Oběti masakru. Hřbitov obětí masakru nizozemských vojáků z roku 1947. Ke vzpomínce na hororovou událost patří i nezbytné suvenýry. | foto: Pavel Zvolánek

„Indonéské Lidice“ rozdělilo odškodnění. Nizozemsko se omluvilo pozdě a nešikovně

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Jakarta (Od spolupracovníka iDNES.cz) - Nizozemský premiér Mark Rutte se nedávno oficiálně omluvil za roli své země v obchodu s otroky. Problémy s vlastní minulostí této bývalé koloniální velmoci však zahrnují i násilnou kampaň vedenou v Indonésii po konci druhé světové války.

Na horizontu zelenajícího se rýžového pole se rýsují červené střechy přízemních baráčků. Proplétáme se úzkými silničkami, širokými tak, že se na ně vejde jediné auto, než konečně zastavujeme ve vesnici Balongsari, dříve nazývané Rawagede, ležící asi padesát kilometrů východně od indonéského hlavního města Jakarty.

Když se Nizozemci nedočkali odpovědi, odvlekli všechny zajatce na rýžové pole. K vyděšeným ženám doléhal štěkot psů a ozvěny výstřelů. Půda i řeka se zbarvily doruda.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, pro iDNES.cz

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video