Papež prý chtěl skrýt sexuální aféry kněží

  8:28aktualizováno  8:28
Na minulosti papeže Benedikta XVI. se objevila vážná skvrna. Ještě jako kardinál Joseph Ratzinger rozeslal katolickým biskupům dopis, v němž je vyzval, aby drželi pod pokličkou obvinění ze zneužívání mladistvých. Existuje podezření, že se tím pokusil obejít zákony.

O existenci dopisu, který biskupové otevřeli v květnu 2001, informoval britský nedělník The Observer, jenž má text k dispozici.

Mluvčí Vatikánu, kterou týdeník požádal o vyjádření, sdělila, že k tomu nebude nic říkat. "Je to tajný dokument, proto ho nebudeme nijak komentovat," odpověděla novinářům.

Dopis přitom vystavuje Ratzingera vážnému podezření, že z pozice vůdce Kongregace pro čistotu víry, tedy instituce, která ve své době dohlížela na inkvizici, nařídil katolickým kněžím, aby nedbali zákonů.

Jakákoli podezření, obvinění či vyšetřování "těch nejzávažnějších hříchů", mezi něž Ratzinger zařadil i sexuální delikty s dětmi mladšími 18 let, mají katoličtí představitelé hlásit přímo a jedině jemu.

"Funkce soudce, představitele justice, notáře a reprezentanta práva může v těchto případech být zastoupena jedině kněžími," stojí podle The Observer v Ratzingerově textu.

Co ale kritiky popudilo nejvíc, je zmínka, že církevní spravedlnost za pohlavní zneužívání lze uplatňovat až tehdy, kdy oběť dosáhla 18 let. Podle nařízení by se o exkomunikaci provinilce mohlo začít hovořit až tehdy, když jeho oběť dosáhne dospělosti.

"To je vyhýbání se právu," rozčiluje se advokát Daniel Shea, který zastupuje rodiče dvou texaských dětí, jež údajně obtěžoval duchovní.

The Observer píše, že se Sheou souhlasí i profesor kanonického práva John Beal, který se domnívá, že Joseph Ratzinger svou intervencí překročil vlastní pravomoci a pokusil se prodloužit ruce církevní spravedlnosti.

Jak Ratzinger, tak arcibiskup Tarsicio Bertone, který dopis také podepsal, jsou zastánci toho, aby veškeré prohřešky včetně pedofilie byly vyšetřovány na katolické půdě, nikoli policií.

"Já se domnívám, že požadavek, aby biskup nahlásil policie každý případ, kdy se kněz dostane do podezření, že zneužíval dítě, je nepodložený," řekl před dvěma lety Bertone.

ČTĚTE TAKÉ - Církev: Papež aféry nekryl, byl přísnější

Kardinál Joseph Ratzinger při mši Pro Eligendo Papa v bazilice sv. Petra ve Vatikánu den předtím, než ho konkláve zvolilo papežem Benediktem XVI. (18. dubna 2005)

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Najdete na iDNES.cz