Z bašty katolictví rájem liberálů. Irové završili svou tichou revoluci

  16:25aktualizováno  16:25
Irsko za poslední dvě desítky let prošlo na první pohled nenápadnou, ale hlubokou změnou. Z chudé a velmi konzervativní země se stal liberální stát, v jehož čele stojí homosexuál s indickými kořeny. Dramatický posun završilo sobotní referendum o zrušení zákazu interrupcí.

Irové v Dublinu oslavují výsledek referenda, které zrušilo letitý zákaz potratů. (26, května 2018) | foto: Reuters

Za tři měsíce do Irska dorazí papež František. Podle BBC přijede do země, která se od poslední papežské návštěvy hluboce změnila. V Irsku byl totiž naposledy Jan Pavel II., a to v roce 1979. O čtyři roky později země přijala osmý dodatek ústavy, kterým byl zaveden prakticky absolutní zákaz potratů.

Fotogalerie

Pro jeho zrušení se tento víkend v ostře sledovaném plebiscitu vyslovila  dvoutřetinová většina Irů. „To, co dnes vidíme, je vyvrcholení tiché revoluce, která se odehrává v Irsku posledních deset nebo dvacet let,“ prohlásil irský premiér Leo Varadkar s tím, že zákon povolující interrupce chce prosadit do konce roku.

Slova o tiché revoluci jsou na místě, píše list The New York Times. Irsko za posledních třicet let prošlo překotnou společenskou a ekonomickou změnou. Ještě koncem 80. let to byla chudá země, kde výraznou roli hrála katolická církev a mladí lidé masově odjížděli za prací do zahraničí. 

Dnes je Irsko jedním z hlavních hlasatelů liberálních hodnot na Západě. Země, která si v 90. letech vysloužila přezdívku „keltský tygr“, se rychle vzpamatovala z krachu v roce 2010 a loni byla počtvrté za sebou nejrychleji rostoucí ekonomikou v Evropské unii. Svou mezinárodní centrálu zde mají velké technologické firmy jako Facebook, Google či Amazon, které využívají tamních velice mírných daní.

Otče, co se to tam vlastně tenkrát stalo?

„V Irsku se změnilo naprosto všechno, a to o 180 stupňů,“ řekl americkému deníku čtyřiadvacetiletý Adam Tyrell, který v sobotu sledoval jásající davy v ulicích Dublinu. S těmito slovy souhlasí i Mark Neiland. „Gayové byli kriminalizováni, měli jsme jen jednu televizní stanici a všechno řídili kněží. Dnes jsme liberální evropskou společností,“ hodnotí sociální změnu šedesátiletý podnikatel. 

Vzpomíná, že Irové se v době jeho dětství kvůli nedostatku elektřiny museli rozhodovat, jestli budou po návratu z práce vařit večeři, nebo se budou dívat na televizi. „Irsko bylo skutečně chudá země,“ říká Neiland, který po studiích stejně jako jeho vrstevníci odjel vydělávat za moře. „Dneska bych o odjezdu do Ameriky vůbec neuvažoval,“ dodává.

Irové po letech povolí potraty, pro se vyslovily dvě třetiny hlasujících

Nejdůležitějším faktorem irské změny je mizející vliv katolické církve těžce poškozené skandály kolem pedofilních kněží a pokusy zakrýt jejich zločiny. Před pěti lety vláda vyjádřila lítost nad krutostmi páchanými na ženách v takzvaných Magdaleniných prádelnách, kde katolická církev „napravovala“ svobodné matky a oběti znásilnění (psali jsme zde: Magdaleniny prádelny: církevní peklo pro ženy, které byly příliš jiné).

O rok později veřejnost šokovalo zjištění, že jeptišky ze sirotčince ve městě Tuam pohřbily 800 nemanželských dětí v neoznačených hrobech (více zde:Irské jeptišky čelí podezření, že pohřbily stovky dětí v odpadní jímce). „Dříve se lidé uklonili, když na ulici potkali kněze. Teď se mu mohli klidně podívat do očí a zeptat se ho: ‚Otče, co se to tam vlastně tenkrát stalo?‘“ popisuje vliv skandálů na sekularizaci země 70letý Anthony Fannin.

Ekonomický boom a postupný úpadek vlivu katolické církve šly ruku v ruce. V roce 1993 Irsko dekriminalizovalo homosexualitu, o dva roky později povolilo rozvody. Před třemi lety se drtivá většina lidí v referendu vyslovila pro uzákonění sňatků gayů a leseb. Loni v červnu se šéfem vlády stal Leo Varadkar, první irský homosexuální premiér, který je navíc po otci z poloviny Ind.

„Irsko bylo z pohledu standardních mainstreamových názorů v kontinentální Evropě vždy na okraji a za Evropou vždy ekonomicky pokulhávalo,“ myslí si analytik Alan Barrett. „Jenže když se katolická církev stáhla do ústraní, tak si Irové začali osvojovat stejné liberální hodnoty, ke kterým dospěli Francouzi, Němci nebo Britové,“ říká Barrett.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Zrušte blokádu, vyzvala EU kapitánka Racketeová z lodě s migranty

Kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová byla po přistání v přístavu...

Německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová ve čtvrtek po výpovědi u italského soudu vyzvala...

Před Reichstagem v Berlíně vznikne deset metrů široký bezpečnostní příkop

Historická budova Říšského sněmu (Reichstagu) v Berlíně

Před budovou Říšského sněmu v Berlíně vznikne bezpečnostní příkop. Bude deset metrů široký a dva a půl metru hluboký, s...

Žhář z Kjóta tvrdí, že mu studio animovaného filmu ukradlo nápad

Budova vyhořelého studia animovaných filmů v japonském městě Kjótó (19....

Jednačtyřicetiletý muž, podezřelý ze čtvrtečního podpálení studia animovaného filmu v japonském městě Kjótó tvrdí, že...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz