V referendu hlasovaly necelé dva miliony lidí. Téměř 735 tisíc z nich bylo proti, příznivci však měli výrazně navrch, a referendum tak dopadlo pro gaye a lesby kladně. Irsko je navíc první zemí na světě, která jejich sňatky schválila v referendu. Výsledky už jsou konečné.
Konzervativní katolická země se změnilaLáska ke stejnému pohlaví přestala být v Irsku trestným činem teprve v roce 1993. Až v 90. letech země také povolila rozvody, přestala regulovat prodej kondomů a zavřela poslední z Magdaleniných prádelen, kde musely v otrockých podmínkách pracovat a modlit se „padlé ženy“ (více o nich zde). Nyní Irsko jako první země světa v referendu hlasuje o legalizaci sňatků gayů a leseb. Co stojí za proměnou konzervativní společnosti, v níž se ke katolickému vyznání stále hlásí přes 80 procent lidí, se dočtete zde. |
K urnám přišlo 60,5 procenta oprávněných voličů. Ve všech volebních obvodech zvítězila legalizace sňatků. Tedy až na jeden. V obvodu Roscommon-South Leitrim hlasovalo 51,4 procenta lidí proti.
Největší poměr souhlasných hlasů zaznamenali podel serveru RTE News v jihovýchodním Dublinu, a to 74,9 procenta.
Volební komise sčítaly odevzdané hlasy od sobotního rána. Vůbec první výsledky přišly asi o půl druhé odpoledne místního času (14:30 SELČ) z obvodu Dublin-severozápad, píše list The Irish Times.
Lidskoprávní aktivisté slaví vítězství, zatímco odpůrci legalizace homosexuálních sňatků připustili porážku.
„Zdá se, že všichni předpovídají ‘Ano‘... a tak to asi je pro tuto chvíli. Je to zklamání,“ nechal se slyšet podle britského serveru The Telegraph lídr kampaně odpůrců zrovnoprávnění John Murray z katolického think tanku Iona Institute.
Vítězství stoupenců legalizace homosexuálních sňatků již dopoledne předvídal mimo jiné irský ministr zdravotnictví Leo Varadkar. Politik, který sám teprve nedávno přiznal, že je gay, odhadoval, že pro sňatky osob stejného pohlaví hlasovalo až 70 procent voličů.
Osoby stejného pohlaví mohou v Irsku od roku 2011 uzavírat registrovaná partnerství. Nyní budou moci uzavírat i manželství, které tak bude označeno jako svazek dvou lidí bez ohledu na jejich pohlaví.
Zrovnoprávnění homosexuálních sňatků před referendem podpořily všechny hlavní irské politické strany.
Irové se nyní baví tím, že i matka příroda či podle jiných názorů Ježíš hlasovali v referendu pro. V Dublinu se totiž během sčítání hlasů objevila duha.
Gratulace přicházejí i ostatních zemí. Skotská premiérka Nicola Sturgeon Irsku poblahopřála na Twitteru. „Vsadím se, že v dublinských hospodách dnes proběhne pár žádostí o ruku. Hezká myšlenka. Užij si oslavy, Irsko.“