Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

Střety izraelských Arabů se Židy jsou nové. V ulicích útočí lůza, říká expert

  20:58
Krvavé střety, které se nyní rozlévají po Izraeli, připomínají nepokoje z minulých let. V jednom jsou však nové. Nikdy předtím se v takové míře nenapadali lidé žijící vedle sebe, tedy izraelští Arabové s Židy. Sešlo se několik faktorů, ke kterým si ještě radikální hnutí Hamas z Gazy přisadilo, říká v rozhovoru pro iDNES.cz expert na Blízký východ Břetislav Tureček.

V čem je vypjatá situace, kterou nyní pozorujeme v Izraeli, nová ve srovnání se střety z minulých let? Když to na začátek trochu odlehčím, podle jednoho mého známého, který v zemi žije, se to tam kolem ramadánu každý rok trochu „zvrhne“. 
No, Palestinci by vám řekli něco jiného k tomu, kdy se to zvrhává. Novým fenoménem jsou pouliční rasové nepokoje přímo v Izraeli. Ke střetům mezi Izraelem a Palestinci na okupovaných územích, do čehož stejně jako mezinárodní společenství vztahuji i východní Jeruzalém, dochází poměrně často. 

Ke střetům mezi Židy a Araby na území samotného Izraele občas také docházelo. Ale rozhodně ne v takové míře, aby se izraelský prezident rozhodl vyslovit slova „občanská válka“, aby platil výjimečný stav v jednom ze smíšených měst, aby byly desítky zraněných, lynčovali se Židé a Arabové. To je nové a sám to nepamatuji.

Ze Sýrie byly na Izrael odpáleny tři střely, útok se obešel bez obětí

A proč k tomu podle vás dochází právě teď?
Protože se sešlo několik faktorů dohromady. Onen spor teď není jen na linii Izrael - Palestinci v Gaze, jak jsme zvyklí. To už je taková rutina. Tady vyvřelo hned několik nespravedlností a křivd uvnitř Jeruzaléma. Svět a zahraniční média jsou z toho v šoku, protože jsou to pro ně nuance, kterými se nezabývají. 

Břetislav Tureček

Břetislav Tureček

Novinář a publicista, pět a půl roku působil jako zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě. 

Autor knih Světla a stíny islámu, Nesvatá válka o Svatou zemi, Labyrintem Íránu či Blízký východ nad propastí

Dnes vede Centrum pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha.

Tím mám na mysli stěhování arabských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh. Jenomže místní lidé to vnímají úplně jinak, protože se jich to bezprostředně týká. A tato rovina se skutečně sešla s ramadánem, ale také s pochodem židovských extremistů v arabských čtvrtích Jeruzaléma. Najednou tyto plíživé trendy vytvořily podhoubí, kterého rádi využili extremisté na obou stranách. Ať už židovské bojůvky, arabské bojůvky v Izraeli, ale jak vidíme, také hnutí Hamas v Gaze. 

Ale vystěhovávání arabských rodin z domů, do kterých se pak nastěhovali Židé, také není nic nového. Dochází tedy k němu teď po dlouhé době, nebo se to prostě sešlo i s dalšími faktory?
Mělo to několik fází, sám jsem to zažil a natáčel o tom reportáž v roce 2009, kdy byla vystěhována první várka Arabů ve východním Jeruzalémě. Teď to kulminovalo proto, že se věcí měl v pondělí zabývat izraelský Nejvyšší soud a čeká se na verdikt. Do toho už docházelo k třenicím, demonstracím a protidemonstracím. V čem se to liší, je, že tehdy nebyl ramadán, tehdy to nevyšlo na Den Jeruzaléma. Sešlo se hned několik legitimních důvodů k napětí, ale samozřejmě pro leckoho to posloužilo jako záminka.

Na izraelské straně vidíme slova prezidenta Reuvena Rivlina o občanské válce, slyšíme výroky izraelských politiků i reakce té části světa, která se staví za Izrael. Ale co se teď v Izraeli děje z pohledu Palestinců? 
Upozorním na jeden fakt, o kterém se moc nemluví. Všimněme si, že najednou ztotožňujeme Palestince s Hamasem. Vůbec nikdo nemluví o oficiálně uznávaném palestinském prezidentovi Mahmúdu Abbásovi. Ten je na zcela vedlejší koleji, a to je v palestinské společnosti nové. 

Je to asi tak dva týdny, kdy Abbás zrušil parlamentní volby plánované na 22. května. Bylo vcelku jasné, že pokud budou férové a demokratické, vyhraje je Hamas, čehož si byl Abbás vědom. Izraelci ho často kritizují, že už je svým způsobem diktátor, že vládne šestnáct let a volby nebyly patnáct let. Kritika přišla i teď, ale zároveň to zrušení voleb Izraeli vyhovuje, protože s Abbásem se dá mluvit, je to starý, politicky paralyzovaný a zkorumpovaný člověk. 

Potyčka izraelské policie s muslimskými věřícími před mešitou v Jeruzalémě (14. května 2021)

Ve chvíli, kdy by vládl Hamas a novým prezidentem by byl Ismaíl Haníjah, který má větší šanci vyhrát prezidentské volby, stále ještě plánované na červenec, Izraelci by měli mnohem zásadnějšího nepřítele. Prezident parlamentní volby zrušil s tím, že Izrael neumožňuje hlasování ve východním Jeruzalémě, k čemuž ho mimochodem zavazují dohody z minulosti. 

A Hamas k tomu okamžitě řekl, že Abbás přizpůsobuje politický kalendář Palestinců sionistickému okupantovi. Že Izrael bude rozhodovat, kdy my Palestinci smíme mít volby. Tím Abbás znovu nahrál Hamasu a velká část veřejnosti to tak vnímá. Kromě Hamasu a Abbásova Fatahu je tam celá řada dalších skupin a ty to také kritizovaly. 

A tím, co nyní dělají izraelští Arabové v ulicích, se zastávají Palestinců? Nebo je to zase něco úplně jiného, co se potkalo v jeden čas?
Je to velká část jejich motivace. Myslím, že to je aspekt, který se ještě bude rozebírat, ale podívejme se, kdo v těch ulicích útočí. Tam nejsou demonstrace starých Židů a starých Arabů „za naše práva“, tam útočí lůza. Jsou to gangy mladých chlapů, rasistů na obou stranách. 

Židé si na svých elektronických platformách píší: „Sejděme se v kipách s cicity (modlitebními provázky), přineste si zbraně, policie nebude zasahovat, nechá nás řádit.“ Tyto násilné gangy rok neměly možnost chodit kvůli koronaviru na fotbal. A to hraje velkou roli. 

V čem?
Třeba klub Bejtar Jeruzalém, to je v podstatě politizovaná extremistická pravicová organizace, kde se politický tábor prolíná s fotbalovými chuligány a fanoušky Bejtaru. Ti nemohli chodit na fotbal, ale najednou ejhle, máme tady jinou možnost jít do ulic. U Arabů je to naprosto totožné. 

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Arabové jsou v Izraeli dlouhodobě diskriminovaní, což vám potvrdí každý seriózní izraelský politik, jsou o tom rozsáhlé zprávy nejvyššího kontrolního úřadu v Izraeli. Do arabských komunit jde daleko méně peněz na infrastrukturu, školství a tak dále. To je letitý fakt. 

Ale teď se k tomu přidalo všechno to, o čem mluvíme - ramadán, Den Jeruzaléma, vystěhovávání ve východním Jeruzalémě a samozřejmě Hamas, který si ještě přisadil svou rétorikou.

Hrozí teď podle vás nová intifáda?
Záleží, jak ji definujeme. V minulosti jsme mnohokrát slyšeli, třeba v roce 2014, jak někteří palestinští radikální vůdci volali po vyhlášení intifády. Někdy ji vyhlásili a na nic takového nedošlo, naopak předchozí intifády byly zcela spontánní a nikdo si nevšiml, že začaly. A co je ještě zajímavější, intifáda z roku 2000 skončila a nikdo neví kdy. Možná že už teď někde na Twitteru Arabové a Palestinci píší, že začíná intifáda. Ale jestli začala nebo ne, těžko říct. Teď bych se tolik nesoustředil na okupovaná území, tedy východní Jeruzalém, Západní břeh Jordánu a Gazu. Daleko víc bych se bál intifády, přinejmenším v uvozovkách, přímo uvnitř Izraele. 

Jakou roli v tom všem hraje aktuální vnitropolitická situace Izraele? Premiér Benjamin Netanjahu se snaží udržet u moci, sestavením vlády je ovšem pověřen opoziční politik Jair Lapid. Využili Palestinci situace, kdy se izraelští lídři zabývají sami sebou, či naopak Netanjahu, aby upevnil svou pozici?
Nemyslím si, že by Arabové byli motivováni tím, co se děje na izraelské scéně. Zároveň si nemyslím, že by tuto krizi cíleně vyvolal Izrael z vnitropolitických důvodů, jak se můžeme dočíst v některých diskuzích.  Jakýkoliv jiný izraelský politik by teď jednal stejně. Nicméně jsem zcela přesvědčen o tom, že situace Netanjahuovi skvěle vyhovuje. Ještě před dvěma dny se schylovalo k tomu, že Jair Lapid sestaví vládu, která bude zvnějšku podporována arabskou stranou Raam. 

Ta najednou řekla, že v této situaci se nedá vyjednávat. Do toho Naftali Bennett, bývalý spojenec Netanjahua a exministr obrany, který teď měl jít do vlády s Lapidem a už byli domluvení na rotaci v premiérském křesle, najednou řekl, že z této takzvané koalice změny odchází, protože nelze sestavovat vládu, která by se opírala o arabskou stranu. 

Eskalace konfliktu v Izraeli pomáhá Netanjahuovi, může se udržet u moci

Vrací se proto k Netanjahuovi a může se stát, že ten vyhodí dosavadní ministry obrany a zahraničí, sestaví se úplně nová vláda a premiérem bude znova Netanjahu. Je to vysoce pravděpodobné a jeho přínos z této krize je jednoznačně vidět.

Jak současná krize ovlivní sbližování Izraele s arabskými státy, které v poslední době velmi pokročilo?
Arabské prozápadní režimy jako Spojené arabské emiráty, Bahrajn či Jordánsko jsou v situaci, kdy nemohou než odsoudit to, co Izrael dělá. V zákulisí si možná s Izraelci volají a říkají „to je hrozné, co se vám tam děje, to je hrozné, co ten Hamas dělá“, ale veřejně musí naplnit očekávání, že budou s Araby solidární. 

Tento vývoj samozřejmě poškozuje to, co Izrael loni tak halasně prodával. Izraelci ovšem navázali mír se státy, se kterými nebyli v žádném konfliktu. Bylo jednoduché dosáhnout mírové dohody s Marokem, ale s Palestinci ji nemají, se Sýrií ji nemají a vztahy s Jordánskem jsou velmi pošramocené, byť oficiálně mírové dohody mají. V tomto ohledu současná krize nemůže přinést nic dobrého.

13. května 2021


A jak bude podle vás pokračovat? Hrozí pozemní vpád do Gazy?

To nedokážu odhadnout. V Izraeli jsou vojenské i politické elity, které jsou pro, a elity, které jsou proti. Rozhodovat se bude s ohledem na vojenská kritéria, ale i s ohledem na vnitropolitickou situaci, o které jsem mluvil. 

Američané v Radě bezpečnosti OSN tento týden několikrát zmařili přijetí nějakého stanoviska, které by vyžadovalo uklidnění situace. Také víme, že Netanjahu odmítl nabídky k příměří, které přišly přes Rusko a Michaila Bogdanova, ruského náměstka ministra zahraničí. Takže zatím se válčí a Rada bezpečnosti za celý týden neřekla jediné slovo. 

ANALÝZA: Jeruzalém jako sud s prachem. Izrael je na pokraji další války

Přesto si myslím a doufám, že Američané už v zákulisí jednají. Prý měli do regionu vyslat náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, což je špičkový diplomat arabského původu, který by jednal s oběma stranami. Věřím, že jednají o příměří, i když navenek se USA staví jednoznačně na stranu Izraele.

Může se teď podařit uklidnit rozjitřené vztahy mezi izraelskými Araby a Židy po tom, co se stalo a stále děje nejen v ulicích Jeruzaléma, ale i v dalších městech?
Pokud jde o to násilí a fyzickou nenávist, umím si představit, že se podaří uklidnit. Prostě bude povolána armáda, o čemž se hodně spekuluje, lidé už budou unavení, vyslechnou apelů na obou stranách. Dnes i vyloženě rasističtí židovští politici vyzývají k uklidnění situace. Léta podněcovali nenávist vůči Arabům a najednou říkají: „To už je moc, nemůžeme lynčovat Araby jen proto, že jsou Arabové.“

Ale daleko zásadnější je ta nedůvěra. Najednou dochází k tomu, že lidé, kteří se znali a potkávali v ulicích, se začali napadat, zapalovat si auta, ničit si obchody, útočit na sebe. To nezmizí, i když přijde armáda, oddělí je a nařídí zákaz vycházení. V myslích lidí to zůstane léta, ne-li déle. 

Může to k extremistům posunout i dnešní umírněné Izraelce či Araby?
V ulicích sice řádí menšina Židů a menšina Arabů, jenže pro všechny bude velmi těžké být smířlivý vůči těm druhým. Uzavírá se cesta všem nevládním organizacím a židovsko-arabským projektům, které volaly po smíření. Každým dnem teď ztrácejí půdu pod nohama, protože obě strany se budou ptát: „Vy mluvíte o soužití s těmi, kteří támhle rozmlátili našemu vojákovi hlavu kamením nebo lynčovali našeho řidiče?“ V tomto ohledu to dopadá i na ty umírněné, kteří se na nepokojích nepodílejí.

  • Nejčtenější

Ve třídách bez roušek, ve firmách od 1. 7. bez testů. Na akce může více lidí

Roušky ve třídách od úterý končí ve většině krajů, s výjimkou Jihočeského, Libereckého a Zlínského kraje, sdělil...

Turisté zadržení na letišti měli potvrzení o testu, který neabsolvovali

Část českých turistů zadržovaných v sobotu několik hodin na Ruzyni po návratu z Tuniska přiznala, že jim český lékař v...

Na letišti v Praze zadrželi Čechy z dovolené kvůli problémovým testům

Policie zadržela v sobotu při vstupní kontrole na letišti Václava Havla v Praze Čechy vracející se z dovolené v...

Pandemie z Evropy mizí. Potíže ale teprve přijdou, varuje analýza

Premium Poslední měsíce to vypadalo, jako by pandemie v Evropě překryla ostatní problémy. Utichly sociální protesty, jako byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Agresor napadl v metru tátu s dětmi, policisté hledají svědky

Policisté hledají svědky napadení v metru. Třicetiletý útočník na lince B nejprve slovně napadl a poté i zbil muže,...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  • Další z rubriky

Na břehu řeky u Osvětimi našli lidské lebky a kosti, zkoumá se jejich původ

Nedaleko bývalého koncentračního tábora Osvětim v Polsku se našel zřejmě masový hrob. Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda...

Pulitzerovu cenu ovládli covid a Floyd. Ocenili i „odvážný záznam vraždy“

Pulitzerovu cenu si letos odnášejí deníky The New York Times a The Star Tribune. Výbor udělující prestižní ocenění...

Zkouška „zvláštních vztahů“. Vazby mezi Velkou Británií a USA narušuje Irsko

Premium Británie bude mít po brexitu hlubší vztahy a spolupráci se Spojenými státy, sliboval ještě za předchozího amerického...

Když bomby střídají drony. Izrael představil novou ochranu: protidronový štít

Premium Drony se postupně změnily z dětské hračky na nebezpečnou zbraň. Dokazuje to i poslední izraelsko-palestinský konflikt....

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...