Sem mohou jen Estonci. V Tallinnu se objevily plakáty proti ruské menšině

  9:55aktualizováno  9:55
V Estonsku se blíží parlamentní volby, do kterých chce kandidovat i nová politická strana Eesti 200. Voliče na sebe upozornila plakáty rozdělujícími veřejný prostor na estonský a ruský. Kampaň pobouřila nejen mnoho místních obyvatel, ale také Rusko.

Tallinn, Estonsko | foto: Profimedia.cz

Plakáty se minulý týden objevily například na tramvajové zastávce v centru Tallinnu. Tři z nich nesly nápis „Sem (mohou) jen Estonci“ a pokrývaly polovinu zastávky. Tu druhou naopak zdobily nápisy „Sem (mohou) jen Rusové“. 

Estonsko zdigitalizovalo všechny úřední úkony. Až na svatbu a rozvod

Sloupek mezi oběma polovinami pak někdo natřel červenou barvou, píše Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL). Na obou verzích bylo také telefonní číslo, jedno pro Estonce a jedno pro Rusy, s dovětkem: „Zavolejte, pokud máte dotazy“.

To udělali i novináři, kteří si na čísle pro Estonce vyslechli automatickou zprávu o blížících se volbách, které se v pobaltské zemi budou konat 3. března. „My Estonci bychom se měli sjednotit. Ujistěte se, že stojíte na správné straně!“ vyzval je hlas v telefonu. Rusům pak vzkázal, aby udělali totéž.

Poté, co o nich napsala média, plakáty překryla reklama na společné představení ruskojazyčného a estonského divadla. Obě telefonní linky také volajícím začaly oznamovat, že jsou dočasně mimo provoz. Autor akce nebyl zpočátku známý, později se však ukázalo, že za ní stojí nová politická strana Eesti 200.

Ta údajně chtěla upozornit na téma integrace ruské menšiny do estonské společnosti. Rusové tvoří v Estonsku zhruba čtvrtinu populace a podle RFE/RL napětí mezi oběma národy bublá pod povrchem dlouhodobě. V zemi například fungují ruskojazyčné školy, obchody i restaurace.

Estonsko vystaví Rusku účet za okupaci, dosahuje třiceti miliard

Kampaň nové strany se přesto nesešla právě s pochopením. „Všichni jsou znechucení. Kdybych na té zastávce musela čekat na tramvaj, kde bych stála? Takové nálepkování neexistuje ve školách ani v práci a tato kampaň nebyla míněna v dobrém,“ podotkla na Facebooku Estonka Ester Vaitmaa. 

„Naši společnost rozdělili už v 90. letech, kdy Rusy nazvali občany druhé kategorie,“ přidala se pak jistá Anna Jerofejevová. Do nových konkurentů na politické scéně se pustil také estonský premiér Juri Ratas, který poukázal na fakt, že se provokace strany dostala z tallinnských ulic i do ruské státní televize. Diskriminujících letáků se brzy chytla také další ruská média, která kampaň přirovnala k apartheidu.

„Moderní svět a svět jako takový neviděl něco takového celá léta. Možná už od apartheidu v Jižní Africe,“ uvedla stanice Rossia 24. Jedna z členek nové estonské strany Kristina Kallasová později přiznala, že partaj negativní reakce na plakáty nečekala.

Plakáty na tallinnské zastávce MHD:

11.ledna 2019 v 08:06, příspěvek archivován: 14.ledna 2019 v 16:10

“Only Estonians Here” https://t.co/AkpITDYGbg https://t.co/0VufwjHViG

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Hledání útočníka z Lyonu pokračuje, policii se přihlásily desítky svědků

Vojáci francouzské protiteroristické skupiny "Vigipirate Mission" poblíž místa...

Muž, který v pátek útočil v Lyonu, je stále na útěku. Francouzské úřady tak „nasadily všechny prostředky k rychlému...

Vybral si dívku, unesl ji, její rodiče zastřelil. Muž v USA dostal doživotí

Únosce a vrah Jake Patterson u soudu v USA (27.března 2019)

Dalo by se to přirovnat k námluvám z doby kamenné. Dívka se mu hodně líbila a tak se rozhodl, že ji unese. Její rodiče...

VIDEO: Karaoke jako zbraň propagandy. Číňané oslavují obchodní válku s USA

Karaoke jako zbraň propagandy. V Číně vznikla píseň o obchodní válce s USA

V Číně vznikla propagandistická píseň o obchodní válce s USA. Tamní vláda ji využívá jako nástroj upevnění moci Číny a...

Najdete na iDNES.cz