Desítky tisíc poutníků se chystají ponořit do posvátné řeky Gangy

  16:01aktualizováno  16:01
V severoindickém státě Uttarpradéš začal svátek hinduistických poutníků. Od pondělí až do března se věřící pod dohledem duchovních vůdců budou nořit do vod posvátné řeky Gangy. Masy poutníků se dávají do pohybu každé tři roky. Jde o jedno z největších náboženských shromáždění na světě.

Svátek zvaný Kumbh mélá se letos kvůli chystaným parlamentním volbám těší zvýšenému zájmu politiků, zejména z vládní strany prezidenta Naréndry Módího. Podle agentury Reuters připutuje až 150 milionů lidí, z toho jeden milion ze zahraničí.

Koupel v Ganze očistí od hříchů

Zbožní hinduisté věří, že se koupelí v řece Ganze domohou odpuštění hříchů. Ponořit se do posvátných vod během tohoto svátku má podle nich přinést osvobození z věčně se opakujícího cyklu zrození, utrpení a smrti. V zemi, kde je 80 procent z 1,3 miliardy obyvatel hinduistického vyznání, láká tento svátek stále více lidí. Pozornost médií přitahují zejména nazí a popelem potření duchovní vůdci, kteří rituální koupele zahajují.

Fotogalerie

Při soutoku řek Gangy, Jamuny a mystické podzemní řeky Sarasvatí  vyrostlo před samotnou akcí provizorní městečko s mosty, hromadnými ubytovnami a další infrastrukturou. Jenom přenosných toalet nechaly místní úřady v oblasti rozmístit  na 100 000. Na movitější poutníky čeká luxusní ubytování, většina příchozích ale vezme zavděk stany či přenocuje pod širým nebem.

Náboženské oslavy a politika

Indická vláda letos na posílení infrastruktury během svátku vyčlenila 650 milionů dolarů (14,5 miliardy Kč), uvedla agentura AP. Jde o třikrát víc peněz než před třemi roky. Vládní Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího staví svou popularitu na ideologii hinduistického nacionalismu a štědrou podporou svátku si chce zajistit hlasy voličů. Státní podporu pro ostatní náboženské skupiny naopak vláda omezuje, podotýká AP.

Vláda svátek pojala jako příležitost k politické kampani. V provizorním stanovém městě o rozloze 3200 hektarů čekají na poutníky plakáty s tváří premiéra Módího a s ním spřízněných místních politiků. Dočíst se mohou taky o vládních úspěších a sociálních programech. Ve volbách se letos očekává těsný souboj mezi BJP a opozičním Indickým národním kongresem pod vedením Ráhula Gándhího. Oba čelní indičtí politici se za patřičné pozornosti médií svátku u břehů posvátné řeky zúčastní.

Napjaté vztahy mezi hinduisty a muslimy

Na rostoucí význam hinduistického nacionalismu a možné stoupající etnické a náboženské napětí v Indii poukazuje i samotné jméno města, v jehož blízkosti se akce koná. Prajágradž se ještě do loňského roku jmenoval Iláhábád. Toto jméno ale odkazovalo na civilizační stopu muslimských vládců Mogulů, a vláda se ho proto rozhodla změnit. Muslimů je přitom v Indii podle sčítání z roku 2011 jen asi 180 milionů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

Pošťák jako dealer. Z Česka do Německa stále častěji putují drogy poštou

Ilustrační snímek

Drogy se z Česka do Německa stále častěji posílají poštou. Na sílící trend v distribuci omamných látek v úterý...

Březnový termín brexitu padá pod stůl. Londýn požádá o odklad až o dva roky

Britská premiérka Theresa Mayová (12. února 2019

Ještě v úterý nebo ve středu pošle britská vláda předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis, kterým EU požádá o...

Putin chce střet se Západem, urve kus Finska či Švédska, věští Saakašvili

Ruský prezident Vladimir Putin se dívá do mířidla odstřelovací pušky na zbrojní...

Ruský prezident Vladimir Putin nepřestane s agresemi, protože mu udržují domácí oblibu. Navzdory mínění expertů ale...

ZE ŽIVOTA: Je druhé dítě velká změna?
ZE ŽIVOTA: Je druhé dítě velká změna?

jak jste zvládli druhé dítě? Jak moc velká změna to je? A ruku na srdce,” lituje”někdo? Mám strach, sbych jednou nelitovala, ze jsem druhé dítě neměla, než měla…

Najdete na iDNES.cz