Šperky ukradené z klenotnice v německých Drážďanech | foto: AP

Nabízeli nám klenoty ukradené v Drážďanech, tvrdí izraelská firma

  • 2
Izraelská bezpečnostní firma CGI Cvika Nave tvrdí, že jí kdosi v e-mailu nabízel šperky ukradené loni v listopadu z drážďanské klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba). Za dva předměty z této sbírky údajně požadoval devět milionů eur (227 milionů korun).

Firma CGI získala zakázku prověřit bezpečnostní opatření v klenotnici Grünes Gewölbe a vyšetřovat listopadové vloupání, píše DPA. 

Pisatelé e-mailu částku za nabízené šperky chtěli v internetové měně bitcoin a napsali, že jejich identitu se nepodaří vypátrat, protože používají různé šifrovací techniky. Konkrétně izraelské firmě nabízeli náprsní hvězdu z polského Řádu Bílé orlice a diamant nazvaný Saský bílý.

Fotogalerie

Zloději v noci na 25. listopadu z drážďanské klenotnice ukradli barokní šperky nevyčíslitelné hodnoty. Na dopadení pachatelů byla vypsána odměna 500 000 eur (asi 12,6 milionu korun).

Experti soudí, že na návrat nepoškozených šperků existuje jen malá naděje. „Velmi se obávám toho, že kameny budou vytrhány a samostatně rozprodány,“ uvedl odborník na problematiku krádeží uměleckých předmětů Willi Korte s tím, že mohou zamířit do Jižní Ameriky, Asie či do východní Evropy.

Na rozdíl od pracovníků muzea a saských státních sbírek si myslí, že šperky je možné prodat, a to obzvláště tehdy, pokud je zloději nabídnou za zlomek jejich reálné ceny. I to se ale podle něj zlodějům vyplatí.