Lidé to chtějí. Evropská komise navrhne, aby státy EU zrušily letní čas

  • 2389
Evropská komise v pátek schválí návrh na zrušení každoročního pravidelného přechodu na letní čas, řekl její předseda Jean-Claude Juncker. Přání zrušit střídání času podle něj vyjádřili občané EU v nedávné veřejné konzultaci.

Aby byl zaveden jednotný celoroční čas, musel by ale s návrhem komise souhlasit i Evropský parlament a jednotlivé členské státy EU.

„Lidé to chtějí, my to uděláme,“ prohlásil Juncker v rozhovoru poskytnutém německé televizi ZDF. Předseda komise reagoval na konzultaci, v níž se naprostá většina ze 4,6 milionu zúčastněných občanů EU vyslovila pro zrušení přechodu na letní čas. 

Největší zájem o anketu projevili lidé v Německu, odkud jich hlasovaly tři miliony. Konzultaci zahájila komise na začátku července a dotazník bylo možné vyplňovat na internetu. 

Letos v únoru Evropský parlament vyzval komisi, aby vyhodnotila přínosy a rizika střídání letního a zimního času a případně navrhla ukončení této praxe, která má řadu odpůrců. 

Přestaneme si přetáčet hodinky? Letní čas u nás platí téměř 40 let

V čele skupiny 80 europoslanců, kteří požadovali změnu současného režimu střídání času, stál český poslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL).

Postup europarlamentu byl reakcí na občanské iniciativy a petice, které se řadu let odvolávají na možné negativní dopady střídání času na zdraví.

Podpora návrhu mezi členskými státy už tak jednoznačná není, poznamenala DPA, podle které jsou velkými zastánci zrušení přechodů na letní čas například Estonsko, Lotyšsko, Litva či Finsko.

V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé za první světové války v letech 1915 a 1916. Vrátil se opět za druhé světové války v roce 1940 a trval až do roku 1949. Potřetí si Češi začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979 po energetické krizi z mrazivého počátku tohoto roku. Až do roku 1995 trval v Česku letní čas šest měsíců. Od roku 1996 se prodloužil na sedm měsíců a jeho délka se shoduje s termínem uvedeným ve směrnicích Evropského parlamentu a Evropské rady.

Podpora Bruselu je jistá, ale členské země váhají

Aby občané EU mohli přestat každý půlrok posouvat ručičky na hodinách, museli by s návrhem komise souhlasit ještě europoslanci a členské státy EU. Zatímco podpora europarlamentu je podle DPA téměř jistá, v případě členských zemí to jednoznačné není. Velkými zastánci zrušení každoročního přechodu na letní čas jsou například pobaltské státy či Finsko. Nedávno se k nim přidalo i Rakousko, které by rádo zachovalo letní čas celoročně.

Českého premiéra Andreje Babiše zrušení každoročního přechodu na letní čas nezajímá. „Mám jiné starosti, řeším migraci,“ uvedl v reakci na avizovaný krok komise. Babiš také řekl, že neví, zda by změna něco přinesla. „To se musíte zeptat občanů,“ uvedl. 

Hospodářská komora ČR uvedla, že střídání času je nepotřebným přežitkem, který nemá v současnosti reálné opodstatnění. Původní důvod pro zavedení letního času v podobě úspory energií podle ní pominul, časový posun v současnosti vytváří spíše dodatečné náklady. Podobně situaci vidí také Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Zrušili byste:

celkem hlasů: 16867

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 7. září 2018. Anketa je uzavřena.

zimní čas
zimní čas 9495
letní čas
letní čas 4171
jste pro zachování střídání letní/zimní
jste pro zachování střídání letní/zimní 3201
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video