Čínští policisté si počíhali na blogerského vtipálka, za jeden příspěvek na Twitteru skončil ve vazbě.

Čínští policisté si počíhali na blogerského vtipálka, za jeden příspěvek na Twitteru skončil ve vazbě. | foto: Profimedia.cz

Na internetu básnil o smrti vůdců Číny, teď za to bloger sedí v chládku

  • 8
Svoboda projevu v komunistické Číně stále pokulhává za většinou ostatních světových velmocí. Doplatil na to i jeden z tamních blogerů, který na sociální síť Twitter umístil synopsi fiktivního filmu, která obsahovala krutou smrt všech účastníků nedávného kongresu komunistické strany. Čínské úřady neváhaly a internetového vtipálka poslaly do vězení.

Přátelé šestatřicetiletého Čaj Siao-pinga uvedli, že známého blogera policie vzala do vazby na sklonku nedávného osmnáctého kongresu Komunistické strany Číny po tom, co na internet umístil zápletku smyšleného filmu. Naneštěstí pro něj se v ní ostře pustil do všech komunistických činovníků a vymyslel jim krutou smrt při kolapsu střechy pekingského Paláce lidu, kde se obří kongres konal (více o kongresu čtěte zde).

"Střecha Paláce lidu z ničeho nic zkolabovala. Všech dva tisíce lidí na kongresu okamžitě zemřelo, až na sedm šťastlivců. Ti však zemřeli záhadnou smrtí vzápětí, hezky jeden po druhém," popisoval bloger na sociální síti Twitter, která je v Číně zakázána, přesto jí však někteří stále využívají ke komunikaci se světem. Ostrá slova ho však stála svobodu, alespoň dočasně. Čínská policie si na něj počíhala a okamžitě ho vzala do vazby.

Siao-ping nebyl jediným aktivistou, který narazil na masivní bezpečnostní opatření během uplynulého kongresu čínské komunistické strany. Úřady před jednou z nejdůležitějších politických událostí v zemi za poslední roky přikázala všem aktivistům, aby opustili území Pekingu. Nad městem pak úřady vyhlásily bezletovou zónu (více o bezpečnostních opatřeních čtěte zde).

Policisté zabili dva lidi, aktivisté se bouří

Čínská organizace na ochranu lidských práv v pondělí sdělila, že dva aktivisté byli zabiti během masivního zátahu na čínské disidenty bezprostředně před zahájením kongresu. Byl mezi nimi také Čang Jao-tung z provincie Henan, kterého policie ubila k smrti v době, kdy byl ve vazbě. Po skončení velkého politického svátku se i přes agresivní přístup policie aktivisté do Pekingu vrací.

Zadržený bloger však stále zůstává ve vazbě. "Siao-pingova rodina má velké obavy. Doufají, že se z vazby dostane co nejdříve," uvedl pro server Daily Telegraph bloger Liou Jen-pching. Chu Ťia, jeden z neznámějších blogerů na čínském internetu, neváhal a jako mnoho jiných podepsal petici za Siao-pingovo propuštění.

"Chtěl jen ukázat, jak jsou lidé nespokojeni se situací v zemi. Všichni to cítíme stejně, je to absurdní," vysvětluje a dodává, že vláda se zrovna nachází v napjatém období a podobně pak jedná i s veřejností.

Svoboda slova v Číně plave proti proudu

Blogerská komunita se shoduje, že Siao-pingovo zatčení dělá z každého občana potenciálního kriminálníka. "Každé slovo, které napíšeme nebo řekneme, může přesáhnout vládou nastavenou mez. Celý svět se snaží prosazovat svobodu projevu, jen my neustále plaveme proti proudu," zlobí se jeden z nich.

"Pokud vládní autority shledají podobný vtip jako nevhodný, mohou přeci s dotyčným v klidu jednat a vést normální dialog. Věznění lidí za jejich názor má ale do podobného jednání daleko," vysvětluje Aj Siao-ming, významná čínská režisérka dokumentárních filmů.

"Jestli bude vězněný bloger v nejbližší době propuštěn, bude to pozitivní vzkaz od nové nastupující vlády. Když ale Siao-ping zůstane ve vazbě, bude jasné, že jsme se nikam neposunuli," zní jednohlasně z čínské blogerské komunity.


Video