Vnoučata generála Franca chtějí zabránit exhumaci, kterou schválila vláda

  12:12aktualizováno  12:12
Rodina španělského diktátora Franciska Franca hodlá podniknout veškeré možné právní kroky s cílem zabránit vládě v odstranění jeho ostatků z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu. Informovala o tom v sobotu španělská média. Podle agentury Reuters nicméně zatím není jasné, zda by takový pokus měl šanci uspět.

Hrob generála Franca v Pomníku obětem španělské občanské války Valle de los Caídos (Údolí padlých) | foto: Reuters

Sedm vnoučat Franca vydalo společné prohlášení vyjadřující nesouhlas s plánem vlády na exhumaci, uvedly španělské listy El País, El Mundo a La Vanguardia. 

Prohlášení bylo podle španělského tisku mimo jiné reakcí na dekret, který v pátek schválila nová vláda socialistického premiéra Pedra Sáncheze s cílem zabránit možnosti právního napadení plánu na přemístění Frankových ostatků. Odstranění Frankových ostatků slíbila vláda Pedra Sáncheze už v červnu, krátce po svém nástupu do úřadu. Vyvolala tím souhlasné i negativní reakce.

Fotogalerie

„Hrob Franca v Údolí padlých znamená nedostatek úcty k obětem, které jsou na místě také pohřbeny,“ uvedla v pátek podle EL PAÍS vicepremiérka Carmen Calvo. 

Údolí padlých, kde je spolu s tisíci oběťmi španělské občanské války pohřben Franco, je označováno za poslední památník fašistického vůdce v Evropě; na místě stojí 152 metrů vysoký kříž. Zatím není zcela jasné, jaké právní kroky mohou příbuzní Franca podniknout, aby zabránili přemístění ostatků. Zmíněný dekret sice ještě musí schválit parlament, ale podle agentury Reuters a The Guardian se očekává, že se proti němu poslanci nepostaví. 

Příbuzní v prohlášení vyjádřili naději, že „chuti po pomstě“ ze strany vlády zabrání benediktinský řád, který spravuje památník v Údolí padlých.„Nedotknutelnost je nezpochybnitelná. Napsali jsme řádu dopis, že se stavíme proti exhumaci,“ uvedli. 

Dekret musí schválit poslanci

Dekret o exhumaci Francových ostatků musí ještě potvrdit poslanci, kteří se k první schůzi po parlamentních prázdninách sejdou ve druhém zářijovém týdnu. Španělská média očekávají, že poslanci dekret schválí. Stačí k tomu totiž prostá většina. Proti chtějí hlasovat jen zákonodárci Lidové strany (PP), a ti mají 134 ze 350 křesel dolní komory. Zástupci strany Ciudadanos avizovali, že se zdrží hlasování. Ostatní strany zřejmě dekret podpoří. 

Vládní dekret dává Francově rodině 15 dnů na to, aby se rozhodla, kam chce nechat diktátorovy ostatky přemístit. Pokud tak neučiní, rozhodne o tom vláda. „Pokud se proti naší vůli uskuteční exhumace, budeme požadovat, aby nám byly ostatky navráceny a mohli jsme udělat křesťanský pohřeb,“ uvedla rodina v prohlášení.

„Samozřejmě se postaráme o ostatky dědečka. Nenecháme ho v rukou vlády,“ citoval The Telegraph Francise Franca. Pokud by rodina v boji proti exhumaci nezvítězila, tělo by bylo vyjmuto podle The Telegraph někdy na konci října nebo v listopadu. Rodina nicméně neuvedla, kam by nově ostatky uložila. Podle španělských médií nicméně vyloučili rodinnou hrobku, kde leží Francova žena, a to kvůli nedostatečnému zabezpečení hrobky. Mělo by se tak jedna o nějaké soukromější místo. 

Generál Francisco Franco i více než čtyři dekády po své smrti v roce 1975 tedy stále rozděluje španělskou společnost. Někteří ho stále obdivují jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil Španělsko bojů ve druhé světové válce. 

Pučem v létě 1936 Franco rozpoutal válku občanskou, která do roku 1939 stála životy více než půl milionu lidí. Poté zahájil Franco jako caudillo (vůdce) teror, jehož obětí se jen do roku 1945 stalo na 30 000 jeho odpůrců.

Posledních pět poprav pro levicové aktivisty podepsal Franco dva měsíce před svou smrtí. Ještě dlouho po ní se o jeho zločinech veřejně moc nemluvilo, aby se neotevíraly staré rány.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Útočník ubodal Francouze na návštěvě příbuzných a zranil tuniského vojáka

Útočník v pondělí na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a...

Tresty pro katalánské politiky zasely bouři. Reagovali i v FC Barcelona

Tresty vězení pro katalánské politiky za referendum o nezávislosti z roku 2017 odsoudili v pondělí nejen separatisté,...

Prioritou je brexit 31. října, oznámila královna Alžběta II. jménem vlády

Britská královna Alžběta II. v pondělním projevu sepsaném vládou v parlamentu oznámila, že prioritou kabinetu bude i v...

Devítiletý chlapec úmyslně zapálil dům. Obvinili ho v USA z hromadné vraždy

Americké úřady obvinily devítiletého chlapce ze spáchání hromadné vraždy. Úmyslně totiž zapálil dům, ve kterém spalo...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz