GRAFIKA: Nahlédněte do rozdělené vesnice, kde se setkají vůdci Korejí

  16:22aktualizováno  16:22
Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in se v pátek sejdou na historickém summitu ve vesnici Pchanmundžom v demilitarizovaném pásmu mezi oběma Korejemi. Po více než deseti letech si vůdci obou zemí, které jsou stále mezi sebou ve válečném stavu, pohlédnou přímo do očí. Jejich historické jednání bude napjatě sledovat celý svět.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in v pátek sejdou na historickém summitu ve vesnici Pchanmundžom v demilitarizovaném pásmu mezi oběma Korejemi. | foto: MF DNES

Skončí po pětašedesáti letech i formálně korejská válka? To je jedna z podstatných otázek, která provází historický mezikorejský summit. A další, ještě významnější, hned následuje: zahájí Severní Korea slíbenou denuklerizaci?

Setkání Mun Če-ina a Kim Čong-una v pohraniční vesnici Pchanmundžom v žádném případě nebude nudnou formalitou.

Naopak, svět má po dlouhých letech znovu naději, že Korejský poloostrov přece jen přestane být ohniskem možné jaderné války.

Severní a Jižní Korea, dva státy stejného národa, jsou formálně vzato od roku 1953 nadále ve válečném stavu. Mírovou smlouvu totiž jejich představitelé nikdy nepodepsali – pouze příměří.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in v pátek...

Zatím nejnadějněji to vypadalo v roce 2000. Tehdejší jihokorejský prezident Kim Te-džung přijel za Kim Čong-ilem, otcem nynějšího severokorejského vůdce, do Pchjongjangu a vypadalo to hodně růžově. Slibně se vyvíjející mírový proces však nakonec vyzněl doztracena a Severní Korea následně roztočila soukolí jaderného a raketového zbrojení do ještě vyšších otáček. Ještě po nástupu Kim Čong-una se zdálo, že ozbrojený konflikt je prakticky nevyhnutelný.

Fotogalerie

Následoval však dodnes ne zcela pochopený severokorejský veletoč. Tamní režim se zčistajasna začal tvářit vstřícně. Diplomatická ofenziva před zimní olympiádou, která vyústila v nečekanou účast severokorejských sportovců, s sebou přinesla řadu vstřícných gest, jejichž vrcholem je páteční společná schůzka v Pchanmundžomu.

Šanci tak zcela nečekaně dostal další stoupenec mezikorejského dialogu v prezidentském křesle v Soulu Mun Če-in.

Mun Če-in (prezident Jižní Koreje)

Pětašedesátiletý Mun Če-in byl zvolen do čela země loni, po sesazení prezidentky Pak Kun-hje. Narodil se už v Jižní Koreji, ale jeho otec byl uprchlíkem ze Severu. Vystudoval právo, později se stal poslancem za Demokratickou stranu. Stejně jako pro jeho předchůdce, i pro Mun Če-ina v prezidentském úřadě se stala hlavní agendou nevyzpytatelná Severní Korea. Mun už ve volební kampani propagoval dialog s Pchjongjangem, zároveň však pokračoval ve vyvíjení tlaku na KLDR a ponechal v platnosti sankce. Snil však o nové „sluneční politice“, chtěl se stát vůdcem, který se nesmazatelně zapíše do dějin tím, že vybuduje s „příbuznými“ na Severu mírový vztah. Nyní má velkou šanci to opravdu dokázat.

Jeho páteční setkání s mladým, ale manipulativně nesmírně zručným Kim Čong-unem provázejí velká očekávání. A nejde zdaleka třeba jen o scelení tisíců rozdělených korejských rodin.

Kim Čong-un (vůdce KLDR)

Pětatřicetiletý Kim Čong-un měl o kariéru postaráno, už když se v Pchjongjangu narodil. Přišel na svět jako nejmladší syn Kim Čong-ila, všemocného vládce Severní Koreje. Jeho dědečkem byl Kim Ir-sen, zakladatel jediné komunistické dynastie na planetě. Dostalo se mu kvalitního vzdělání – studoval pod falešným jménem ve švýcarském Bernu. Mluví anglicky, francouzsky i německy. Když se vrátil domů, absolvoval vojenskou akademii. Otce v čele země nahradil v roce 2011. Během období, kdy si získával respekt, se uvedl jako milovník poprav a krutostí. Nyní už je nezpochybnitelným diktátorem. Letos však šokoval svět, když zničehonic otočil a uvedl, že je ochoten jednat o denuklerizaci své země. Jeho důvody zatím neznáme.

Mnozí odborníci však varují, že v Pchanmundžomu – půjde-li vše dobře – se odehraje jen první krok na ještě hodně dlouhé a trnité cestě. Nikdo totiž zatím pořádně netuší, co je skutečnou příčinou severokorejské piruety a s čím Kim na jednání přijde. V tomto smyslu bude korejsko-korejská schůzka spíše jen jakýmsi předkolem chystaného summitu s Donaldem Trumpem. Mělo by však po ní být jasné, jak vážně Severní Korea myslí svoji snahu domluvit se.

Kim si vydupal pozornost světa svými jadernými testy. Soudí, že právě kvůli jeho ničivým zbraním s ním i USA musí jednat jako rovný s rovným. Zdá se být vítězem „zahřívacího“ kola. To rozhodující se však blíží. Tam by vítězi mohli být všichni, nebo také nikdo.

Trump ke schůzce se severokorejským vůdcem (04/2018)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Paleocén byl zlatý věk obřích tučňáků. Na Zélandu žil druh velký jako člověk

Na Novém Zélandu žil asi před 60 miliony let tučňák, který měl na výšku zhruba...

Na Novém Zélandu žil asi před 60 miliony let tučňák, který měl na výšku zhruba 1,6 metru a vážil až 80 kilogramů....

Jsme v pitomém kukuřičném poli, stěžovala si Ruska po nouzovém přistání

Nečekaná destinace. Pasažéři ruského letadla se bezradně rozhlížejí v...

Po čtvrtečním vydařeném nouzovém přistání ruského letadla se na sociálních sítích objevily záběry jedné z pasažérek,...

Trump by opravdu rád koupil Grónsko, nejde jenom o nejapný žert

Američtí klimatologové a oceánologové monitorují na západě Grónska rozpad...

Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow v neděli potvrdil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa zkoumá...

Najdete na iDNES.cz