Matteo Salvini během tiskové konference před italskými volbami (22. února 2018).

Matteo Salvini během tiskové konference před italskými volbami (22. února 2018). | foto: AP

Hostina je u konce, vzkazuje Itálie migrantům. Usnadní jejich vyhošťování

  • 353
Řím rozšířil paletu zločinů, za které může cizinec přijít o statut uprchlíka či ztratit italské občanství. Zjednodušila se také procedura, která umožní vyhostit potenciálně nebezpečné žadatele o azyl, hlásí italský ministr vnitra Matteo Salvini.

Šéf italské Ligy ve své vítězné volební kampani sliboval zpřísnění imigračního zákona. Půl roku od nástupu své vlády slib plní, zákon protlačil parlamentem. 

Salvini ujistil, že ochrana běženců zůstane zachována. Přísnější pravidla podle něj postihnou ty, kteří zneužívají italských sociálních dávek či představují riziko. 

„Rád poskytnu útočiště ženám a dětem, které prchají před válkou, ale nikomu dalšímu,“ uvítal Salvini přijetí zákona. 

Představitelé italských neziskovek to vidí jinak. Nelíbí se jim zejména změna systému péče o azylanty. Ti napříště zůstanou ve velkých přistěhovaleckých centrech, kde bude snazší je evidovat, stejně jako se zrychlí jejich vyhoštění, pokud se žádostí neuspějí.

Počítá se s omezením menších přijímacích center, o která se staraly radnice a kde nabízeli migrantům jazykové i kvalifikační kurzy. Salvini uvedl, že takový systém byl rozmařilý, proto musel skončit.

„Hostina skončila,“ prohlásil Salvini s tím, že nejméně 100 tisíc azylantů si takto žilo v hotelích zaplacených radnicemi a na náklady daňových poplatníků „jen seděli a sledovali televizi“. Nový systém podle něj rozhodování o azylech zprůhlední a uspíší. 

Rychlejší vyhošťování, méně azylů. Salvini prosadil dekret proti migraci

Představitelé charitativních organizací se však obávají, že odmítnutí žadatelé o azyl jen tak nezmizí. Skončí podle nich na ulici, budou žebrat nebo se uchýlí k drobné kriminalitě. „Tyto změny se dotknou desetitisíců lidí, které prostě nemůžeme jen tak nechat spát pod mostem,“ zlobil se Oliviero Forti z římskokatolické charity Caritas.

Loni prošlo v Itálii schvalovacím řízením 88 tisíc žádostí o azyl, uspělo jen osm procent z nich. Většinou ti, kteří prokázali, že jim v jejich zemi hrozí pronásledování. Dalších 33 procent získalo nějaký stupeň „humanitární ochrany“, kterou nový zákon ruší. Pokud zemi neopustí, stávají se ze zamítnutých žadatelů o azyl nelegální imigranti – v Itálii je jich nyní okolo 500 tisíc. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video