusel měnit Česko. Europarlament rozhodne o dopravě i vzdělání

Jednací sál Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku

Evropské volby se někdy považují za druhořadé, přitom rozhodnutí Evropského parlamentu čím dál víc ovlivňují běžný...

Kritici EU si spletli terč, říká autor hvězdy na Letné a spotů s Jiřičnou

Rada pro mezinárodní vztahy vztyčila na Letné hvězdu EU jako výzvu k účasti v...

Přijďte k volbám do europarlamentu a mějte EU rádi. To je vzkaz Evy Jiřičné a dalších osobností z kampaně #DíkyEU,...

Najdete na iDNES.cz