Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přechodné období po brexitu vyprší na konci roku 2020, navrhuje EU

  • 2
Přechodné období po britském odchodu z EU na konci března 2019 by nemělo trvat déle než do 31. prosince 2020. Po celou tuto dobu by Británie setrvala v celní unii i na jednotném trhu. Novinářům v Bruselu to ve středu sdělil unijní vyjednávač pro brexit Michel Barnier.

O posunu jednání s Londýnem do druhé fáze rozhodlo 27 šéfů států a vlád ostatních zemí unie v pátek na summitu v Bruselu (více zde). Komise nyní v doplňku směrnic pro jednání nabídla podrobnosti o unijní představě přechodného období. O to požádala ve svém projevu ve Florencii britská premiérka Theresa Mayová, která si představovala dvouleté období (více z projevu zde).

Cesta k brexitu

„Nemělo by docházet k účelovému výběru některých výhod,“ upozornil Barnier. Všechny čtyři svobody spojené s jednotným unijním trhem budou muset v Británii platit po celou dobu přechodného období stejně, jako veškeré unijní právo. Od konce března 2019 však bude Británie vůči EU takzvanou „třetí zemí“ a tak už nebude zastoupena „v orgánech, institucích a jiných subjektech unie“.

Konec roku 2020 byl podle Barniera stanoven s ohledem na konec unijního stávajícího víceletého finančního rámce.

Británie v přechodném období bude v souladu s pravidly EU dál podléhat dohledu agentur EU, Evropské komise i unijního soudu. „Platit bude dál evropský regulační rámec a veškeré evropské politiky,“ přiblížil vyjednávač představu Evropské komise, kterou nyní bude muset podpořit všech 27 států bloku.

„Znamená to, že v přechodném období si Británie ponechá všechny výhody, ale také všechny povinnosti související s jednotným trhem, celní unií a našimi společnými politikami,“ vysvětlil Barnier.

Stabilita a kontinuita

Postoj komise podle něj odráží i pohled podnikatelů, kteří v souvislosti s brexitem volají po co největší stabilitě a kontinuitě stávajícího regulačního rámce. „Nechtějí se na změny adaptovat dvakrát. Čili stávající regulační rámec by měl zůstat plně na místě do chvíle, než přijde na konci přechodného období finální změna. Na tu se ale samozřejmě musí začít připravovat už teď,“ míní unijní vyjednávač.

VIDEO: Brexit bude nejspíš komplikovat práci i rybářům

Doporučení přijatá komisí také připomínají, že dohoda o podobě budoucí smlouvy o brexitu, která umožnila páteční rozhodnutí summitu, teprve musí být převedena do konkrétního právního textu. Potřeba tak bude dokončit dojednávání všech otázek souvisejících se samotným brexitem.

Jediným právním základem pro přechodné období je podle Barniera „rozvodový“ článek 50 lisabonské smlouvy. A podoba přechodného období se tak také stane součástí této smlouvy o odchodu Británie z EU. „Musíme její obsah dokončit do října 2018,“ poznamenal vyjednávač. Rada, europarlament a britský parlament totiž musí dostat čas na ratifikaci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video