Íránský prezident Hasan Rúhání v projevu na teheránském náměstí Svobody řekl, že Írán odolá americkým sankcím, i když občany kvůli nim čekají problémy. | foto: AP

Írán nečekaně poslal armádu k hranici s Tureckem. Cvičí tam i letectvo

  • 219
Íránská armáda zahájila předem neohlášené cvičení u hranice s Tureckem na severozápadě Íránu. Ve středu to oznámila íránská agentura ISNA. Turecká armáda právě dokončuje přípravy ohlášené vojenské operace v severní Sýrii, jejímž cílem je vyčistit toto území od kurdských oddílů. Očekává se, že operace začne do 24 hodin.

„Turecko má oprávněné obavy o bezpečnost své jižní hranice. Myslíme si, že by tyto obavy měly být řešeny náležitými prostředky. Z oblasti musejí odejít američtí vojáci a syrští Kurdové by měli podpořit syrskou armádu,“ řekl íránský prezident Hasan Rúhání podle státní agentury IRNA.

Fotogalerie

Vyzval také Turecko, aby se vyhnulo vojenské operaci v Sýrii. 

Ačkoli některá média ohlásila, že první turečtí vojáci už hranici překročili, Ankara tvrdí, že operace ještě nezačala. Ministr obrany Hulusi Akar řekl, že přípravy pokračují.

Írán situaci sleduje a v minulosti se jeho představitelé vyslovili proti vojenskému řešení situace s Kurdy. Ve středu jeho armáda zahájila manévry u turecké hranice. Podle agentury ISNA se cvičení účastní oddíly rychlé reakce, mobilní a útočené brigády a vrtulníky íránského letectva.

Turecko chce na severu Sýrie východně od Eufratu zřídit 30 kilometrů širokou takzvanou bezpečnostní zónu, v níž nebudou působit oddíly syrských Kurdů. Ty Ankara považuje za teroristické. Podle představ turecké vlády se do ní budou moci přesunout syrští uprchlíci. 

Turecko jich přijalo na 3,6 milionu a počítá s tím, že bezpečnostní zónu využijí až dva miliony z nich. Spojené státy své specialisty začaly z oblasti stahovat na začátku týdne.

V květnu měl prezident Hasan Rúhání následující projev: 

Sýrie hodlá připravovanou tureckou ofenzívu na severu zmařit

Sýrie se bude snažit všemi legitimními prostředky zmařit útok, který Turecko připravuje na syrském severu. Oznámilo to ve středu syrské ministerstvo zahraničí. Turecko dokončuje přípravy ofenzívy, která má být zaměřena na oddíly syrských Kurdů a na zřízení bezpečnostní zóny na syrské straně syrsko-turecké hranice.

Proti plánované akci jsou spojenci Damašku Rusko a Írán. Ke znepokojení o budoucí osud Kurdů přispěl středeční útok teroristického Islámského státu (IS) na kurdské pozice v severosyrské Rakce.

„Sýrie důrazně odsuzuje bezohledná prohlášení a nepřátelské úmysly tureckého režimu, který přesouvá svou armádu k hranici,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí v Damašku. Podle něj je Sýrie odhodlána zmařit turecký útok „všemi dostupnými prostředky“.

Na adresu syrských Kurdů se v prohlášení uvádí, že je vláda „připravena obejmout své marnotratné syny, pokud se vrátí k rozumu“. 

Turecko prý bude o případném útoku informovat

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ve středu sdělil, že Turecko bude všechny země, jichž se věc týká, tedy i syrskou vládu, o plánované ofenzívě na sever Sýrie informovat. Zdroje z prezidentského úřadu avizovaly, že operace začne v nejbližší době, turečtí vojáci začali na hranici odstraňovat betonové části hraniční bariéry.

Po třetí hodině odpoledne se tak skutečně stalo: turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že operace Jaro míru začala.

Çavuşoglu prohlásil, že operace bude vedena v souladu s mezinárodním právem a že jejím jediným cílem jsou ozbrojenci, kteří v oblasti působí. O plánech zahájit operaci podle něj už informoval prezident Recep Tayyip Erdogan amerického prezidenta Donalda Trumpa v telefonátu o víkendu.

Trump pak ohlásil stažení amerických vojáků z míst, jichž se může ofenzíva týkat. Ve středu o zřízení bezpečnostní zóny jednali telefonicky Erdoganův poradce Ibrahim Kalin a Trumpův bezpečnostní poradce Robert O’Brien.

Koalice Syrských demokratických sil (SDF), jejíž páteří jsou kurdské milice YPG, pomohla porazit IS, který od roku 2014 obsazoval sever Sýrie i sousedního Iráku. V obou zemích ale stále působí izolované skupinky této organizace, která měla v Sýrii své hlavní sídlo v Rakce. 

Tam ve středu členové IS zaútočili na pozici SDF. Podle Kurdů IS do útoku nasadila tři sebevražedné atentátníky. Zpráva nehovoří o obětech. Podle exilové syrské lidskoprávní organizace SOHR použil IS dva bojovníky, kteří po přestřelce odpálili své nálože.