Indové migrují za pitnou vodou. Za deset let mohou být bez vody stamiliony

  11:36aktualizováno  11:36
Desetitisíce Indů migrují z vesnic, odkud je vyhání nedostatek vody a nebývalá vedra. Slábnoucí a zpožďující se monzuny v Indii ničí úrodu a ženou farmáře do megapolí. I obří města však trpí suchem a hrozí spotřebovat všechnu svou spodní vodu do několika málo let. Čennaí, šesté největší indické město, je bez vody již nyní.

Prodejce zeleniny v Indii si nese vodu (22. března 2015). | foto: AP

Je červen, začátek monzunové sezóny. V Indii však za celý měsíc nespadla téměř ani kapka. Vodní přehrady, včetně čtyř v okolí pětimilionového Čennaí, dávají na odiv svá suchem popraskaná dna. Ve studnách spodních vod, na které se už mnoho měsíců spoléhá celá početná populace, zejí poslední kaluže bahnité vody.

Fotogalerie

Lidé se snaží studny prokopávat hlouběji ve snaze narazit na další pramen, popisují zdroje CNN. „Nemocnice nyní přijímají o padesát procent více případů lidí s otravou střev, protože lidé museli vzít za vděk špinavou vodou,“ cituje deník India Today doktory z indického Churu. 

Lidé v okolí Bombaje svůj boj se suchem vzdali. Ve vesnici Hatkarwadi vyschly studny už na konci května, kdy oblast postihla vlna 45 stupňových veder. Bydlí v ní už jen asi deset rodin z původního počtu více než 2 000 lidí. Podle úřadů v okolí Bombaje zeje prázdnotou odhadem až 90 procent vesnic, píše The Guardian

Už loni odborníci varovali, že vodní krize je v Indii dosud nejhorší v dějinách (psali jsme zde). Letos je situace ještě extrémnější. Sucho udeřilo již na konci května, a to na rekordních 43 procentech Indie. Důvod: v Indii přestává pršet.

V posledních pěti letech, s výjimkou roku 2017, přicházejí monzuny s velkým zpožděním a jsou slabší. Ze zásob spodních vod tak čerpá 1,4 miliardy Indů, často jí zemědělci používají také na zavlažování polí. Na to jí však není dostatek. Nemocnice evidují prudký nárůst případů otravy kontaminovanou vodou, kterou lidé často musí vzít za vděk, popisují doktoři pro Times of India.

600 milionů lidí bez vody

Slabé monzuny lidem na vesnicích neberou pouze pitnou vodu, ale také obživu. Více než 54 procent zemědělství v Indii zcela závisí na dešťové vodě, zbytek na vodě ze studen, extrémní sucho tak už několik let v řadě ničí úrodu. V suchem nejpostiženějších státech Karnataka a Maharashtra zůstalo zcela bez prostředků 8 milionů pěstitelů. Stoupající počet sebevražd, které mezi farmáři úřady evidují, spojuje harvardská studie z roku 2017 právě s trvající neúrodou.

Skrze ni se nedostatek vody promítá také do státní ekonomiky. Škody už několik let v řadě utrpěla úroda obilí, kukuřice, sóji, limetek, luštěnin a buráků, které patří mezi hlavní exportní artikly Indie. Podle expertních odhadů se z indické ekonomiky bude do roku 2030 „odpařovat“ až šest procent HDP.

Indické ženy riskují život kvůli vodě. Slaňují do 20 metrů hluboké studny

Indům z venkova tak nezbývá, než z vyprahlých oblastí uprchnout do velkých měst, kde jsou zavedená potrubí, případně zde vodu rozvážejí cisterny, z nichž si lidé mohou po hodinách čekání v parném vedru napustit pár plastových kontejnerů. Podle předpovědi vládního výzkumného institutu Niti Aayog však i do metropolí v brzké budoucnosti dosáhne klimatická krize. 

V jednadvaceti obřích městech, včetně devatenáctimilionové metropole Dillí, má do roku 2020 nastat takzvaný „den nula“. Tak odborníci říkají momentu, kdy v místě zcela dojde pitná voda. O deset později už nebude mít přístup k pitné vodě čtyřicet procent indické populace, uvádí studie. Se započtením rychlého demografického růstu v Indii to znamená až 600 milionů lidí bez přístupu k vodě.

Znečištěné studny zabíjejí statisíce

Ačkoliv politické strany v nedávných volbách slibovaly „kohoutkovou vodu do každé rodiny“ či „univerzální přístup k pitné vodě“, vláda v posledních pěti letech snížila financování federálního programu využití vody a peníze soustředí jinam, například do budování kanalizace, píše BBC.

Co víc, podle indického ministra vodních zdrojů Gajendra Shekhawata je vzrůstající nedostatek vody v zemi pouze mediální bublinou. „Na severu v provincii Himachal a dalších je v přehradách spousta vody. Krize spojená s nedostatkem vody není tak velká, jakou ji média dělají,“ citoval červnové vyjádření ministra deník India Today.

VIDEO: Toxická voda na jihu Indie zabíjí ryby, místním dochází trpělivost

Jenže přesun vody mezi jednotlivými státy, regiony, městy, nebo jen městskými částmi je v Indii zásadním problémem. Velký podíl na současné krizi má podle expertů právě velmi špatná správa a údržba příslušné infrastruktury. 

„Většina měst ztratí třetinu až pětinu pitné podzemní vody kvůli jejímu úniku ze zastaralého potrubí,“ uvedl odborník Mridula Ramesh v rozhovoru pro Reuters.

Také institut Niti Aayog doporučuje soustředit se na výstavbu potrubí. Ze studen nyní bere vodu až 84 procent obyvatel Indie a zdroje spodních vod nejen docházejí, ale zároveň je až 70 procent z nich znečištěných. Pití závadné vody si v Indii každoročně vyžádá 200 tisíc úmrtí, uvádí Světová zdravotnická organizace.

Podle odborníků nedostatek vody přinutí k migraci do roku 2050 padesát až sedmdesát milionů lidí nejen v Indii, ale také v Číně, Bangladéši a Nepálu.„Se sílící migrací do měst budou přibývat sociální nepokoje, přibude zátěž na jejich vodní zdroje. Ty pak budou přerůstat ve spory o vodu mezi regiony a státy,“ analyzoval situaci Michael Kugelman z expertního Wilsonova centra v rozhovoru pro Reuters

„Takové spory žádné smlouvy vyřešit nedokážou,“ dodal.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dohoda o brexitu závisí na sobotním hlasování v britském Westminsteru

Britský premiér Boris Johnson cítí velkou jistotu, že nová smlouva o odchodu Velké Británie z EU přesvědčí britský...

Premium

Nakresleno a naplánováno: jak Turci chtějí vrátit miliony Syřanů domů

V pásmu, které nyní chtějí Turci obsadit, plánují pro uprchlíky postavit deset měst a 140 vesnic, každou po 5 000...

Do brexitu zbývá čtrnáct dní. A Johnson není o nic blíž než předtím Mayová

Velká Británie má podle plánu za dva týdny opustit Evropskou unii. Z nové brexitové dohody sice zmizela kritizovaná...

V Rusku se ztratil kocour pašující drogy, měl být korunním svědkem

Hlavní důkaz v případu pašování drog do jedné z ruských věznic zmizel. Řeč je o kocourovi, který podle obžaloby donášel...

Najdete na iDNES.cz