Církev: Papež aféry nekryl, byl přísnější

  14:35aktualizováno  14:35
Církev se ostře ohradila proti spekulacím, že se papež Benedikt XVI. ještě coby kardinál Joseph Ratzinger pokusil skrýt sexuální delikty kněžích. Podle katolických právníků britský list The Observer, od nějž zprávu převzala řada médií, sporný Ratzingerův dopis dezinterpretoval.

Týdeník The Observer uvedl, že Joseph Ratzinger vydal v roce 2001 normu upřesňující Kodex kanonického práva, podle níž měli biskupové držet vyšetřování případů sexuálního zneužívání dětí v tajnosti. - více zde

S tím ale církev nesouhlasí. Její představitelé tvrdí, že přísné papežské tajemství má ochránit podezřelého před pomluvami, a to do doby, než padne rozsudek. "I my ctíme presumpci neviny," zní z řad církevních hodnostářů.

"Tím však není dotčeno státní řízení - zde je dovoleno vyjevit i to, co není předmětem církevního soudního procesu. Nejlepší je souběžné světské i církevní řízení," říká Damián Němec z katedry církevního práva Univerzity Palackého v Olomouci.

Papež chtěl být přísnější, říká církev
Podle kněžích se Joseph Ratzinger nepokusil sexuální delikty ututlat, ale naopak zpřísnit podmínky prodloužením promlčecí lhůty na deset let. Ta se počítá až od osmnáctých narozenin oběti.

"Pokud se tedy stalo, že někdo zneužil dítě v jeho pěti letech, desetiletá promlčecí lhůta se počítá až od osmnácti let věku, takže nakonec trvá promlčecí doba 23 let," namítá právník Němec.

Souhlasí s ním i Romuald Štěpán Rob z kláštera dominikánů v Olomouci. "Kamenem úrazu je, že tou iniciativou (dopisem) se kardinál o skrývání afér nepokusil," brání papeže.

The Observer dále napsal, že současný papež normou umožnil biskupům, aby dokumenty o procesech drželi za zavřenými dveřmi. Ba co víc, aby je posílali přímo Kongregaci pro nauku víry, někdejší inkvizici.

Latinský originál Ratzingerovy normy čtěte ZDE

Český překlad Ratzingerovy normy čtěte ZDE

Takzvané vyhrazení kauzy Kongregaci (převedení do její kompetence) spočívá v tom, že závažná pochybení (proti svátosti eucharistie, proti svátosti smíření, mravnostní delikty) jsou přímo pod dohledem Kongregace, která rozhodne, jak dál.

Podle právníka často předá věc soudu. "Apoštolský tribunál Kongregace pro nauku víry záležitost buď projedná sám, anebo nařídí projednání u obecného soudu s tím, že má stálý dohled nad kauzou," vysvětluje Němec.

Světský soud kontra církevní
Církevní právo výslovně nenařizuje, aby kněží sami iniciovali trestní řízení. Podněty ke stíhání přesto z církve přicházejí. Jde prý o otázku morálky.

"Někdy církevní představený iniciuje světské trestní stíhání, ať vlastním podnětem, anebo apelací na obviněného, aby se šel sám udat," doplňuje Damián Němec.

"Já se domnívám, že požadavek, aby biskup nahlásil policii každý případ, kdy se kněz dostane do podezření, že zneužíval dítě, je nepodložený," citoval The Observer arcibiskupa Tarsicia Bertoneho.

Duchovní připouštějí, že církevní soud nemá zdaleka takové pravomoci a možnosti zjišťování jako světské úřady, proto prý většinou vyčká na jejich verdikt a podle něj se rozhoduje. Nejčastějším trestem je exkomunikace.

Kardinál Joseph Ratzinger při mši Pro Eligendo Papa v bazilice sv. Petra ve Vatikánu den předtím, než ho konkláve zvolilo papežem Benediktem XVI. (18. dubna 2005)

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Polsko zrušilo účast na summitu V4 v Izraeli, svolává schůzku v Bruselu

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Polsko se kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů nezúčastní summitu visegrádské čtyřky...

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

Najdete na iDNES.cz