Prázdný stůl, za kterým seděl voskový Hitler - Bunkr Adolfa Hitlera v muzeu voskových figurín v Berlíně osiřel poté, co návštěvník diktátorovi utrhl hlavu. (5. července 2008) | foto: Reuters

Hned druhý návštěvník muzea utrhl hlavu voskovému Hitlerovi

  • 208
Jen pár minut vydržela v celku berlínská expozice britského muzea voskových figurín Madame Tussauds. Krátce po desáté hodině jeden z prvních návštěvníků přiskočil k postavě Adolfa Hitlera sedícího za stolem. Nacistického vůdce jedním trhnutím připravil o hlavu.

Jednačtyřicetiletý "útočník" byl teprve druhým návštěvníkem, který do nově otevřené expozice vstoupil, řekl internetovému vydání listu Die Welt spolupracovník muzea Stephan Koch.

Kurátoři výstavy představili Hitlera jako starého unaveného muže, který smutně sedí za stolem v bunkru a očekává konec. Na rozdíl od ostatních postav se s ním návštěvníci neměli fotografovat, ani na něj sahat "s ohledem na miliony lidí, kteří zemřeli během druhé světové války," jak se píše na vysvětlující tabuli.

To muž nedodržel. Přeskočil stůl a začal se figuríny dotýkat. V tom se mu snažili zabránit pracovníci muzea. Při následné strkanici náhle muž utrhl figuríně hlavu. Voskové tělo strůjce druhé světové války skončilo na zemi.

Vosková figurína Adolfa Hitlera v muzeu Madame Tussauds v Berlíně (3. července 2008)

Výtržníka zadržela policie. Vypověděl, že chtěl protestovat proti vystavení nacistického diktátora mezi dalšími představiteli Německa, světovými politiky, celebritami a sportovními hvězdami.

Muži hrozí kromě obvinění z poškozování cizí věci také obvinění z ublížení na zdraví při strkanici, řekl policejní mluvčí Bernd Schodrowski.

"Zůstane otevřeno, ale poškozenou figurínu odstraníme. Výši škody zatím nemáme odhadnutou," řekl dodal pro Welt Koch.

Bez voskového diktátora se musí výstava obejít několik měsíců, než se podaří vyrobit nového.

Kohl nechce stát vedle Hitlera
Instalace Adolfa Hitlera mezi další bývalé německé potentáty vyvolala v minulých dnech v Německu vášnivé debaty. Stěžovali si například Židé, jejichž památník obětem holocaustu stojí stejně jako muzeum figurín nedaleko bunkru, v němž Hitler spáchal sebevraždu. - čtěte více o protestech

"Velmi jsem se na Hitlera těšil, i když jsem jej viděl už v Londýně. Je to vlastně škoda, že člověk, který tak ovlivnil německé dějiny, tu není," řekl ČTK dvacetiletý Henning ze severoněmeckého Flensburgu.

V původním londýnském muzeu Madame Tussaud je přitom Hitler od roku 1933 - se zaťatou pěstí a nechráněn před objektivy fotoaparátů. Podle údajů britské stanice BBC byla však i figura v Londýně vystavována častým útokům, návštěvníci na ni plivali, nebo na ni házeli vejce.

Prázdný stůl, za kterým seděl voskový Hitler

Proti umístění své voskové sochy se ohradil také bývalý kancléř Helmut Kohl, za jehož vlády padla Berlínská zeď. "Nedal jsem k tomu žádný souhlas," ohradil se. "Věc předám svému právníkovi," dodal.

Zaměstnanci berlínského muzea na to reagovali lakonicky. Sochy dostáváme z mateřského muzea v Británii, to rozhoduje. Kohl připustil, že se zástupci muzea hovořil a za určitých podmínek byl ochoten souhlas dát.

Muzea Madame Tussaud se nacházejí kromě Londýna také v Amsterodamu, Hongkongu, Šanghaji, Washingtonu, New Yorku a Las Vegas. Příští rok na jaře by měla být další pobočka otevřena v Hollywoodu, připomněla ČTK.

. co je k vidění v berlínském muzeu

Vystaveno je 75 prominentních osobností z politiky, kultury, sportu i zábavního průmyslu. Na známém bulváru Pod lipami nechybí zahloubaný Karel Marx či Albert Einstein, Marlene Dietrichová jako Lola z filmu Modrý anděl, Romy Schneiderová jako císařovna Sisi, bývalí i současní politici Konrad Adenauer, Winston Churchill i kancléřka Angela Merkelová, prezidenti Nicolas Sarkozy či George Bush, papež Benedikt XVI. i dalajlama.

Mladší návštěvníci vyhledávají hlavně hollywoodské a pěvecké hvězdy současnosti nebo nedávné minulosti - tenistu Borise Beckera, Angelinu Jolieovou s Bradem Pittem, Nicole Kidmanovou či George Clooneyho.

Robie Williams je na frontu fanynek připraven. Uvelebený v červeném sofa a rukou opřenou o opěradlo přímo vybízí, aby u si u něj poseděly.

Jinde muzeum připravilo interaktivní atrakce. U Alberta Einsteina si lze na dotykové obrazovce vypracovat inteligenční test, ve fotbalové zóně, v níž nechybí například trenér Jürgen Klinsmann nebo bývalý brankář Oliver Kahn, si lze na simulátoru vyzkoušet kopání penalt. Od Beatles si lze vypůjčit elektrickou kytaru, u Beethovena zabrnkat na klavír.

zdroj: ČTK 

Je správné vystavit voskovou figurínu Hitlera vedle další německých a světových státníků v berlínském muzeu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 10. července 2008. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 4114

Ne
Ne 1268


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video