ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Cyklon, který způsobil povstání. Bhola vymazal v Bangladéši vesnice

  • 4
Cyklon Bhola, který 12. listopadu 1970 zasáhl Východní Pákistán (dnešní Bangladéš), se stal nejhorší zaznamenanou katastrofou způsobenou atmosférickým jevem v historii. Zahynulo při něm více než půl milionu lidí, někdy je uváděn i milion mrtvých.

Cyklon se zformoval ve střední části Bengálského zálivu, poté začal postupovat směrem na sever nad území tehdejšího Východního Pákistánu a cestou nabíral na síle. Za tři dny už dosahoval rychlosti 185 kilometrů v hodině s krátkodobými nárazy větru až 240 kilometrů v hodině. Vzedmutí hladiny moře v důsledku poklesu tlaku zdevastovalo pobřežní ostrovy v deltě Gangy, vymazalo celé vesnice a zničilo úrodu v celém regionu.

Zasaženo bylo přes 3,6 milionu lidí. Pákistánský rozhlas tehdy informoval, že na třinácti zcela zničených ostrovech v okolí největšího bangladéšského přístavu Čitágáon nejsou žádní přeživší. V nejpostiženějších oblastech pevniny zahynulo až 45 procent ze 167 tisíc obyvatel. Celkové škody se podle odhadů vyšplhaly na více než 86 milionů dolarů. Těžké ztráty utrpěl zejména rybářský průmysl, při katastrofě bylo zničeno přes 65 procent rybolovné kapacity pobřežní oblasti.

Cyklon postupně zeslábl a 13. listopadu se rozptýlil. Do pomoci postižené oblasti se zapojila řada zemí. Americká vláda poskytla částku ve výši deset milionů dolarů, pomoci se rozhodla i znepřátelená Indie, Británie, Německo, Francie, Kanada, Japonsko, Čína či Singapur, který do země vyslal lékařskou misi. V roce 1971 uspořádal George Harrison, tehdy již bývalý člen slavných Beatles, charitativní koncert pro Bangladéš v newyorské Madison Square Garden s výtěžkem čtvrt milionu dolarů.

Trápení s počasím, které se stále opakuje

Následky katastrofy měly i významný politický dopad. Pákistánská vláda s prezidentem Agou Muhammadem Jáhjou Chánem, která sídlila v západní části země, si totiž svým pomalým a nedostatečným přístupem při záchranných operacích vysloužila značnou kritiku z řad občanů, opozičních politiků i mezinárodních médií. Ve volbách v prosinci 1970 poté ve Východním Pákistánu drtivě zvítězila opoziční Lidová liga.

Cyklón Bulbul zasáhl Bangladéš. Čtrnáct lidí zemřelo

Napětí mezi centrální vládou v Islámábádu a Východním Pákistánem vyústilo v národně osvobozeneckou válku za sebeurčení a nezávislost. Území Východního Pákistánu bylo obsazeno pákistánskou armádou a došlo ke genocidě obyvatelstva, do poloviny prosince 1971 zahynuly tři miliony lidí a na deset milionů obyvatel uprchlo do Indie. Vybojovat nezávislost Bangladéše v prosinci 1971 pomohla bangladéšskému národně osvobozeneckému hnutí také indická vojska.

Cyklony z oblasti Bengálského zálivu v severní části Indického oceánu způsobují škody v okolních zemích již po staletí. Obětí těch nejtragičtějších cyklonů a záplav se pravidelně stává zejména území Bangladéše. K těm největším se řadí také cyklon z roku 1876, který zahubil v zemi 200 tisíc lidí a cyklon z dubna 1991, který si vyžádal rovněž v Bangladéši 140 tisíc obětí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video