Střední linie, která dělí Tchajwanský průliv, je podle nepsaných pravidel dělicí čárou mezi námořním a vzdušným prostorem Číny a Tchaj-wanu. Peking vyslal bojová letadla přes tuto linii podle Tchaj-peje už v předchozích dnech.
Situace mezi Čínou a Tchaj-wanem se vyhrotila po úterní návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v Tchaj-peji. Peking návštěvu ostře odsoudil a zanedlouho zahájil vojenské cvičení s ostrou střelbou v blízkosti ostrova.
Do vod kolem Tchaj-wanu Čína při manévrech vypálila 11 balistických raket, pět z nich přitom dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny.
Čína demokratický Tchaj-wan navzdory jeho nezávislému postavení považuje za vzbouřeneckou provincii a součást svého území, cestu Pelosiové proto vnímá jako provokaci a snahu Tchaj-peje o utvrzení samostatnosti.
Na Pelosiovou uvalí sankce
Čína se na Pelosiovou a její nejbližší rodinu rozhodla uvalit sankce v reakci na její návštěvu Tchaj-wanu, kterou Peking označil za „zlomyslné“ a „provokativní“ jednání. Podobu postihu zatím úřad neupřesnil.
„Navzdory odporu a vážným obavám Číny Pelosiová trvala na návštěvě Tchaj-wanu, čímž vážně zasáhla do vnitřních záležitostí Číny, podkopala její suverenitu a územní celistvost, pošlapala politiku jedné Číny a ohrozila mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu,“ uvedl mluvčí ministerstva v prohlášení.
Číňani ukončí jednání o klimatu s USA
Čína také ukončí spolupráci se Spojenými státy v řadě oblastí, včetně klimatu. Oznámilo to čínské ministerstvo zahraničí. Čína pozastaví vzájemná jednání o klimatu, dialog mezi vojenskými představiteli USA a Číny, přeshraniční spolupráci týkající se kriminality, jednání o námořní bezpečnosti a vztahy v oblasti imigrační a protidrogové politiky.
Bílý dům si mezitím v noci na pátek předvolal čínského velvyslance v USA Čchina Kanga, aby počínání Pekingu odsoudil, napsal list The Washington Post. „Po krocích Číny... jsme předvolali velvyslance Čchina Kanga, abychom mu předali demarši ohledně provokativních kroků (Pekingu),“ řekl deníku mluvčí prezidentské kanceláře John Kirby.
Pelosiová v pátek v Tokiu prohlásila, že její cesta nebyla zaměřena na změnu statu quo na Tchaj-wanu nebo v regionu. Zároveň řekla, že Spojené státy nedovolí Pekingu, aby Tchaj-wan izoloval tím, že bude bránit americkým představitelům v cestování na tento ostrov.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Čína Tchaj-wan zastrašuje, říká Blinken
Spojené státy chtějí situaci kolem Tchaj-wanu uklidnit po „nehorázně provokativní“ reakci Pekingu na návštěvu šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.
Blinken v pátek Čínu obvinil, že se snaží zastrašit nejen Tchaj-wan, ale i jeho sousedy. Uvedl, že čínské vojenské cvičení významně eskaluje napětí. Pro tuto extrémní reakci na cestu Pelosiové podle něj není žádné opodstatnění. Washington podle ministra zahraničí nadále stojí za svými partnery a spojenci. Mezi ty lze řadit i Tchaj-wan, byť s ním USA nemají formální diplomatické vztahy.
Čínské rakety dopadly u Japonska. Chováte se jako KLDR, vadí Tchaj-wanu |
Blinken vystupoval na schůzce ministrů zahraničí ASEAN, které se účastní i šéfové diplomacií partnerských zemí, včetně USA, Ruska, KLDR či Austrálie. Americký ministr zahraničí se při pátečním jednání setkal se svými protějšky z Ruska a Číny Sergejem Lavrovem a Wang Iem.
„Blinken, který do místnosti vstoupil jako poslední, se na Lavrova ani nepodíval, když usedal na své místo o několik židlí vedle, stejně jako na Wanga, který byl usazený o kousek dál u stejného stolu jako Lavrov,“ píše AP.