Frakce brojí proti Leninovi v mauzoleu

Po diskusích o ruské hymně se ruští politici zaměřili na mauzoleum na moskevském Rudém náměstí. Frakce Svaz pravicových sil (SPS) v dolní komoře parlamentu navrhla pohřbení balzamovaných ostatků. Na místě mauzolea by chtěla vytvořit komplex k uctění památky obětí revoluce, občanské války a masových represí. Proti se však postavily prakticky všechny frakce v dumě kromě liberálních demokratů Vladimira Žirinovského.

Po dramatické situaci se schvalováním státní hymny se tak do popředí zájmu ruských politických sil dostává i mauzoleum s ostatky V. I. Lenina. Podle názoru ruské pravice totiž jedině pohřbení těla bolševického vůdce může "kompenzovat škody", které prezident Vladimír Putin "napáchal" svou podporou bývalé sovětské hymny. Její melodie byla schválena Státní dumou a pravice se obává, že to způsobí rozkol ve společnosti.

Svaz pravicových sil upozorňuje, že mauzoleum na Rudém náměstí je protiústavní. Jednak je symbolem jediné ideologie, zatímco v Ruské federaci platí stranická a politická pluralita, jednak uložení těla v mauzoleu zákon nedovoluje.

Podle mínění předáka SPS Borise Němcova o dalším osudu Vladimira Lenina mohou rozhodnout pouze prezident a patriarcha.

"Když přesně a jasně oznámí svou pozici, pak otázka pochování bude vyřešena," uvedl. Dodal, že je špatné, "když hlavní náměstí je hřbitovem". U Kremelské zdi je totiž pohřbeno ještě dalších asi 400 osob, převážně významných sovětských vojenských a politických činitelů.

Němcov připomněl, že moskevská radnice chce před novoročními svátky postavit na Rudém náměstí velké kluziště. "Viděli jste snad někde ve světě, aby kluziště bylo vedle hřbitova?" uvedl.

Pravoslavná církev je opatrná
Mluvčí moskevského patriarchátu otec Vsevolod Čaplin řekl, že "církev je proti uspěchanosti". "Tento problém nesmí vyvolat nové rozdělení ve společnosti. Stále žije generace, pro kterou Lenin byl symbolem," řekl. Vyzval k omezení zábavných akcí na Rudém náměstí s tím, že je "nemorální pořádat koncerty vedle ostatků zesnulých".

Aktivizovali se i Leninovi příbuzní
Leninova neteř Olga Uljanovová tvrdí, že Lenin je pohřben, neboť tělo se nachází tři metry pod zemí. Otec Čaplin ovšem namítá, že ruské pravoslavné tradice podobné pohřbívání neuznávají. "Praxe, kdy tělo zesnulého je vystaveno k okukování a kdy se stává objektem turistického zájmu, pravoslavné náboženství nezná," uvedl.

Své prohlášení vydali i členové Sdružení příbuzných osob pochovaných u Kremelské zdi. V dopise prezidentovi napsali, že "hroby nejlepších lidí Ruska 20. století jsou nedotknutelné". Upozornili, že za mauzoleem je pohřbeno 22 maršálů Sovětského svazu, 24 Hrdinů Sovětského svazu, tři Hrdinové socialistické práce, akademici, kosmonauti a další celebrity. "Požadujeme zastavení špinavé vlny útoků na tuto nekropoli, kde je pochován výkvět země," uvedli.

K návrhům frakce se přidal jen Žirinovský
Komunisté jakékoli spekulace kolem Lenina i kremelského hřbitova jednoznačně odmítají. Také frakce Jabloko soudí, že dnes není čas se zabývat mauzoleem. Proti návrhům SPS se tak postavily prakticky všechny frakce v dumě kromě liberálních demokratů Vladimira Žirinovského. Ten se dal slyšet, že je třeba vystěhovat z mauzolea nejen Lenina, ale exhumovat z hrobu i Josifa Stalina a převézt ho do Gruzie, odkud pocházel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video