Zachycení lidé nejčastěji pocházeli ze Sýrie, Afghánistánu a Tuniska, počet Syřanů se meziročně přibližně zdvojnásobil na 94 000. V drtivé většině případů přechodu hranic bez potřebných dokladů šlo o muže, ženy představovaly méně než deset procent. Mírně klesl počet případů, kdy hranici nelegálně přešli nezletilí, bylo jich devět procent.
Na migrační cestě vedoucí přes západní Balkán Frontex za rok 2022 eviduje 145 600 případů pokusu o nelegální přechod hranic, o 136 procent více než v roce 2021. Druhý nejvyšší počet připadá na střední Středomoří, kde jich bylo 102 529, o 51 procent více než o rok dříve. Frontex zaznamenal také 71 000 případů, kdy se lidé snažili nelegálně dostat přes Lamanšský průliv z EU do Británie.
„Evropská unie a členské země Schengenu se potýkaly s bezprecedentními výzvami na svých vnějších hranicích. Souvisely se státem organizovanou migrací z Běloruska... a s ruskou invazí na Ukrajinu,“ píše se v tiskové zprávě Frontexu.
Itálie přitvrdila vůči neziskovkám zachraňujícím migranty, hrozí pokutami![]() |
Na hranici EU s Běloruskem pohraničníci loni zaznamenali 6127 nepovolených přechodů hranic, o čtvrtinu méně než v roce 2021, kdy migrační krize v tomto regionu byla na vrcholu.
Agentura také připomíná, že hranice sedmadvacítky a Moldavska po začátku ruské agrese vůči Ukrajině do konce roku překročilo skoro 13 milionů ukrajinských uprchlíků. Za to samé období hranice směrem na Ukrajinu přešlo deset milionů občanů této východoevropské země.
24. listopadu 2022 |