Macron už po oznámení odhadů poděkoval všem, kteří ho volili, a požádal Francouze, aby ve druhém kole „zabránili krajní pravici v převzetí moci“. „Doufám, že přesvědčím ty, kteří volili jiné kandidáty. Ještě není nic rozhodnuto. Podbízení se populismu a xenofobii, to není Francie,“ uvedl.
Macron vzkázal, že je připraven naslouchat všem lidem, kterým jde o úspěch Francie. „Debaty, které v následujících dvou týdnech povedeme, jsou rozhodující pro naši zemi a pro Evropu. Jsem připraven vymyslet něco nového, s cílem shromáždit různá přesvědčení a různé priority,“ dodal.
Ze svých slibů zmínil třeba zastavení „islámského separatismu“, spolupráci s Evropou či spravedlivější přístup k zámořským regionům. Řekl také, že si uvědomuje, že ne všichni lidé, kteří jej budou volit proto, aby zastavili krajní pravici, jej také podporují.
Francouzské prezidentské volby - speciál iDNES.cz |
Le Penová ve svém vystoupení slíbila, že pokud ve druhém kole zvítězí, dá Francii za pět let do pořádku. „Spravím četné zlomeniny, sociální, územní, institucionální. Zajistím národní nezávislost, kontrolovanou imigraci a obnovím bezpečnost pro všechny,“ prohlásila. Vyzvala Francouze „všech původů“, aby ji volili a pomohli Francii ke změně, kterou potřebuje.
„Mou ambicí je sjednotit Francouze a udělat Francii opět velikou,“ dodala s tím, že lidem zajistí důstojné bydlení a zdravotnickou péči dostupnou pro všechny.
Francouzské prezidentské volby 2022 |
Na třetím místě skončil levicový kandidát Jean-Luc Mélenchon se ziskem 22 procent hlasů. Za ním se sedmi procenty hlasů následuje krajně pravicový komentátor Eric Zemmour. Pátá je republikánka Valérie Pécresseová, pro kterou se rozhodlo téměř pět procent voličů.
Fiasko tradičních stran
Pécresseová už oznámila, že ve druhém kole podpoří prezidenta Macrona. Chce tak zabránit nástupu Le Penové k moci a následnému „chaosu“. „Mám hluboké starosti o budoucnost naší země, jelikož krajní pravice nikdy nebyla tak blízko tomu ji ovládnout,“ uvedla Pécresseová.
Macrona podpořili i kandidát Zelených Yannick Jadot a socialistka Anne Hidalgová, kteří rovněž končí v poli poražených. Pro Socialistickou stranu je výsledek voleb stejně jako pro Republikány tristní a je potvrzením ústupu z pozic, který obě tradiční strany, jež po desetiletí dominovaly francouzské politice, zažily již před pěti lety.
Mélenchon prohlásil, že „Le Penová by ve druhém kole neměla dostat jediný hlas“. Zemmour naopak své voliče vyzval, aby Le Penovou podpořili. Podobně jako Pécresseová značně zaostal za předvolebními průzkumy.
Macron soupeře, kteří se proti Le Penové vymezili, ocenil. „Někteří to dělají proto, aby zastavili krajní pravici. Respektuji to,“ řekl. Chci její příznivce v následujících dnech přesvědčit, že náš plán oproti plánu krajní pravice reaguje o poznání solidněji na jejich obavy a na dnešní výzvy,“ řekl.
Svůj hlas odevzdalo necelých 75 procent oprávněných voličů. Podle deníku Le Monde volební účast stahoval dolů nezájem Pařížanů a voličů na Korsice.
Přesto se u některých volebních místností v Paříži tvořily fronty na více než hodinu, hlásili komentátoři ve zpravodajství franceinfo. Zástupy lidí v podvečer čekaly také před sídly volebních štábů předních kandidátů. Prezident Macron například strávil volební večer v jednom z pavilonů na výstavišti u Porte de Versailles jihozápadně od úplného centra francouzské metropole.
Jednal byste s Hitlerem? ptal se Morawiecki. Jste antisemita, řekl Macron |
Hlasování v pevninské Francii začalo v osm hodin ráno. V některých zámořských územích Francie se hlasovalo už v sobotu.
Už během první poloviny hlasovacího času odevzdalo své hlasy všech dvanáct kandidátů. Jako poslední tak učinil Macron, který odvolil na severu Francie v departementu Pas-de-Calais. Ve stejném regionu odvolila i Le Penová.
Hlava státu v podstatě vynechala tradiční kampaň a nezapojila se například do televizních debat se soupeři, zatímco upřednostnila diplomatické snahy kolem invaze Ruska na Ukrajině. Voliče ale podle analytiků více trápí narůstající životní náklady, což je téma, které celé týdny akcentovala Le Penová.