Izraelský nálet na Gazu zabil deset lidí, diplomaté i přes nakbu věří v klid

  • 150
Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Diplomaté ale věří, že o víkendu by mohlo dojít ke klidu zbraní mezi Izraelem a Hamásem.

Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli. Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se v sobotu očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Radikální hnutí od pondělního večera odpálilo proti Izraeli stovky raket, na což izraelská armáda odpovídá nálety na cíle v Pásmu Gazy, a nevylučuje ani pozemní invazi. V noci na sobotu izraelská bomba zasáhla třípodlažní dům u utečeneckého tábora ve městě Gaza. 

V troskách zemřelo deset lidí. Místní obyvatelé vypověděli, že izraelská letadla bez předchozího varování shodila na dům nejméně tři bomby. Později v sobotu se po izraelském náletu zřítila také výšková budova v Gaze, v níž měla kancelář agentura AP a Al-Džazíra. Před tímto útokem izraelská armáda v předstihu varovala, takže objekt, kde bylo i mnoho bytů a dalších úřadoven, byl včas vyklizen.

V izraelském městě Beerševa podle policie střepina rakety zasáhla dům. Poškodila ho, nikdo ale neutrpěl zranění. Cílem útoků se staly také Aškelon a Ašdod. Poplašné sirény se rozezněly i v Tel Avivu, z jihu města se ozývaly výbuchy. Mluvčí policie informoval, že po výbuchu rakety zemřel 50letý muž na telavivském předměstí Ramat Gan. Hospodářská metropole Izraele se terčem silného raketového ostřelování stala také v noci na středu.

V pátek pozdě večer kdosi hodil zápalnou bombu do bytu arabské rodiny v Tel Avivu, přičemž 12letý chlapec utrpěl popáleniny a desetiletá dívka zranění hlavy. Ve městech obývaných Židy i Araby výtržníci v posledních dnech ničí synagogy nebo arabské obchody, mezi oběma znepřátelenými skupinami propukají pouliční bitky. Prezident Reuven Rivlin tyto nepokoje označil za občanskou válku.

Infrastruktura v Pásmu Gazy, které od nástupu radikálů z Hamásu k moci blokuje Izrael a Egypt, se dostává do stále zoufalejšího stavu. Podle OSN obyvatelé tohoto území musejí každý den počítat s osmi až dvanáctihodinovými výpadky dodávek elektrické energie, nejméně 230 000 z nich má omezený přístup k vodě. Na hustě obydleném území žijí dva miliony lidí, většinou potomci uprchlíků z dnešního Izraele.

Diplomaté věří v klid zbraní

V pátek do regionu přicestoval americký diplomat Hady Amr, který se pokusí dosáhnout uvolnění napětí, a na neděli je naplánované zasedání Rady bezpečnosti OSN. Izrael odmítl egyptskou nabídku na uzavření ročního klidu zbraní s Hamásem.

V diplomatických kruzích podle zdroje izraelského listu The Times of Israel panuje opatrný optimismus, že v nadcházejících dvou dnech dojde ke klidu zbraní mezi Izraelem a islamistickým hnutím Hamás.

Střety izraelských Arabů se Židy jsou nové. V ulicích útočí lůza, říká expert

Diplomatický zdroj, který je seznámen se současnými snahami vyjednat klid zbraní, uvedl, že toto hodnocení mezi vyjednavači vychází z minulých zkušeností a „jasného čtení místnosti“. Hamás podle zdroje vzkázal, že má o klid zbraní zájem, a vyjednavači se domnívají, že zklidnit situaci chce po intenzivních čtvrtečních a dnešních nočních náletech v Pásmu Gazy také Izrael.

Další zdroj The Times of Israel řekl, že klíčovou roli ve snahách ukončit současné boje hraje Egypt, jehož zástupci jednali s představiteli Hamásu, Kataru a USA, ale ne přímo s Izraelem.

Diplomat z Rady bezpečnosti OSN zpravodajskému listu sdělil, že na nedělním nouzovém zasedání RB OSN členské státy jednomyslně vyzvou ke klidu zbraní, ale názory na to, kdo za nynější eskalaci nese vinu, se budou různit. I tak podle diplomata jednání vyvine na Izrael a Hamás tlak, aby boje ukončily.

OBRAZEM: Smrtící divadlo nad Svatou zemí. Raketová palba fascinuje i děsí

Nynější boje jsou označovány za nejintenzivnější od poslední války Izraele s Hamásem v roce 2014. Konflikt se výrazně zostřil v pondělí večer, když Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území, na což Izrael odpověděl masivní raketovou odvetou. 

Ostřelování předcházely koncem ramadánu vícedenní střety Palestinců s izraelskou policií v Jeruzalémě, městě s klíčovým významem pro obě strany. Kvůli současným bojům asi 10 000 Palestinců podle údajů OSN uprchlo ze svých domovů. Palestinská strana hlásí zatím 126 mrtvých, Izrael na své straně registruje osm mrtvých.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video