Brusel má vodítka pro vyjednávání o brexitu, prioritou jsou práva občanů

  13:38aktualizováno  13:38
Vyjednávací tým Michela Barniera by se měl nejprve zabývat řešením otázky zachování práv občanů Unie v Británii i britských občanů v Unii. Návrh mandátu předložila ve středu Evropská komise, během května by jej měly schválit členské státy. Samotná jednání začnou nejspíš v polovině června.

Doporučení začít jednat s Londýnem, v němž jsou směrnice pro Barniera obsaženy, zahrnuje také opakovanou výzvu, že Velká Británie musí uznat všechny finanční závazky, které na sebe jako členská země Unie vzala. „Nejde o trest, jde o uzavření účtů,“ zdůraznil Barnier.

Cesta k brexitu

O výši závazků nechtěl před novináři spekulovat. Média nejčastěji zmiňují částku šedesát miliard eur (1,6 bilionu korun), deník Financial Times nyní uvedl částku až sto miliard eur (2,7 bilionu korun). Barnier pouze připustil, že Brusel a Londýn mají zatím na tuto otázku odlišné názory.

Třetím významným bodem, na kterém se podle Bruselu musí obě strany shodnout před tím, než se bude možné začít bavit o budoucnosti vzájemných vztahů, je otázka hraničního režimu mezi Severním Irskem a Irskou republikou. EU se tam chce vyhnout „tvrdé“ hranici (více o tomto tématu zde).

V první fázi jednání musí být dále podle návrhu zmocnění nalezena shoda ohledně správy budoucí dohody o brexitu a ohledně řešení možných sporů.

Nynější doporučení navazuje na politická vodítka k jednání, jež přijalo sedmadvacet unijních států během sobotního summitu. V nich je jasně stanoveno rozfázování rozhovorů, tedy nejprve vyřešení „rozvodu“ a teprve poté diskuse o nové budoucnosti (více zde). Londýn však s takovým konceptem zatím nesouhlasil a navrhl souběžně diskutovat o obou oblastech. Aktuální krok Komise však takový postup Barnierovi fakticky znemožňuje.

Británie vystoupí z Unie na jaře 2019

Mandát, který se striktně týká jen první části vyjednávání, nyní musí státy opět probrat a potvrdit. Mělo by se tak stát 22. května.

Fotogalerie

Samotná jednání začnou nejspíš v polovině června. Británie by se mimo EU měla ocitnout na jaře 2019 – dva roky poté, co o svém záměru odejít informovala partnery v Unii.

Barnier zároveň vyzval k rychlému jednání, obě strany podle něj tlačí čas. Britské parlamentní volby, jež jsou vyhlášeny na 8. června, podle někdejšího eurokomisaře nebudou mít na unijní pozici vliv.

Evropský vyjednavač přitom doufá, že základní principy dohody v první fázi jednání budou na podzim domluvené tak, aby se mohlo začít vyjednávat též o budoucnosti. Je však podle něj jasné, že brexit bude mít své sociální, ekonomické, právní a politické důsledky. Bylo by prý lží myslet si opak, a diskuse tedy nebudou bezbolestné.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Nemáme přátele, pouze hory. Moderní dějiny Kurdů jsou plné zrady

Už zase nás Západ zradil, mohou si říkat Kurdové. Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké...

Bouřetřesení. Čas, kdy vlnobití z hurikánu umí rozechvět celé skály

Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi zemětřesením a hurikánem. Podle agentury AP pokládají za...

Rodina na výletě omylem přejela do USA, skončila v detenčním centru

Americká pohraniční služba držela čtrnáct dní v detenčním zařízení pro nelegální imigranty sedmičlennou britskou...

Omezit londýnskou dopravu byla chyba, kají se ekologičtí aktivisté

Narušit londýnskou veřejnou dopravu ve špičce byla chyba, shodují se vedoucí členové ekologického hnutí Exctinction...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz