JAR šokoval gang kanibalů. Pojídáním ostatků budete neporazitelní, tvrdil

  13:00aktualizováno  13:00
V jedné z provincií Jihoafrické republiky řádil v posledních měsících gang kanibalů, jeho vůdce se přitom vydával za lidového léčitele. Ti, kteří praktikují skutečnou lidovou medicínu, jsou pobouřeni. Lidé, kteří služeb těchto falešných léčitelů využívali, věřili, že je pojídání lidského masa obdaří nadlidskou sílou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Poslední případ kanibalismu zasáhl vesnici Shayamoya v provincii KwaZulu-Natal. Policie zde od července pátrala po 25leté Zanele Hlatshwayové. Před pár dny našla její bezhlavé tělo. Vyšetřovatelé věří, že je další obětí gangu kanibalů. Případ dosud vedl k zatčení pěti lidí. Tělo policie objevila krátce po tom, co se jí dobrovolně vzdal jeden z falešných tradičních lidových léčitelů a doznal se k praktikování kanibalismu.

Policie mu nejprve nevěřila. Zadrželi ho až po tom, co jim přinesl zakrvácenou ruku a nohu neznámé oběti. Posléze je zavedl do svého příbytku, kde strážníci našli osm lidských uší, jak se vaří v malém hrnci, píše server Times Live. Další lidské ostatky ukrýval kanibal ve skříni. Uvařené části těl servíroval zákazníkům, kteří věřili v jejich magické schopnosti. V domě našli také potrhané oblečení Hlatshwayové.

„Můžeme si jen představovat, jak prosila o svůj život. Skonala extrémně bolestivou smrtí. Na jejím oblečení byly stopy po trávě a prachu. Ukazuje to, jak bojovala o život,“ popsala reportérům serveru BBC starší sestra Hlatshwayové Nozipho Nteleleová.

Neporazitelnost a neprůstřelnost

Falešný lidový léčitel praktikující kanibalismus své oběti servíroval v obci Rensburgdrift. Místní obyvatelé mu přezdívali Mkhonyovu, což v jazyce Zulu znamená „zkorumpovaný“. Svůj příbytek si pronajímal od Philani Magubaneho, jehož mladší bratr rovněž skončil v rukách policie a je podezřelý z praktikování kanibalismu.

„Byl jsem v šoku, když jsem zjistil, že můj mladší bratr uvěřil těm pohádkám lidového léčitele. Sliboval mu bohatství, a přitom byl stejně chudý jako já,“ tvrdí Magubane. Někteří jeho další nájemníci si opakovaně stěžovali, že z kanibalova bytu často cítili zápach hnijícího masa. „Mkhonyovu se sem přistěhoval teprve před dvěma měsíci. Netušil jsem, že u sebe skladuje lidské ostatky,“ tvrdí Magubane.

Věří, že jeho bratr společně s dalšími zadrženými muži pracoval pro léčitele čistě kvůli snadnému výdělku. V regionu je totiž velmi obtížné najít stabilní práci. Pomocníci léčitele pravidelně vyjížděli na hřbitovy, kde z hrobů vykopávali ostatky lidí. Jak však ukazuje případ Hlatshwayové, neštítili se ani vraždy.

Obyvatelé provincie jsou případem šokováni a mají strach, že podobných gangů, které se maskují za tradiční lidové léčitele, je zde více. Zároveň však ani mnozí z nich nemohou mít čisté svědomí. Lokální politik Mthembeni Majola svolal kvůli případu velké zasedání obyvatel Shayamoya.

„Lidé jsou šokováni a žijí ve strachu. Někteří se dokonce přiznali, že využívali služeb tohoto léčitele,“ prozradil. Nejhorší však podle něj je, jak obyčejní lidé podlehli léčitelským slibům. Lektvary a pojídání lidského masa měly klientům zajistit neporazitelnost a dokonce i neprůstřelnost.

Tradiční léčitelé kanibalismus odsuzují

Kanibalistické praktiky odsoudila také jihoafrická Organizace tradičních léčitelů. „ Mkhonyovu byl falešným léčitelem, který se chtěl pouze obohatit. Pošpinil naše posvátné léčitelské praktiky. Rituální zabíjení a použití lidské tkáně není součástí tradičního léčitelství,“ vysvětlila členka organizace Phepsile Maseková.

Použití částí lidského těla v lidovém léčitelství je v Africe naneštěstí stále velmi rozšířené. Největší zájem je o albíny. Ochránci lidských práv registrují od roku 2007 v 26 afrických zemích více než 600 útoků na albíny. Dvě třetiny z obětí byly děti. Ne všichni albíni při útocích zemřou. Následky si však nesou celý život (více zde).

Pašerákům jde především o končetiny a krev albínů. Krev většinou vypijí přímo vrazi. Končetiny nosí šamanům. Ti z nich dělají prášek. Z prášku se posléze vyrábí léčivé lektvary. Někteří Afričané končetiny schovávají doma nebo vplétají vlasy albínů do rybářských sítí, aby jim zaručily bohatý úlovek (více o útocích na albíny v Africe zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

OBRAZEM: V Benátkách odstartoval karneval, letos je ve znamení Měsíce

Akrobatická vystoupení na loďkách plujících po jednom z benátských kanálů...

Světelnou projekcí a akrobatickými čísly na gondolách začal v sobotu v italských Benátkách tradiční karneval, jehož...

Svérázná výchova v Německu. Dětem četli knížky o islámu, školku teď zavřeli

Ilustrační snímek

Děti ve věku tři až šest let se dočkaly ve školce v německé zemi Porýní-Falc svérázné výchovy. Vychovatelé jim...

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

Najdete na iDNES.cz