Historická dohoda: vysychající Mrtvé moře zachrání 180 kilometrů potrubí

  16:43aktualizováno  16:43
Izrael, Jordánsko a palestinská samospráva uzavřely dohodu, která by měla pomoct zachránit vysychající Mrtvé moře. Postará se o to 180 kilometrů dlouhé potrubí přivádějící do oblasti vodu z Rudého moře.

Jordánsko, Mrtvé moře | foto: Profimedia.cz

"Tohle je v pravdě historický průlom. Po mnohaletém úsilí jsme konečně dospěli k dohodě," prohlásil izraelský ministr pro energii a regionální rozvoj Silvan Šalom. Trojstranné podepsání dohody se uskutečnilo na půdě sídla Světové banky ve Washingtonu. 

Fotogalerie

Většina 180 kilometrů dlouhého potrubí povede pod zemí přes území Jordánska v těsné blízkosti izraelských hranic. Podle plánu zveřejněném britským deníkem The Telegraph budou součástí vodního díla také dvě hydroelektrárny a dvě odsolovací stanice. Vedle záchrany Mrtvého moře bude stavba sloužit jako zdroj vody pro vybrané oblasti Izraele a Jordánska.

Do izraelských domácností by stavba měla každoročně přivést vodu o objemu 30 až 50 milionu kubických metrů. Jižní Jordánsko z potrubí bude čerpat 30 milionu kubických metrů. Dalších několik milionů kubických metrů slíbil Izrael v rámci podepsané dohody dodávat Jordáncům i Palestincům ze zdrojů Galilejského jezera.

Neupřesněné množství vody pak projekt vyhradí pro pumpování vody do Mrtvého moře. Vodní hladina tohoto bezodtokového slaného jezera za posledních 50 let klesla asi o 30 metrů.

Experti odhadují, že při současném tempu vysychání by nejslanější jezero světa mohlo zmizet do roku 2050. Podobný scénář nehodlají Izraelci ani Jordánci dopustit. Mimo jiné proto, že oblast je pro obě země významná i z hlediska turistického ruchu.    

Kritika aktivistů

Proti záměru na výstavbu vodního díla už vystoupili environmentální aktivisté, kteří obviňují Silvana Šaloma z toho, že "izraelskou veřejnost uvádí v omyl."

"To, co nám zde servírují jako projekt na záchranu Mrtvého moře, je ve skutečnosti pouze dohoda o výměnném programu s vodou," řekl izraelský ředitel organizace EcoPeace Friends Gidon Bromberg. "Dodávat do Mrtvého moře vodu z jiného zdroje navíc ohrožuje zdejší unikátní ekosystém, například rozmnožením řas," dodal.

Britský deník The Telegraph upozornil, že původní projekt počítal s mnohem většími rozměry. Do Izraele, Jordánska a palestinského Západního břehu Jordánu mělo potrubí každoročně napumpovat okolo dvou miliard kubických metrů vody. Světová banka však takový rozsah označila za neproveditelný.

Na problém vysychajícího Mrtvého moře upozornil neortodoxním způsobem prostřednictvím naháčů také fotograf Spencer Tunick:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Český řidič odsouzený za pašování migrantů se chce pokusit zvrátit rozsudek

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Afghánec chce zaplatit pokutu za Švédku. Bránila deportaci jeho krajana

Švédská aktivistka Elin Erssonová bránila vyhoštění afghánského žadatele o azyl...

Mladá Švédka Elin Erssonová, která loni v letadle bránila deportaci afghánského běžence, možná uloženou pokutu nebude...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz