Delegace obešla šéfa Vlčka a za jeho zády jednala s Hamasem

  10:42aktualizováno  11:37
Předseda Sněmovny Miloslav Vlček vede delegaci politiků do Gazy. A už v počátku cesty musí řešit mezinárodní diplomatický skandál. Část členů delegace vyjednávala tajně s militantní organizací Hamas, třebaže Vlček ujišťoval, že se tak nestane. "Odsuzuji takové chování," řekl iDNES.cz.

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček (22. dubna 2008) | foto: Michal KamarytČTK

Po návštěvě Egypta se delegace politiků národních parlamentů EU vedená českým předsedou Sněmovny přesunula do Gazy. Už po vstupu na palestinská území se skupina přela o to, zda se setká s představiteli Hamasu, který Unie považuje za teroristickou organizaci.

Sám Vlček se skutečně odmítl s Hamasem bavit. Hned na letišti představitelům Hamasu nepodal ruku a nechtěl poskytnout ani rozhovor novinářům, které si Hamas pozval.

Ke schůzce s jeho představiteli ale nakonec přesto došlo, byť neoficiálně. Zatímco byl Miloslav Vlček na návštěvě Islámské univerzity, čtyři členové delegace s Hamasem jednali. Schůzky se zúčastnila italská místopředsedkyně Evropského parlamentu Luisa Morgantiniová.

Politička vede v europarlamentu skupinu pro vztahy s Palestinou, všeobecně je považována za ultralevicovou radikální komunistku s příbuzenskými vazbami na radikální frakce v Gaze, a to včetně Hamasu. Včerejší jednání označila za soukromou schůzku.

Vlček schůzku odsoudil

"Oficiální delegace byla na univerzitě v Gaze, když se čtyři členové delegace - místopředsedkyně Morgentini, jeden Bulhar, Řek a turecká zástupkyně - sebrali a ještě než jsme došli do jednací místnosti, odešli pryč. Já jsem proti tomu protestoval a odsuzuji takové chování," řekl iDNES.cz z Tel Avivu Vlček.

Vlček rozhovory odsoudil a distancoval se od nich. "Já jsem se s nimi nesešel a nechtěl bych, aby se s nimi někdo z delegace scházel," dodal na adresu Hamasu.

Přitom sám od chvíle, kdy zveřejnil svůj smělý plán na řešení blízkovýchodního konfliktu, jednání s Hamasem obhajoval. Před samotnou cestou ale vzal výroky zpět a ubezpečoval, že k jednání nedojde.

Je to jen pomocný personál, tvrdí o Kavanovi Vlček

Vyjednávání s Hamasem popírá i duchovní otec cesty na Blízký východ, Jan Kavan. "Jednání s Hamasem žádné nebylo," řekl iDNES.cz exministr, který je s Vlčkem na Blízkém východě.

Pochvaloval si ale setkání s vedením palestinského parlamentu v Gaze. "Poprvé zde byli zástupci všech - Fatahu, Hamasu, nezávislých. Dokonce deklarovali ochotu se dohodnout a došlo k tomu, že si představitelé Fatahu a Hamasu podali ruce," radoval se Kavan.

Vlček ale Kavanovo angažmá na blízkovýchodní misi zlehčuje: "Kavana neřeším. Tento člověk není oficiální delegace. Oficiální delegace jsou poslanci parlamentu. Kavan je pomocný personál, který tady dělá jenom zázemí," tvrdí předseda Sněmovny.

Kavan však podle informací Rádia Česko možnost rozhovorů s Hamasem dojednával. Rádiu to už dříve řekl Vlčkův blízký spolupracovník, který si ale nepřál být jmenován.

Vlček také odmítl spekulace, že by jednání Morgantiniové bylo naplánovano už dopředu jako neoficiální. "Ne, to kategoricky odmítám. Žádná taková příprava nebyla," řekl.

Očekává se, že akci Morgantiniové odsoudí Izrael, kam delegace dnes směřuje. Plánováno je setkání s předsedou Knessetu (parlamentu) Reuvenem Rivlinem, schůzka s prezidentem Šimonem Peresem a další schůzky s poslanci či zástupci nevládních organizací.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Do EU přišlo nejméně lidí za posledních pět let, Frontex varuje před tlakem

Migranti na přeplněné lodi u břehů Libye. (29.3. 2017)

Pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex) zaznamenala v loňském roce nejnižší počet nelegálních přechodů přes...

Maduro označil Guaidóa za šaška a vyzval ho, ať vyhlásí volby

Nedaleko místa projevu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura explodovala...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil šéfovi parlamentu Juanu Guaidóovi, kterého od 23. ledna uznala jako...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz