(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Irsko bude hlasovat o změně ústavy. Podle ní je žena u plotny přínosem

  • 68
Irsko po květnovém referendu o povolení potratů čeká další všelidové hlasování. Tentokrát se vláda Irů zeptá, jestli chtějí z ústavy vyškrtnout dva články. Ty zdůrazňují důležitost „ženy v domácnosti“ a odrazují matky od nástupu do práce. Podle agentury Reuters by se referendum mělo konat spolu s prezidentskými volbami, tedy nejpozději v listopadu.

Nynější irská ústava obsahuje článek, který říká, že „žena v domácnosti je pro stát přínosem, bez něhož nelze dosáhnout obecného blaha“. Další odstavec ukládá státu povinnost zajistit, aby „matky nemusely kvůli ekonomické nouzi jít do práce, a tím zanedbaly své povinnosti doma“. Vláda v pátek v prohlášení uvedla, že chce tyto „zastaralé“ odstavce zrušit.

Z bašty katolictví rájem liberálů. Irové završili svou tichou revoluci

„Více než osmdesát let od přijetí ústavy je jasné, že článek 41.2 už v ústavě nemá místo,“ uvedl ve čtvrtek ministr spravedlnosti Charlie Flanagan. 

Ústava z roku 1937 podle něj podkopává současný cíl vlády dosáhnout opravdové genderové rovnosti. Zmíněný článek ústavy podle agentury Reuters kritizoval v minulosti například i výbor OSN pro odstranění diskriminace žen. 

Flanagan dodal, že zmíněné články ústavy mohly reflektovat étos společnosti třicátých let minulého století, ale jejich zahrnutí přímo do ústavy podle něj bylo kontroverzní už od samého počátku.

„Ještě před tím, než byla ústava oficiálně přijata, mnoho lidí argumentovalo tím, že představuje úzký a diskriminační pohled, který se snaží ženy uvěznit jen do jedné části společnosti – doma, kde mají plnit své povinnosti,“ řekl ministr. Jedním dechem však dodal, že referendum nemíní vrhnout špatné světlo na ženy, které jsou dnes v domácnosti ze svého vlastního rozhodnutí. „Muži i ženy by měli mít možnost žít život, který si zvolí,“ uvedl.

Hlasovat se bude i o rouhání

Podle serveru RTE se navíc kromě zmíněného referenda a prezidentských voleb bude téhož dne konat ještě jedno hlasování, a to o zrušení trestů za rouhání.

Irsko jako první na světě v referendu schválilo sňatky homosexuálů

Silně katolické Irsko bylo dlouho jednou z nejkonzervativnějších zemí Evropy. Před třemi lety ale uspořádalo referendum, v němž se Irové vyslovili pro uzákonění sňatků homosexuálů. Při šedesátiprocentní účasti pro manželství lidí stejného pohlaví hlasovalo 62 procent zúčastněných.

Letos v květnu se 66,4 procenta hlasujících Irů vyslovilo pro zrušení zákazu potratů, účast činila 64 procent. Pro odstranění zákazu potratů bylo 70 procent žen a 65 procent mužů. 

Premiér Leo Varadkar poté uvedl, že chce zákon prosadit do konce roku. „To, co dnes vidíme, je vyvrcholením tiché revoluce, která se odehrává v Irsku za posledních deset nebo dvacet let,“ řekl po referendu Varadkar.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video