KOMENTÁŘ: Lidovci trhají partu – a nelze se jim divit

  17:53aktualizováno  17:53
Promarněná příležitost, zrada, absence strategického uvažování. Takové byly reakce na rozhodnutí KDU-ČSL, že napřesrok v květnu půjde do evropských voleb sama, tedy že nespojí síly se STAN a TOP 09. Opakuje se tak loňský pokus o dvojblok lidovců se Starosty do sněmovních voleb, který nakonec také ztroskotal. A také kvůli nechuti strany lidové.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek sleduje průběžné výsledky druhého kola voleb do Senátu v Praze. (13. října 2018) | foto:  František Vlček, MAFRA

Je to skoro jako přes kopírák, jen s tím rozdílem, že to tentokrát nedošlo tak daleko, tedy do skládání jedné kandidátky a rozjetí společné kampaně. A také, že se tohoto holportu měla nyní účastnit i TOP 09. 

Jinak byl scénář velmi podobný: spojení sil v eurovolbách mělo podporu vedení všech tří stran, tedy i lidoveckého šéfa Pavla Bělobrádka, který označoval takový projekt za smysluplný. A značný tlak bylo cítit i z EU: před létem byl v Praze za spojení sil tří trpaslíků z pravého středu lobbovat Dara Murphy, místopředseda a volební manažer Evropské lidové strany, v jejímž klubu europoslanci KDU-ČSL, TOP 09 i STAN sedí.

Pak ale čeští lidovci prohnali plán na spojení sil členskou základnou – a bylo rázem vymalováno. Bělobrádek je sice nejdéle sloužícím předsedou KDU-ČSL v novodobé éře, ale už podruhé krátce po sobě prokázal, že své straně moc nerozumí. Jakkoliv není úplně snadné rozplétat klubko důvodů, proč řadoví lidovci dvakrát po sobě hodili vidle do integračních plánů svého vedení.

Nikdo neví, jak přesně je ten mix důvodů složen, ale svou roli v KDU-ČSL nepochybně hraje fakt, že právě v Evropském parlamentu přibývá rozhodování, kde se střetává liberální a konzervativní pohled na svět – Istanbulská úmluva, přijímání uprchlíků, ženské kvóty... Už dnes čeští lidovci ve Štrasburku často hlasují jinak než údajně konzervativní TOP 09 či nevyhraněný až neideologický STAN. A nejinak je tomu v celém klubu Evropské lidové strany, což je zjevným projevem zmatků na křižovatce „macronovské“ a „orbánovské“ cesty EU.

Případná společná kandidatura KDU-ČSL, STAN a TOP 09 do europarlamentu by ale neměla jen evropský rozměr, byl by to výrazný signál i do domácí politiky směrem k příštím, zejména parlamentním volbám. A tam řadoví lidovci už loni řekli jasné ne.

Kromě silných osobních animozit, které historicky panují zejména mezi lidovci a Topkou, je tu dlouhodobě jiná představa, jak dělat politiku, a také dost odlišné postavení oněch tří stran. I lidovci sice aktuálně v preferencích balancují nad propastí, ale pokud by nový předseda na jaře přinesl straně nový drive a udělal z dnes trochu hysterické síly zase sílu klidnou, měla by KDU-ČSL určitě na víc než jenom na sčítání tří nul.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Najdete na iDNES.cz