Evropská unie zpřísnila sankce vůči Jugoslávii

Lucemburk - Evropská unie v pondělí na ministerské úrovni schválila embargo na dovoz ropy a pohonných hmot do Jugoslávské svazové republiky, které začne platit po formálním potvrzení textu nejpozději od pátku 30. dubna, a přitvrdila dosavadní sankce proti JSR. Ministři zahraničí na zasedání v Lucemburku přivítali, že se k zákazu dodávek ropy připojila řada kandidátských zemí včetně ČR. Vyzvali další nečleny, aby tento příklad následovali.
Ropnou blokádu doplnili řadou dalších kroků, které jsou vesměs zpřísněním dřívějších sankcí. Nedohodli se ovšem, údajně pro nesouhlas Řecka a Itálie, na zákazu startu jugoslávských sportovců na soutěžích v EU. Členským státům a sportovním organizacím pouze doporučili, aby nepořádaly události s jugoslávskou účastí.
Ministři se dále vyslovili se pro významné utužení vztahů s Makedonií a Albánií, jež by mohlo jít až po uzavření asociačních dohod; o celé škále forem spolupráce bude v úterý jednat "trojka" EU s šéfy diplomacie obou zemí.
Ve zvláštní deklaraci vysoce vyzdvihli postoje přidružených zemí Rumunska a Bulharska a vyjádřili ochotu jim pomoci překonat neblahé důsledky konfliktu. Oznámili, že chtějí připravit "pakt stability" pro Balkán do 27. května, kdy EU uspořádá v Bonnu mezinárodní konferenci o jihovýchodní Evropě.
Oznámili, že pozvali kosovskoalbánského předáka Ibrahima Rugovu na své příští zasedání 17. května, a uvítali, že byl předtím také pozván se svou rodinou do Německa. Rugova na toto pozvání zatím neodpověděl, což bývá vydáváno za důkaz, že se nemůže volně pohybovat a vyjadřovat.
Ropným embargem EU přímo navázala na závěry víkendového summitu NATO ve Washingtonu, k nimž se ostatně deklarativně přihlásila; v Severoatlantické alianci je zastoupeno 11 z 15 členů unie. Zároveň zdůraznila úlohu OSN při urovnání kosovské krize.
Ministři vyhlásili "silnou a pokračující podporu maximálnímu tlaku mezinárodního společenství na prezidenta Slobodana Miloševiče", aby přijal pět požadavků nastolených unií, Severoatlantickou aliancí i OSN a zastavil "surovou kampaň vyhánění, mučení a vraždění" v Kosovu.
Schválené sankce proti JSR zahrnují zákaz cestování všem vyšším jugoslávským činitelům i podnikatelům spojeným s bělehradským režimem; dosud se toto opatření týkalo jen osob přímo odpovědných za represe v Kosovu. Zcela zakázáno je provozování letecké dopravy mezi JSR a EU, tedy i pro západoevropské společnosti.
Budou zmrazeny vklady a pohledávky nejen vlád JSR a Srbska, jak tomu bylo dosud, ale také všech fyzických osob tak či onak spojených s prezidentem Slobodanem Miloševičem, a firem, které jeho režim ovládá nebo jež jednají jeho jménem.
Zatím není jasné, jak takový seznam osob a podniků vypadá a jaké částky mají zmíněné subjekty v západoevropských bankách uloženy. Hospodářské vztahy mezi EU a JSR jsou ovšem v posledních letech jen minimální, takže jde do značné míry o symbolické kroky.
Platí to také pro prodloužení loňského zákazu investic v JSR pro západoevropské subjekty, stejně jako pro rozšíření zákazu poskytovat vývozní úvěry, který se dosud vztahoval jen na vlády; nyní nesmějí tyto úvěry poskytovat ani soukromé subjekty. Je zakázáno do JSR vyvážet zboží či služby použitelné pro opravy a obnovy zařízení poničených leteckými údery NATO.
Všechny schválené sankce musejí nyní dostat právní podobu nařízení, být potvrzeny Radou ministrů EU nebo písemnou procedurou a publikovány se Sbírce zákonů EU. Je velmi pravděpodobné, že unie opět vyzve Českou republiku a další přidružené země, aby se k nim připojily.
Německý ministr zahraničí Joschka Fischer ocenil prohlášení jugoslávského vicepremiéra Vuka Draškoviče, který se distancoval od Miloševiče a přál si, aby se v JSR mluvila pravda o Kosovu. "Je to signál, že na druhé straně začínají chápat tvrdou realitu," řekl Fischer.
Zopakoval v této souvislosti, že údery NATO nejsou namířeny proti Srbsku a jeho lidu, ale jen proti režimu, který vede v Kosovu vyhlazovací válku. Prohlásil, že součástí přípravy "paktu stability" pro jihovýchodní Evropu je i vypracování itineráře pro Srbsko, s nímž se počítá jako s evropskou zemí. "Doufáme, že dojde k debatě s Bělehradem, že bude významná a bude mít dynamiku."
Experti Evropské komise zmapovali na místě potřeby Albánie a Makedonie a na tomto základě začne EU nyní vynakládat prostředky z 250 miliónů eur, jež byly zatím vyčleněny na pomoc utečencům (150 miliónů) a vládám (100 miliónů), řekl komisař Hans van den Broek. Komise se podle něj zabývá možnostmi uvolnění dalších peněz; debatuje se Světovou bankou a dalšími státy o pomoci sousedům JSR i Černé Hoře a podporuje návrh, aby Pařížský klub věřitelských bank vyhlásil moratorium na splácení dluhů těmito zeměmi těžce postiženými konfliktem.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video