Gorbyho největší hity: Vztek nad rozpadem SSSR a reklama na pizzu

  • 20
Michail Gorbačov nebyl jen jedním z nevýznamnějších politiků 20. století, ale také popkulturním symbolem. Připomeňte si nejslavnější momenty jeho kariéry i role v několika reklamách.

Například v roce 1997 kývl na nabídku amerického fastfoodového řetězce Pizza Hut. Rusko tehdy procházelo hlubokou ekonomickou krizí, moc Spojených států byla zcela neomezená a Gorbačov byl ve své vlasti hluboce nepopulární – vždyť o rok dříve v prezidentských volbách získal ubohých 0,5 procent hlasů.

„Gorby“, jak se poslednímu vůdci Sovětského svazu v USA familiárně přezdívalo, byl ovšem stále miláčkem Západu, časopis Time ho dokonce v roce 1990 vyhlásil osobností desetiletí. A tak se kreativní mozky v reklamní agentuře BBDO rozhodly využít jeho image slavného a váženého politika k propagaci pizzy.

Gorbačovova motivace byla jasná: potřeboval peníze. Po odchodu z funkce prezidenta SSSR sice dostal poměrně štědrou penzi, ale ta v roce 1997 kvůli hyperinflaci odpovídala asi dvěma dolarům měsíčně. Navíc zoufale chyběly peníze na chod jeho fondu, který byl horko těžko financován z jeho honorářů za přednášky a projevy.

Zemřel Michail Gorbačov. Poslednímu vůdci SSSR bylo 91 let

Reklama natáčená v zasněžené Moskvě vyšla údajně na milion dolarů. Kolik z toho šlo Gorbačovovi, není známo. Tvůrci později vzpomínali, že někdejší generální tajemník KSSS na sebe nechal dvě hodiny čekat a na placu navrhl, aby si v klipu zahrála i jeho desetiletá vnučka.

Reklamou na americký fastfood jeho reklamní kariéra neskončila. O deset let později jako elegantní senior pózoval s luxusními cestovními taškami Louis Vuitton. Kampaň Art du Voyage (Umění cestovat) byla založena na tvrzení, že právě díky Gorbačovovi mohou bývalí občané SSSR svobodně cestovat.

Na fotografii od Annie Leibovitzové je zachycen jak sedí v limuzíně projíždějící kolem zbytků Berlínské zdi. A je tu také skrytý šťouchanec do Vladimira Putina: z koženého zavazadla vykukují ruské noviny s titulkem o vraždě Alexandra Litviněnka – přeběhlíka z FSB, kterého v Londýně otrávili ruští agenti, pravděpodobně na rozkaz ruského prezidenta.

O sedm let dříve se Gorbačov objevil v klipu propagující rakouského národního železničního dopravce ÖBB, kde se s výkřiky „perestrojka“ podivoval nad kvalitou a čistotou jeho vlaků.

Gorbačov zemřel v úterý ve věku 91 let, řetězec Pizza Hut se stáhl z Ruska na začátku července v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Podle novináře Alexeje Venediktova byl Gorbačov z konfliktu zděšený a prohlásil, že „Putin zničil jeho celoživotní dílo“.

Vzestupy a pády

Na internetu je ovšem k dohledání i řada slavných okamžiků z dob, kdy byl Gorbačov na vrcholu politické moci. Portál Meduza připomíná například moment z roku 1985, kdy jako nadšený reformátor nastupující do čela stagnující sovětské říše otevřeně rozmlouval s obyvateli Leningradu o svých plánech ekonomické přestavby.

„Zůstaňte blízko lidu a my vás nikdy nezradíme,“ vykřikla na něj na závěr improvizované pouliční besedy jedna žena. A Gorbačov obklopený nadšeným davem s otevřenou náručí odpověděl: „Copak to jde ještě blíž?“. Jaká změna oproti jeho předchůdcům, chorobným starcům skrývajícím se v chodbách Kremlu... mladý a energický generální tajemník sestoupil mezi obyčejné lidi!

Další klíčový dokument pochází ze srpna roku 1991, kdy se Gorbačov po fiasku puče zosnovaného komunistickými jestřáby vrátil z nucené izolace na Krymu. „To, co chtěli udělat s prezidentem a jeho rodinou... jak ho na 72 hodin obklíčili vojáky na moři i na souši a chtěli ho zlomit...nic z toho se nepovedlo,“ vyprávěl tehdy očividně pohnutý politik.

To už se ovšem jeho politická kariéra chýlila ke konci. Masové protesty proti pučistům zrodily nové hrdiny – především Borise Jelcina. Jedna z nejzajímavějších archivních nahrávek tak zachycuje Gorbačova, jak si v prosinci 1991 hořce stěžuje na fakt, že tzv. Bělověžská dohoda o ukončení existence SSSR byla podepsána za jeho zády.

„A teď naši zemi začnou dělit! Toho se já nebudu účastnit, za žádných okolností. To je pro mě naprosto nepřijatelné. Jaké máme právo? Co se bude říkat za deset let? Rozdělili zemi jako piroh...“ stýskal si rozrušený Gorbačov před kamerami. O necelé dva týdny později složil funkci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video