Hurikán Irma už na Floridě zabil tři lidi, na pevnině hrozí tornáda

  7:19aktualizováno  22:08
Hurikán Irma se prohnal přes ostrovy Florida Keys a přesunul se na pevninu. Většinu poloostrova bičuje silný déšť. V pobřežních oblastech se vyskytují lokální záplavy, částečně pod vodou je Miami. Úřady varují před vznikem tornád, několik jich předtím zaznamenali na východě státu. Hurikán už na Floridě zabil tři lidi.

Hurikán Irma udeřil na ostrovy Florida Keys, které leží na jižním okraji Floridy, v sobotu krátce po poledni SELČ, odpoledne ostrovy opustil a vydal se směrem k pevnině. Hurikán aktuálně spadá do třetí kategorie.

Při automobilové nehodě v Key West zemřel řidič dodávky, policie ho považuje za první oběť hurikánu. Další dva lidé zemřeli při dopravní nehodě na západě floridského poloostrova.

Úřady odpoledne oznámily, že bez elektřiny je na Floridě už přes milion domácností, varují také před tornády, které mohou hurikán doprovázet.

Do krytů se na Floridě podle záchranářů uchýlilo 127 000 lidí, kteří nechtěli nebo neměli kam utéct. Floridská policie varovala, že v oku hurikánu je relativní klid, který ale neznamená definitivní konec nebezpečí. Hned po něm může přijít další vlna extrémně prudkého větru doprovázená záplavami. Policie v Miami oznámila, že její příslušníci se již také ukryli před živlem a nyní nemůžou vyjíždět k zásahům.

Floridské ostrovy nejprve v sedm ráno místního času (asi 13:00 SELČ) zasáhl severní okraj oka hurikánu, kde je podle agentury AFP vítr nejsilnější. V Key West, nejjižnějším městě Spojených států, zaplavila ulice mořská voda vzedmutá hurikánem.

Už několik hodin předtím se vliv hurikánu projevil silným vichrem, voda částečně zaplavila některá přímořská města, například i Miami na východním pobřeží. Cestou na Floridu se hurikán odklonil více na západ a dále postupuje rychlostí asi 15 kilometrů za hodinu. Zřejmě se tak vyhne Tampě na západním pobřeží Floridy a zamíří k sousednímu St. Petersburgu, v němž žije na 260 000 obyvatel. Dorazit by tam měl v pondělí kolem poledne SELČ.

Fotogalerie

Ani jedno z měst nezasáhl hurikán už téměř sto let. Naposledy to bylo v roce 1921, kdy v oblasti zátoky Tampa Bay žilo 10 000 lidí. Nyní je aglomerace domovem pro tři miliony obyvatel. Odklon předpokládané trasy hurikánu Irma vedl okres Pinellas, jehož největším městem je právě St. Petersburg, k nařízení evakuace 260 000 obyvatel.

Irmu podle údajů z nedělního rána poskytnutých průzkumným meteorologickým letadlem provázel vítr o rychlosti přes 190 kilometrů v hodině. Po zesílení na čtvrtou kategorii hurikánu se rychlost zvýšila na 215 kilometrů v hodině. Oko hurikánu je široké skoro 50 kilometrů.

Evakuovat se muselo sedm milionů lidí

Tornáda, která mnohdy hurikán doprovázejí, se objevila podél jihovýchodního pobřeží Floridy. Jedno ze slabších přešlo přes oblast Fort Lauderdale přímo ve městě Miami, drželo se ale ve vzduchu a nezasáhlo zemi.

Město Miami Beach upozornilo obyvatele, aby nevycházeli z domu, protože záchranné složky nebudou kvůli silnému větru vyjíždět, dokud se bouře nepřežene. Úřady v Miami varovaly, že vítr by tam mohl dosáhnout rychlosti až 160 kilometrů za hodinu. Lidé se proto zejména ve výškových budovách mají zdržovat od oken.

Preventivní evakuace byla v předchozích dnech nařízena či doporučena asi 6,3 milionu lidí na Floridě, dalších asi 500 000 lidí se mělo preventivně evakuovat ve státech Jižní Karolína a Georgia. Podle nejnovějšího odhadu NHC by se ale Irma, nejspíš už jen jako tropická bouře, měla Jižní Karolíně vyhnout a začátkem týdne by měla postupovat přes jihozápad státu Georgia a severovýchod Alabamy.

Irma je prvním hurikánem od roku 1932, jehož oko přímo zasáhlo kubánské území. Na ostrově hurikán porážel stromy a lámal sloupy elektrického vedení. Na silnicích a ulicích měst vítr zanesl velké množství trosek. Podle agentury AP prošlo oko uragánu přes jedno provinční muzeum, ze kterého pak zbyly jen rozvaliny. Hlášení o mrtvých a zraněních zatím nejsou.

Dvoumilionová metropole Havana byla v sobotu spolu s provinciemi Mayabeque a Artemisa na nejvyšším stupni pohotovosti v případech přírodních pohrom. Postupující hurikán způsobil na severní pobřeží lokální záplavy, vlny rozbouřeného oceánu dosahovaly výše až osmi metrů. Dozvuky mohutné bouře se očekávají v oblasti ještě v průběhu neděle.

Jose minul ostrovy v Karibiku

Hurikán Jose o intenzitě druhého nejsilnějšího stupně se v noci na neděli vyhnul ostrovům Svatý Martin a Svatý Bartoloměj více, než se původně očekávalo. Pohyboval se ve vzdálenosti 125 až 135 kilometrů od obou ostrovů.

Boháči z Miami schovávají luxusní auta před hurikánem do unikátního věžáku

„V důsledku vzdálenějšího průchodu, než se očekávalo, jsou účinky na území mnohem méně výrazné,“ uvedla francouzská meteorologická služba Météo-France. Vítr na ostrovech měl v nárazech maximálně 80 kilometrů za hodinu. Přesto na ostrovech panovala nejvyšší pohotovost a kvůli bouři byla opět přerušena veškerá letecká a námořní doprava.

Hlavní škody tedy na ostrovech způsobil hurikán Irma. Podle francouzské zajišťovny Caisse Centrale de Reassurance (CCR) dosáhnou škody na majetku nejméně 1,2 miliardy eur (asi 31 miliard korun). Na obou ostrovech zemřelo nejméně 13 lidí a podle odhadů je na ostrově Svatý Martin až 60 procent neobyvatelných domů.

Hurikán Irma (vlevo) se blíží na Floridu. Hurikán Jose (vpravo) směřuje k Dominikánské republice a Haiti.

Předpověď počasí na mapěRychlost větru ve výšce 950 hPa, 500 m, 24° s. š., 73° z. d., 10.09.2017 17:00 (SELČ), © VentuSky.com
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Další z rubriky

Mayová odhalí nový plán brexitu v pondělí, EU se chystá na chaotický rozvod

Britská premiérka Theresa Mayová v parlamentu v Londýně před klíčovým...

Návrh na další postup plánovaného odchodu Británie z Evropské unie představí britská vláda parlamentu v pondělí 21....

Zastupitelé obce s panovačnou starostkou složili mandát, zůstal jen „Ďoďo“

Starostka na Slovensku pobouřila svým chováním na zastupitelstvu

Čtyři z pěti zastupitelů slovenské obce Fekišovce, která se proslavila díky videozáznamu s panovačným chováním...

Smlouva o raketách se hroutí. Záchranná jednání zkrachovala

Rusko odpálilo ze Středozemního moře rakety Kalibr na pozice IS u syrské...

Americko-ruské rozhovory v Ženevě o možné záchraně třicet let platné smlouvy INF o likvidaci raket středního a krátkého...

Najdete na iDNES.cz