Záběry z natáčení nového filmu Kathryn Bigelowové o dopadení Usámy bin Ládina....

Záběry z natáčení nového filmu Kathryn Bigelowové o dopadení Usámy bin Ládina. Scény z pákistánského Abbottabádu se natáčely vesměs v indickém městě Čandígarh. | foto: Profimedia.cz

Filmaři pronikli do tajných prostor CIA i ke komandu, jež zabilo Usámu

  • 110
Připravovaný film o dopadení Usámy bin Ládina opět rozvířil vody americké politiky. Ukazuje se totiž, že hollywoodští filmaři měli přístup k členům elitního komanda, do tajných prostor CIA či k replice bin Ládinovy skrýše. Administrativa Baracka Obamy se tak opět ocitla pod palbou kritiky konzervativců.

Čelila jí ostatně kvůli stejnému problému už loni v létě. Tehdy ale nikdo moc nevěděl, k jakým informacím se filmaři dostali. Nyní do všeho vnáší více světla nezávislá organizace Judicial Watch, která si v rámci práva na informace vyžádala dokumenty, jež se týkají pletek Pentagonu, CIA a Hollywoodu.

Zero Dark Thirty

Film o dopadení nejhledanějšího muže planety natáčí někdejší manželka režiséra Jamese Camerona Kathryn Bigelowová, která před časem získala Oscara za válečné drama z Iráku "Smrt čeká všude". Její snímek s pracovním názvem "Zero Dark Thirty" se má věnovat i třem posledním administrativám prezidentů Billa Clintona, George Bushe a Baracka Obama, stejně jako strategiím Pentagonu a CIA. Do kin přijde až v prosinci, po amerických prezidentských volbách. Jeho pracovní název ve slangové angličtině odpovídá zhruba termínu "před rozedněním".

Kathryn Bigelowová při 82. udílení filmových Oscarů

Vyplývá z nich, že režisérka Kathryn Bigelowová a scénárista Mark Boal, kteří připravují film o dopadení Usámy bin Ládina v pákistánském Abbottábádu, měli mimo jiné přístup k informacím o elitním komandu, jenž nejhledanějšího muže planety loni v květnu zabilo.

Americké bezpečnostní složky jim měly zajistit přístup ke klíčovým postavám jednotky známé pod jménem Seal Team Six, konkrétně k veliteli či členovi týmu, který útok naplánoval. Identita elitního amerického komanda je přitom přísně držena v tajnosti, podotkl server telegraph.co.uk.

Bigelowová a Boal si také mohli prohlédnout repliku bin Ládinova obytného komplexu, který si vybudovala CIA, a dostali se i do podzemních přísně střežených prostor Ústřední zpravodajské služby.

Detaily o nich nemohly být z bezpečnostních důvodů ani uvedeny na dokumentech zveřejněných organizací Judicial Watch. "Pokud je toto zařízení tak tajné, že ani jeho jméno nemůže být uvedeno na veřejnosti, tak proč v něm proboha povolila Obamova administrativa filmařům exkurzi?" zlobí se republikánský zákonodárce Peter King.

Šéf výboru Sněmovny reprezentantů pro vnitřní bezpečnost upozorňoval na podezření, že Obamova administrativa poskytla množství utajených informací filmařům už loni v létě. Nyní říká, že na základě nově přístupných dokumentů se jeho domněnky potvrzují (více o tom, jak aféra kolem filmu a tajných informací vypukla, čtěte zde).

Spolupráci mezi současnou demokratickou administrativou a hollywoodskými filmaři považuje za "extrémně blízkou, bezprecedentní a potenciálně nebezpečnou." Pentagon i CIA zpřístupněním tajných informací filmařům ohrozily bezpečnost USA, čílí se Peter King.

Schůzka filmařů s členy komanda se nekonala, tvrdí Pentagon

Pentagon některá z obvinění zpochybnil. Tvrdí třeba, že se nikdy nekonala schůzka filmařů s plánovačem tajné operace.

Ze stovek e-mailů a přepisů rozhovorů mezi filmaři a americkými činiteli ale vyplývá něco jiného. Zástupce šéfa Pentagonu Michael Vicker jim měl slíbit, že se setkají s mužem, který byl do operace zapojen od začátku jako plánovač, s operátorem týmu a velitelem. "To je skvělé," radovala se v e-mailu Bigelowová. Její kolega Boal reagoval: "To je bomba."

Smrt bin Ládina

Demolice skrýše Usámy bin Ládina v Abbotábádu (26. února 2012)
Záběry z domu, kde zemřel Usáma bin Ládin (2. května 2011)

Americké elitní komando Navy Seals zabilo Usámu bin Ládina loni na počátku května v obytném komplexu u Abbottábádu asi 100 kilometrů od pákistánské metropole Islámábádu. Tělo bylo později pohřbeno do moře (vše o dopadení zde).

Jinak ministerstvo obrany ani CIA nevidí na spolupráci s filmaři nic špatného. "CIA byla vždy otevřená ohledně své spolupráce se spisovateli, dokumentaristy, filmaři, televizními producenty a dalšími lidmi ze zábavního průmyslu. Náš cíl je přesný portrét mužů a žen ze CIA (...). Ochrana národní bezpečnosti je ale vždy nadřazena jakékoliv spolupráci se zábavním průmyslem," uvedla mluvčí CIA Jennifer Youngbloodová.

Bílý dům už nechce informace o úniku tajných dat do Hollywoodu nijak komentovat. Odkázal na loňské vyjádření mluvčího Jaye Carneyho, který prohlásil, že je to směšné a ujistil, že Bílý dům filmařům žádné tajné informace neposkytl.

Republikáni už dříve vytýkali Bílému domu, že dopadení bin Ládina využívá v politickém boji před listopadovými prezidentskými volbami. Stejně zareagovali, když vyšlo najevo, že nový film o operaci v Abbottábádu má jít do kin jen pár týdnů před hlasováním. Premiéra byla nakonec odsunuta až na prosinec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video