ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hraniční ploty proti migrantům z peněz EU? Europoslanci se neshodnou

  • 32
Tématem středeční debaty poslanců Evropského parlamentu bylo financování hraničních bariér z peněz Evropské unie. Europoslanci mluvili o tom, jak si poradit s rostoucím počtem migrantů mířících do Evropy. Zatímco zejména pravicoví politici nabádali k důslednější ochraně hranic a efektivnějšímu vracení migrantů do zemí původu, levice vyzývala k zavedení povinné solidarity s přetíženými jihoevropskými státy.

Europoslanci svou debatu namířili k mimořádnému summitu unijních lídrů, kteří se v Bruselu sejdou příští čtvrtek. Právě migrace bude jejich zásadním tématem v době, kdy evropské země po několika klidnějších letech loni opět zaznamenaly výrazný nárůst počtu lidí mířících z Afriky či Asie přes Středozemní moře či Balkán do EU.

„Současné počty migrantů jsou neudržitelné a lidé se ptají, proč státy nezaručí dodržování zákonů,“ prohlásil předseda nejsilnější lidovecké frakce v EP Manfred Weber.

Narážel tím na fakt, že loni požádalo v EU o azyl téměř milion lidí, což je skoro dvojnásobek předloňského počtu. Většinu z nich přitom tvoří později odmítnutí žadatelé mířící do unie z ekonomických důvodů. „Myslíme si, že by ve výjimečných případech měla (Evropská) komise finančně podporovat stavbu plotů. Někdy jsou bohužel nutné,“ prohlásil Weber.

Do EU přišlo nejvíc ilegálních migrantů od roku 2016, ožila balkánská trasa

Řada států zvláště ze střední a východní části unie volá po fondech na stavbu hraničních bariér. Komise však jejich přímé financování odmítá, neboť podle ní popírá ideu otevřené Evropy. Kriticky se k němu dnes vyjadřovali i poslanci z levicových skupin.

„Ti, kteří chtějí z Evropy udělat pevnost, a my, kteří věříme v solidaritu, bychom se měli umět dohodnout,“ řekla šéfka socialistické frakce Iratxe Garcíaová.

Stejně jako další zákonodárci vyzývala k tomu, aby lídři na summitu pokročili v jednání o nových migračních a azylových pravidlech. Ta vedle urychlení návratů neúspěšných žadatelů o azyl počítají i s větší odpovědností všech států za péči o přijaté uprchlíky či odmítnuté migranty. Diplomaté jsou však v možnosti zásadního posunu kvůli stále nesmiřitelným pozicím členských zemí skeptičtí.

Polsko staví plot na hranici s Kaliningradem kvůli obavám z migrace:

2. listopadu 2022

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video