Pátek 5. března 2021, svátek má Kazimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. března 2021 Kazimír

Slováci mají nejhorší za sebou, běsnící Dunaj vtrhl do Maďarska

  6:54aktualizováno  18:10
Po čtvrteční kulminaci začala v noci na pátek hladina Dunaje v Bratislavě klesat. Povodňová vlna se přesouvá do Maďarska, kde tisíce lidí pracují na zpevnění povodňových hrází. Povodně dále trápí také Němce, kde se vzedmutá hladina Labe přesunuje z Drážďan dále na sever.

Rozvodněný Dunaj v Budapešti (7. června 2013) | foto: AP

Stejně jako v roce 2002 ani nyní ničivé povodně slovenskou metropoli výrazněji nezasáhly. Na jih země, kam se teď povodňová vlna přesouvá, vyslala armáda vojáky, aby pomohli s posílením protipovodňové ochrany.

V pátek ráno byl Dunaj v Bratislavě na úrovni 1 010 centimetrů a dál klesal. Podobný vývoj hlásí hydrologové i z okrajové čtvrti Devín v západní části města, kde byla situace kvůli velké vodě nejvážnější. Oblast je od středy kvůli zatopeným silnicím nepřístupná pro veřejnou dopravu, armáda bude s pomocí nákladních vozů nadále zajišťovat kyvadlovou přepravu lidí.

Povodňová vlna život většiny Bratislavanů neovlivnila. Úřady nemusely přistoupit ani k hromadné evakuaci obyvatel. Své domovy preventivně opustilo jen několik desítek lidí z nejohroženějších lokalit.

Přívalu vody čelí také oblasti u Dunaje, které leží níže od Bratislavy a kde stále platí nejvyšší výstraha před povodněmi. V Komárnu se hladina řeky dopoledne dostala na značku 8,5 metru, tedy zhruba na trojnásobek normálu a na vyšší úroveň než před 11 lety. Do oblasti vyslala armáda čtyři desítky vojáků a techniku.

Vojáci plní pytle s pískem a pomáhají při zpevňování hrází. "V pohotovosti zůstává 600 vojáků, můžeme je kdykoli nasadit," uvedl ministr obrany Martin Glváč. Ve Štúrovu se vodohospodáři rozhodli preventivně zvýšit betonovou hráz pomocí protipovodňových stěn. Hydrologové předpokládají, že v Komárnu i Štúrovu bude Dunaj kulminovat o víkendu, hladina řeky by neměla vystoupat nad devět metrů.

Vysoký stav vody, který v Bratislavě překonal jedenáct let starý rekord 991 centimetrů, vyvolal záplavovou turistiku. Navzdory varování úřadů se mnoho lidí snažilo dostat co nejblíže k rozbouřenému Dunaji ve snaze zvěčnit velkou vodu. Vyskytly se prý i pokusy o rozebírání protipovodňových bariér, které byly v metropoli v uplynulých letech vylepšeny (více čtěte zde).

Takhle ohrožoval rozvodněný Dunaj slovenskou metropoli 5. června 2013

5. června 2013

Orbán: Připravte se na nejhorší
Zatímco Slováci se pomalu mohou pustit do úklidu, povodňová vlna na Dunaji se přesunula do Maďarska. Premiér Viktor Orbán oznámil, že země čelí nejvážnějším záplavám v historii. Rozvodněný Dunaj na severovýchodě země u hranic se Slovenskem již překonal maxima z ničivé povodně v roce 2002.

Budapešť by před zaplavením měla být uchráněna, kulminace se zde předpokládá na takřka devíti metrech, což podle starosty Istvána Tarlóse znamená ještě zhruba třiceticentimetrovou rezervu v protipovodňovém systému.

"Měli bychom se připravit na nejhorší," prohlásil Orbán při návštěvě města Győru, které leží nedaleko hranic se Slovenskem. Zároveň vyzval všechny obyvatele země, aby se zapojili do budování protipovodňových bariér.

Od rána stoupá hladina v Dunaji o zhruba deset centimetrů za hodinu. V obci Nagybajcs nedaleko Győru ráno překonal hranici 875 centimetrů, což bylo v roce 2002 maximum. V poledne zde bylo již 8,9 metru a v sobotu ráno se očekává kulminace na 9,1 metru.

Podle Orbána se největší úsilí záchranářů, hasičů a dobrovolníků zaměřilo na kritický úsek Mosonského Dunaje, což je maďarské rameno evropského veletoku, které se od hlavní části řeky odděluje nedaleko trojmezí u hranic s Rakouskem a Slovenskem.

V metropoli se nejvyšší stav čeká v pondělí, kdy by měla voda podle nejnovějších propočtů vystoupat na 895 centimetrů, což je o deset centimetrů více, než se doposud předpokládalo. Pokud se tato kulminační hodnota potvrdí, bude to o 35 centimetrů více než historický rekord z roku 2006. Nyní je zde kolem 795 centimetrů.

Fotogalerie

Budapešťský starosta Tarlós se pokusil obyvatele metropole uklidnit. Oznámil, že protipovodňová ochrana města i podle nových kulminačních propočtů má rezervu. Metropole již nyní uzavřela 40 protipovodňových vrat ve čtvrti Római na severu Budapešti a další tři ještě uzavře.

Ministr obrany Csaba Hende již dříve oznámil, že byla zmobilizována armáda a že k nasazení je připraveno více než 9 600 lidí. V sobotu začnou v budapešťském metru platit omezení, soupravy budou vybranými stanicemi jen projíždět. Úprava trasy čeká i příměstskou železnici.

Labe se valí z Drážďan na sever

V Německu se povodňová vlna valí z východu na sever a nechává za sebou rozsáhlé škody. Nejnovější předpovědi vodohospodářů naznačují, že Labe by na severu mohlo kulminovat na nižších hodnotách, než se dosud předpokládalo.

Po Sasku se na vzedmuté Labe připravují další spolkové země, které leží dále po řece. V Braniborsku a Dolním Sasku jsou protipovodňové práce v plném proudu.

"Bude to těsné," oznámilo v noci braniborské ministerstvo vnitra. V Mühlbergu u hranic se Saskem by dnes povodňová vlna měla dosáhnout svého vrcholu. Dopoledne zde měřicí stanice hlásila 9,89 metru, při ničivé povodni v roce 2002 na stejném místě Labe dosáhlo bez dvou centimetrů deseti metrů.

Situace je napjatá i v Sasku-Anhaltsku. Hladina Sály v Halle sice stále klesá, vývoj ve městě je ale podle krizového štábu nadále vážný. V Magdeburku už hladina Labe překonala výšku záplav z roku 2002. Sasko-Anhaltsko ohlásilo také tragickou smrt seniora, kterého ve čtvrtek večer zachytil vůz převážející kvůli záplavám pytle s pískem. Předtím zemřeli dva lidé při budování hrází. V celém Německu je podle DPA doposud hlášeno přinejmenším sedm mrtvých.

Povodně 2013 ve fotografiích

V Sasku již Labe svého maxima dosáhlo. V tamní metropoli Drážďanech hladina ve čtvrtek dlouho setrvávala na úrovni 8,76 metru. Tato kulminační hodnota byla příznivější oproti předpokladům, neboť úřady očekávaly vrchol na devíti metrech. Řeka již od čtvrtka poklesla o 20 centimetrů.

Obyvatelé Dolního Saska s ohledem na nejnovější vývoj proti proudu doufají, že povodeň nepřinese takovou zkázu, před jakou úřady ještě před dvěma dny varovaly. V obzvláště ohroženém městečku Hitzacker se podle nejnovějších propočtů čeká kulminace v úterý a ve středu na 7,65 metru. To je o 1,15 metru níže, než vodohospodáři uváděli před dvěma dny.

V Bavorsku, které sužoval rozvodněný Dunaj, se začíná s úklidem a obnovováním přerušených dopravních tepen. V jednom pruhu už funguje dálnice A92 mezi Deggendorfem a Plattlingem, nesjízdné ale zůstávají přivaděče ve směru na Pasov a Řezno.

V Německu již začalo sčítání škod. Předseda obchodní a průmyslové komory Eric Schweitzer připomněl, že záplavy před 11 lety způsobily zemi škody ve výši 11 miliard eur (přes 280 miliard korun). V některých oblastech podle něj bude rozsah škod větší než v roce 2002. Spolková ministryně zemědělství Ilse Aignerová předběžně odhaduje ztráty farmářů a rybářů na 173 milionů eur (přes 4,4 miliardy korun).

Vyčísleny zatím nejsou škody, které živel napáchal na domech a infrastruktuře. Kancléřka Angela Merkelová před několika dny přislíbila postiženým okamžitou pomoc ve výši 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun) a vláda chce vyčlenit na obnovu další peníze.

V Rakousku se Dunaj umoudřil i na východě země, kde ve čtvrtek hladina setrvávala na svém vrcholu a někde dokonce ještě stoupala. V dolnorakouském městě Kremž v pátek naposledy zasedl krizový štáb. "Pomalu se vše vrací do normálu," oznámilo město.

Záchranáři ve Vídni v noci dokončili evakuaci 130 britských turistů, převážně seniorů, a 30 členů posádky z výletní lodi Filia Rheni, která od soboty nouzově kotvila na jednom z vídeňských předměstí. Po šesti dnech se tak lidé dostali zpět na pevninu.

Přestože hladiny vodních toku už klesají a na západě i východě země je v plném proudu úklid, všechna nebezpečí ještě zažehnána nejsou. Úřady v Tyrolsku a Salcbursku upozorňují na možné přívaly z horských bystřin a sesuvy podmáčené půdy. V Salcburku jsou například až po okraj zaplněné valy, jež chrání před lavinami a rozvodněnými potoky. Protože se nejpozději v sobotu večer očekávají bouřky, je nutné je co nejrychleji vyprázdnit. V Zillertalu hrozí rozsáhlé sesuvy kamení ze skal.

Autor:
  • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemocnice dementovala zprávu o úmrtí protokoláře Jindřicha Forejta

Fakultní nemocnice Motol dementovala zprávu o úmrtí bývalého ředitele protokolárního odboru Kanceláře prezidenta...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Zahraniční studenti v Británii kvůli pandemii hladoví, musí pro jídlo do bank

Mezinárodní studenti, kteří si do Velké Británie přišli splnit sen o kvalitním vysokoškolském vzdělání, se bez možnosti...

Řecko postihlo další zemětřesení, oběti na životech nejsou hlášené

Střední Řecko zasáhlo ve čtvrtek večer nové zemětřesení s epicentrem u města Larisy o síle 5,6 stupně podle americké...

Policie ignorovala sedm volání o pomoc, muž ženu umučil. Rusové zuří

Ruskou společnost před týdnem šokovalo zjištění, že policie v Kemerovu loni v lednu ignorovala domácí roztržku, která...

Jatka v Barmě. Generálové se rozhodli utopit protesty v krvi

Situace v Barmě měsíc po vojenském převratu dramaticky eskaluje. Ve středu při brutálním zásahu bezpečnostních složek...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...