Francie sčítá škody po sobotních protestech, památky zůstaly ušetřeny

  • 112
Sobotních protestů hnutí žlutých vest se po celé Francii zúčastnilo asi 136 tisíc lidí. Přes 2 000 demonstrantů policie zadržela, zranění utrpělo přes sto lidí. Oproti minulému týdnu už nebyly terčem vandalů památky, většina z nich totiž zůstala zavřená. Místo toho však protestující rabovali obchody a prali se s policií.

Nejnovější bilanci uvedlo v neděli ministerstvo vnitra v Paříži. Ráno se znovu otevírají pařížské památky, úklidové čety se snaží přivést ulice do původního stavu. Obchody, které padly za oběť rabujícím radikálům, sčítají škody a opravují rozbité výlohy. Práci ztížilo počasí, v noci Paříž bičoval silný vítr a déšť. Odklizení nádob se slzným plynem, kteří použili policisté, či shořelých věcí se tak zkomplikovalo.

„Člověk může mít pochopení pro hnutí žlutých vest, ale toto je nepřijatelné... Všechno je rozbité, poničené. Všechny obchody musely zavřít a děje se to každý týden,“ stěžoval si agentuře Reuters majitel obchodu s nábytkem v centru Paříže. Jeho prodejnu vandalové ušetřili, ale dřevěné desky, jimiž měl zatlučené výlohy, byly celé posprejované.

Především v Paříži v panovala mimořádná bezpečnostní opatření. V ulicích hlídkovalo na osm tisíc policistů, kteří během potyček s demonstranty použili slzný plyn a vodní děla.

Radikálové zapálili několik aut, snažili se stavět barikády. Na Champs-Élysées také napadli drogerii. Střety se policii během dne dařilo rozhánět pomocí vodních děl i oddílů jízdní policie.

Vandalové dále mimo jiné rozbili výlohu kavárny Starbucks na Champs-Élysées, lidé vstupovali dovnitř přes rozbité sklo a sami se obsluhovali nápoji. Také okna nedaleké banky byla vyražena. Více než 70 lidí utrpělo podle agentury AP zranění, přes 1 080 osob policie zadržela.

Francouzský ministr financí Bruno La Maire v neděli řekl, že protesty mají závažný dopad na ekonomiku země a že je kvůli nim třeba počítat ke konci roku s dalším poklesem hospodářského růstu.

Sobotní násilnosti v Paříži nedosáhly takových rozměrů jako o týden dříve, kdy po nich zůstalo 130 lidí zraněných, stovky zadržených a značné materiální škody. Policie před tímto víkendem zaujala novou taktiku - posílila svoji přítomnost v ulicích, násilnosti tlumila hned v počátcích a neváhala se zadržováním výtržníků a už předem kontrolovala batohy a tašky lidí mířících na demonstraci.

Prezident Emmanuel Macron v sobotu večer částečně prolomil své mlčení ohledně protestů, které v poslední době dodržoval. Na Twitteru poděkoval zmobilizovaným bezpečnostním složkám za odvahu a profesionalitu. Nyní je však prezident opět pod tlakem, aby rozlícené Francouze po další vlně protestů uklidnil.

08.prosince 2018 v 23:29, příspěvek archivován: 09.prosince 2018 v 09:43

À toutes les forces de l’ordre mobilisées aujourd’hui, merci pour le courage et l’exceptionnel professionnalisme dont vous avez fait preuve.

Centrum Paříže se svými luxusními obchody, kde v předvánočním čase běžně panuje čilý shon, v sobotu připomínalo spíše město duchů. Mnoho prodejen zůstalo zavřených, návštěvníci se nedostali na Eiffelovu věž, zavřený byl Vítězný oblouk, věže katedrály Notre-Dame či muzea Louvre, Orsay a Centre Pompidou. Byla zrušena řada divadelních představení i fotbalové zápasy. Kvůli protestům byla v Paříži omezena doprava včetně několika linek metra.

Současná vlna pouličních protestů, která se rozlila po celé Francii a rozšířila se i do Belgie a Nizozemska, je nejsilnější od roku 1968. Podle britského deníku The Times se násilnosti snaží podněcovat i někteří uživatelé sociálních sítí napojení na Rusko. Na twitteru rozšiřovali fotografie lidí zraněných na demonstracích, které však se současným děním ve Francii nesouvisely, aby podpořili tvrzení o brutalitě francouzské policie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video