VIDEO: Od hoaxu k pandemii. Jak Trump měnil názor na koronavirus

  • 178
„Všechno máme pod kontrolou. Počet nakažených se přiblíží nule. Koronavirus je hoax demokratů. Je to pandemie.“ Toto nejsou náhodné věty o nákaze novým typem koronaviru, ale vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten vážnost situace dlouho podceňoval, nyní mluví o „čínském viru“ a hrozí odvetou.

Věčný optimista Trump podle kritiků dlouho podceňoval, jak nebezpečný nový typ koronaviru je. Američany uklidňoval, že všechno bude v pořádku. Že virus časem „zázračně zmizí“. „Všechno máme pod naprostou kontrolou,“ opakoval celé týdny.

Epidemie koronaviru

Nutno podotknout, že se situace vyvíjela každým dnem. Informace o nákaze, která se na planetu rozšířila z čínského Wu-chanu, se měnily a upřesňovaly. A v lednu takový rozsah epidemie ještě předpokládali zřejmě jen odborníci.

Ovšem ani ve chvíli, kdy už bylo podle vývoje ve světě jasné, že se nákaza nepřežene bez vážných důsledků na životech lidí a ekonomikách států, Trump veřejně nepřipouštěl jakékoliv problémy. Často říkal také úplný opak toho, Američané mohli slyšet od expertů z jeho týmu.

„Vzhledem k tomu, co jsme udělali, zůstává riziko pro Američany velmi nízké. Máme patnáct lidí (nakažených) a toto číslo se během pár dní dostane blízko k nule,“ uvedl 26. února podle listu The Washington Post. Obavy, že se virus bude dál šířit mezi americké občany, odmítl s dovětkem, že jsou úřady „velmi dobře připravené“.

Vývoj Trumpových prohlášení ke koronaviru na Twitteru shrnul také zpravodaj stanice NBC News z Bílého domu Geoff Bennett (výběr z vlákna): 

Hrozbu epidemie koronaviru naopak označil za hoax, se kterým přišli opoziční demokraté. Svým příznivcům to řekl 28. února na předvolebním mítinku. Ještě 9. března v jednom z tweetů použil častý argument skeptiků, a sice že na chřipku umírá každý rok mnohem více lidí.

„Děláme skvělou práci. Buďte klidní, ono to skončí,“ pokračoval v utvrzování veřejnosti, že se nic neděje. Pak se zjistilo, že se v brazilské delegaci, se kterou se setkal ve svém sídle na Floridě, objevil jeden nakažený. Bílý dům se tehdy nechal slyšet, že k testování prezidenta není důvod.

V pátek 13. března se však Trump přece jen nechal otestovat, testy byly negativní. Tehdy také přišel obrat v Trumpově vyjadřování. Nejdříve bez konzultace s protistranou zakázal Evropanům lety do Spojených států a o den později v celé federaci vyhlásil stav nouze. 

„Je to velmi nakažlivý virus. Je to neuvěřitelné. Ale je to něco, nad čím máme obrovskou kontrolu,“ ujišťoval nicméně. Čínskou vládu také několikrát pochválil, jak šíření viru skvěle zvládá.

Nakonec se pochlubil, že je mu vše jasné už dávno. „Je to pandemie. Cítil jsem, že to bude pandemie dlouho před tím, než to nazvali pandemií,“ řekl prezident v úterý. 

Američanům znovu vzkázal, že to dobře dopadne. „Zvítězíme. A myslím, že zvítězíme rychleji, než se lidé domnívají - doufám.“ Nyní o koronaviru mluví jako o „čínském viru“ a Číně hrozí, že přijdou následky, jak situaci nezvládla.

„Byl by to mnohem lepší, kdybychom o tom věděli o několik měsíců dřív. Drželo by se to v oné jedné oblasti v Číně, kde to začalo. Svět nyní jistě platí cenu za to, co udělali,“ řekl podle CNN ve čtvrtek. Zpochybnil také informace, že Čína už nezaznamenává nové případy nákazy koronavirem.

Je to hoax, říkal Trump na konci února:

(...) „Virus není pod kontrolou nikde na světě,“ řekl Trump 16. března:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video