Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Experti spekulují o rozpadu Columbie

  13:54
Odborníci z celého světa spekulují, co mohlo způsobit tragédii raketoplánu Columbia. Na stanovení přesných příčin je brzy. Vše nasvědčuje tomu, že mohlo jít o závadu chladícího zařízení. NASA přiznala, že raketoplán měl již v minulosti problémy s těsněním na levém křídle.
Analýza startu Columbie

Analýza startu Columbie - Snímek z vysílání televizní stanice CNN ukazuje možné poškození startujícího raketoplánu Columbia, který se o 16 dní později před přistáním na Floridě rozpadl v plamenech nad Texasem. | foto: ČTK

Brzdící manévr, při němž musí raketoplán zpomalit z rychlosti přibližně osmi kilometrů za vteřinu na 300 metrů za vteřinu, patří k nejrizikovějším částem vesmírných letů právě kvůli vysoké teplotě, která při průchodu atmosférou a současném zpomalování vzniká.

Americká Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA) přiznala, že první potíže raketoplánu Columbia odhalila asi čtvrt hodiny před tragédií. Z levé strany lodi neodešla do střediska data o teplotě v hydraulickém systému.

Někteří odborníci míní, že důvodem tragédie může být výpadek chladícího zařízení nebo selhání protižárového štítu. Další podotýkají, že Columbia mohla přistávat pod špatným úhlem.

Podle ruských specialistů, kteří se podíleli na výrobě Buranu, sovětské obdoby amerických raketoplánů, katastrofa může být spojena se zničením tepelné izolace Columbie. Podobně jako u Buranu, plášť amerických raketoplánů tvoří speciální "kachlíky".

Nejmenovaný expert, který se podílel na programu Eněrgija-Buran, agentuře ITAR-TASS řekl, že Američané po každém letu museli vyměnit přes 300 takových "kachlíků" z 31 tisíc, kterými je pokryt trup kosmické lodi. Právě jejich odštěpení z palivové nádrže mohlo prý způsobit sežehnutí trupu a následné zničení konstrukce celé lodi.

Vítek: Vše ukazuje na poškození tepelné ochrany
Podle českého odborníka na kosmonautiku Antonína Vítka z Akademie věd nasvědčují dosavadní poznatky o průběhu havárie raketoplánu Columbia tomu, že příčinou neštěstí bylo narušení dlaždic tepelné ochrany na levém křídle.

"Tuto tezi potvrzuje zjištění, že nejprve začaly zlobit senzory v levém křídle - teplotní a poté i tlakové. To by vypadalo na přerušení jejich kabelů v dané části křídla," řekl.

COLUMBIA HAVAROVALA

* hlavní článek o neštěstí
Dobývání vesmíru stojí za život
Syn zahynul pod WTC, neteř v Columbii
Columbia byla často poruchová
Zvonky se snažily oživit astronautku
Američané vstali do tragického dne
Experti spekulují, co pohřbilo Columbii
Kresba českého chlapce skončila v plamenech
* fotogalerie
* profily členů posádky
* vesmírné tragédie
* přehled misí Columbia
Také skutečnost, že pak byly signalizovány problémy v šachtě levého podvozku, svědčí podle něj o tom, že se křídlo začalo přehřívat v důsledku narušení tepelné ochrany. Při noření do atmosféry je raketoplán vystaven teplotám až kolem 1700 stupňů Celsia a pokud není křídlo chráněno stejně jako ostatní části raketoplánu, jeho hliníkové díly to nemohou vydržet.

Vítek odmítl jiné názory, podle nichž došlo k neštěstí vinou špatné orientace raketoplánu při vnoření do atmosféry, tlumočené například jistým italským odborníkem. Podle nich selhala hydraulika křidýlek, v důsledku toho se raketoplán postavil na špici, stal se zcela neovladatelný, rozlomil se a shořel. To by ale přivodilo prudký, zlomový konec, zatímco známé údaje svědčí spíše o postupném narůstání problémů od levého křídla, uvedl Vítek.

RKA: s vyšetřováním pomůžeme
Podle specialistů z Ruské kosmické agentury (RKA) nemohl být příčinou havárie teroristický útok. "Podle toho, jak se řítily úlomky, tedy na jednu stranu, šlo o přirozený rozpad konstrukce," řekl agentuře ITAR-TASS představitel RKA Vjačeslav Michahličenko.

RKA dala najevo svou připravenost jakkoli přispět k vyšetření příčin katastrofy.

Kosmonaut Usačov prohlásil, že tato katastrofa bude mít velmi vážné důsledky. Dotkne se především letů amerických raketoplánů. Podle jeho názoru odloženy mohou být na několik let.

Kosmonaut Boris Morukov, který létal na raketoplánu Alantis, podobném havarované Columbii, uvedl, že astronauti neměli prakticky žádné šance se zachránit. Veškeré záchranné prostředky mohly být účinné jen v případě, že by porucha nastala v nižší výšce.

Nejasný osud ISS
Ruští experti se shodují, že katastrofa Columbie nastolila dvě hlavní otázky: co bude s pilotovanou kosmonautikou USA a jaký bude další osud ISS. "Pokud se ukáže, že havárie nastala kvůli opotřebování konstrukce lodi, pak to povede k rozhodnutí o zastavení letů všech amerických raketoplánů kvůli nebezpečí opakování tragédie," citovala agentura Interfax nejmenovaného ruského odborníka.

Nové lodě podle něj do roku 2007 až 2008 postaveny nebudou a Rusko pak zůstane jedinou zemí na světě, která bude uskutečňovat pilotované kosmické lety, poznamenal.

Ruští experti nevylučují ani zakonzervování Mezinárodní kosmické stanice, pokud se partneři, kteří se podílejí na provozu ISS, nedohodnou na využívání ruských pilotovaných lodí Sojuz a nákladních lodí Progress.

Astronauti zemřeli rychle
Německý odborník na kosmonautiku Heinz-Hermann Kölle odhaduje, že sedm astronautů na palubě raketoplánu muselo zemřít během "deseti vteřin" poté, co selhalo chlazení.

Naopak italský astronaut Umberto Guidoni odhaduje, že neštěstí raketoplánu mohl způsobit chybný úhel vstupu do atmosféry.

"Podle televizních záběrů bylo vidět, že se raketoplán rozpadl nejméně na tři části, což mohl způsobit chybný sklon při sestupu," řekl agentuře ANSA Guidoni, který má za sebou dva vesmírné lety.

"Sestup je nesmírně kritickým okamžikem a už několikastupňová odchylka může způsobit katastrofu," dodal. "Raketoplán musí vstoupit do atmosféry pod úhlem 40 stupňů k horizontu a maximální odchylka jsou tři nebo čtyři stupně. Pokud se tento úhel nedodrží, vymkne se raketoplán kontrole."

Sestup z oběžné dráhy na Zem obvykle raketoplánu trvá asi hodinu. První účinky atmosféry pocítí posádka přibližně ve výšce 130 kilometrů nad zemským povrchem ve chvíli, kdy se nachází asi 8000 kilometrů od místa přistání.

V tu chvíli se musí loď naklonit v ose letu pod úhlem čtyřiceti stupňů a její křídla musí zůstat vodorovně. Tato poloha má umožnit termickému štítu ochránit raketoplán před teplotou, která může dosáhnout až 1650 stupňů Celsia.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Doba míru je pryč, říká poradce premiéra Pojar

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...