V Hongkongu skončily místní volby, prodemokratičtí kandidáti uspěli

  • 58
V Hongkongu skončily místní volby, které jsou vnímány jako neoficiální referendum o demokratických reformách, jež požadují od června demonstranti v ulicích. Po prvních hodinách sčítání hlasů výrazně vedou prodemokratičtí kandidáti, uvádí hongkongský list South China Morning Post. Hlasování provázela rekordní voličská účast 71 procent.

Prodemokratiční kandidáti si zatím zajistili 169 ze 452 přímo volených křesel v 18 místních radách. Táboru propekingských kandidátů zatím připadlo jen 22 křesel, napsal hongkongský list.

Voleb se zúčastnilo 2,94 milionu voličů, oznámil šéf volební komise Barnabus Fung. Účast tak vysoce překročila poslední místní volby v roce 2015, kdy k urnám dorazilo 47 procent oprávněných voličů. 

V ulicích bylo vidět jen málo policistů, což odporuje předchozím zprávám, že ochránci pořádku budou střežit všechny volební místnosti a že do služby bude povoláno 31 000 příslušníků policie.

„Je mi jedno, kdo získá více křesel za podmínky, že půjde o spravedlivé volby,“ řekl 39letý Peter Wong, který pracuje ve školství. „Vidíme, že obyvatelé Hongkongu touží po šanci dát najevo svůj názor,“ míní Jimmy Sham, jeden z vůdců protestního hnutí, kterého minulý měsíc na ulici zmlátili muži s kladivy a který je kandidátem Občanské fronty za lidská práva.

V současné době převládají v místních radách politici naklonění centrální vládě v Pekingu. Propekingští kandidáti vyzvali voliče, aby je podpořili, a dali tak najevo nespokojenost s chaotickou situací ve městě, kterou způsobují opakované střety demonstrantů s policií a narušování hromadné dopravy.

Prodemokratické síly naopak věří, že hongkongští voliči při hlasování projeví nespokojenost s vládou správkyně Carrie Lamové, proti níž se konají téměř každodenně v Hongkongu protesty. Prodemokratický tábor tentokrát dbal na to, aby ve všech 452 volebních okrscích měl svého uchazeče. Při předchozích volbách v roce 2015 se totiž stalo, že propekingští politici neměli ve více než 60 okrscích protikandidáty.

Pokud nedělní hlasování přinese úspěch prodemokratických kandidátů, podpoří to požadavky demonstrantů, kteří varují před omezováním svobod v Hongkongu ze strany pevninské Číny, pod jejíž správu se tato bývalá britská kolonie v roce 1997 vrátila. Aktivisté rovněž žádají plně svobodné volby správce Hongkongu a také nezávislé vyšetření údajné policejní brutality při zásazích proti demonstrantům.

Prodemokratičtí kandidáti před hlasováním apelovali na občany, aby umožnili klidný průběh voleb. Hongkongská vláda totiž pohrozila, že hlasování pozastaví, pokud budou v ulicích pokračovat násilnosti a demonstranti budou blokovat dopravu. 

Volby, k nimž se přihlásilo rekordních 4,1 milionu voličů z celkových 7,4 milionu obyvatel Hongkongu, rozhodnou o obsazení 452 přímo volených křesel v 18 místních radách. Dalších 27 křesel je přidělováno zástupcům venkova.

Pokud nenajdeme řešení, zasáhne armáda, varovala správkyně Hongkongu

Agentura AP zaregistrovala, že mezi prvními voliči byl v neděli významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong, který chtěl původně kandidovat, ale hongkongská volební komise ho vyloučila. Podle úřadů podporuje nezávislost Hongkongu. Mezi kandidáty naopak nechybí jiný z vůdců protestního hnutí Jimmy Sham, který byl v říjnu na jedné z hongkongských ulic zmlácen muži s kladivy.

Terčem násilí se ale před volbami stali i propekingští kandidáti jako Junius Ho, kterého počátkem tohoto měsíce pobodal na ulici útočník s nožem. Aktivisté Hoa obviňují, že pomáhal zorganizovat útoky na demonstranty.

Místní rady nemají příliš reálné moci; 117 radních má ale právo zasednout v 1200členné komisi, která volí správce Hongkongu. V té převažují přívrženci centrální čínské vlády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video