Čínská škola vyzvala žáky k veřejnému zničení telefonů, přáli si to rodiče

  • 85
Neobvyklý požadavek měl na své žáky ředitel čínské střední školy. Chtěl po nich, ať veřejně zničí své mobilní telefony. Někteří z nich tak skutečně učinili. Škola vyhověla rodičům, podle kterých se jejich potomci věnují více hraním si s mobily než přípravám na přijímací zkoušky na univerzitu.

Alespoň čtyři žáci školy v městě Sin-jang v provincii Che-nan předstoupili na pódium, kde před zraky svých vrstevníků kladivem roztříštili svůj mobilní telefon, píší čínská média. Video z akce se rychle stalo virálním.

Podle listu Times očividně ne všichni žáci byli nadšení. Jeden chlapec zprvu do telefonu kladivem jen ťukl a jedna dívka se zdráhala vůbec na pódium vylézt.

Ředitel školy uvedl, že vyhověl nářkům rodičům, kteří se obávali, že jejich ratolesti jsou závislí na mobilech a nevěnují dostatečnou přípravu na vysoce náročné a konkurenční červnové přijímací zkoušky na vysoké školy.

„Studenti jsou schopni se ve škole dobře chovat. Jakmile však přijedou na víkendy domů, stráví na svých telefonech příliš mnoho času, což rodičům dělalo starosti, “vysvětlil ředitel. Podle něj žáci podepsali souhlas se zničením svých mobilů, které si přinesli z domova a kterých se chystali zbavit.

Mobily o přestávce jsou pro žáky opět tabu, škole nahrála novela zákona

Část uživatelů čínské sociální sítě Weibo se domnívá, že školní akce vyzývá teenagery k násilnému jednání. Nelíbí se jim, že studenti museli zničit své osobní vlastnictví.

„Chyba není v telefonu, ale v těch, kteří nedokázali své děti vést k tomu, aby telefon správně používali,“ myslí si jeden uživatel. Další se ale nekonvenční vyučovací metody zastávají s tím, že studenty nutí „dávat pozor“ ve škole namísto „mačkání neužitečných telefonů“.

Zákaz telefonů na základních a středních školách

Čína v únoru zakázala studentům základních a středních škol si do třídy nosit mobilní telefony, pokud k tomu nemají vysloveně souhlas rodičů. Ministerstvo školství rozhodnutí odůvodňovalo jako ochranu studentů před zhoršujícím se zrakem, nedostatek koncentrace a závislostí na internetu.

Žáci si opět hrají a běhají! Francie si chválí zákaz mobilů na školách

Podle zprávy vydané Čínským internetovým informačním centrem mělo v roce 2018 z celkového počtu 175 milionů uživatelů internetu mladších 18 let vlastní mobilní zařízení. Uživatelé je používali nejčastěji pro online studium, poslouchání hudby a hraní her.

Opatření získalo podporu u rodičů, někteří učitelé jej ale považovali za příliš radikální. Podle ředitelky První pobočky Pekingské národní denní školy Liou Jen-pching by lepším řešením bylo, kdyby úřady snížily učební zátěž, aby žáci měli více volného času na cvičení.

K zákazu použití mobilů ve školách pro děti mladších patnácti let se v roce 2018 odhodlala Francie. Posléze ji následovalo i Řecko. 

V Česku se ovšem vedení školy může setkat s nevolí České školní inspekce. Tuto zkušenost má třeba škola v Boskovicích na Blanensku, která plošný zákaz vyhlásila v minulosti. Žáci tak nemohli mít mobil ani o obědové pauze. Jenže podle inspekce šlo o příliš velký zásah do soukromí žáků (více v článku Na základní škole zakázali mobil i o přestávce. Neprávem, míní inspekce).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video