Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Čínu sužuje odložená covidová pohroma. Svět se bojí restartu pandemie

  11:29aktualizováno  16:41
Chybí volná lůžka, léky i personál. Nemocnice v Číně jsou po zásadním uvolnění hygienických opatření přeplněné lidmi, kteří se nakazili koronavirem nebo jinou respirační nemocí. Situace je mnohde kritická. Zdraví Číňané, kteří byli tři roky zavření ve vlasti, však chtějí cestovat. Některé státy už ovšem vzkázaly, že tak jednoduché to čínští turisté mít nebudou.

„Nemocnice je zkrátka zahlcená od shora až dolů. Jednotka intenzivní péče je plná,“ říká lékař Howard Bernstein po „stresující“ službě v soukromé pekingské Sjednocené rodinné nemocnici. Plno podle něj mají i na pohotovosti, na oddělení pro pacienty s horečkami i v dalších částech nemocnice.

Přicházejí zejména starší lidé s covidem či obecně s příznaky respirační nemoci. Často je v jejich věku trápí další zdravotní problémy. Lidí čekajících na ošetření je čím dál víc. Lékař říká, že za víc než třicet let praxe nic podobného neviděl. Chybí volná lůžka, léky i personál.

„Spoustu lidí přijali do nemocnice. Ale jejich stav se ani za den či dva nezlepšuje, takže tu není žádný pohyb. Tím pádem lidé přicházejí na příjmové oddělení, ale už pak nemůžou jít nahoru do nemocničních pokojů. Celé dny jsou zaseklí na příjmu,“ líčí Bernstein.

V Číně se teď nakazí covidem milion lidí denně, pět tisíc zemře, tvrdí analytici

Za poslední měsíc podle svých slov přešel ze situace, kdy během dne neošetřil žádného pacienta s covidem, do stavu, kdy jich prohlédne desítky denně. „Myslím si, že na toto jsme nebyli vůbec připravení,“ poznamenává a i další jeho kolegové napříč Čínou to vnímají podobně.

Souhlasí s ním i někdejší šéfredaktor zpravodajského portálu South China Morning Post Wang Siang-wej. „Vláda své priority od začátku nastavila špatně, což nedostatečnou přípravu ještě zhoršilo,“ napsal ve svém článku. „Peking utratil miliardy jüanů za prevenci místo za léčbu. Představte si, jak jiné to mohlo být, kdyby Peking všechny tyto peníze a zdroje nalil do zdravotnické infrastruktury,“ dodává.

Konec pandemie?

Pandemie nemoci covid-19 skončila, šíření koronaviru během letošní zimy je endemické. V rozhovoru zveřejněném v deníku Tagesspiegel to řekl přední německý virolog Christian Drosten, který byl jednou z hlavních tváří německého boje s covidem.

„Tuto zimu zažíváme první endemickou vlnu SARS-Cov-2, podle mě tak pandemie skončila,“ řekl Drosten.

„To znamená, že po této zimě bude mít populace širokou a odolnou imunitu, že se v létě virus sotva prosadí. Mohlo by ale nastat nepříjemné překvapení v podobě mutačního skoku. Ani to už v tuto chvíli neočekávám,“ řekl.

Drostenův názor, že šíření koronaviru přešlo z pandemické fáze do endemické, sdílí také Thomas Mertens, předseda německé Stálé očkovací komise (Stiko).

I přesto Drosten přinejmenším u dospělých doporučuje využívat nových očkovacích možností, aby se předcházelo respiračním nemocem. To by podle něj umožnilo vyvarovat se rozsáhlých vln respiračních infekcí, jakým nyní nejen Německo čelí.

„Za několik let bychom mohli mít nemocnost způsobenou SARS-Cov-2 podobnou jako u jiných koronavirů, proti kterým se vůbec neočkuje,“ dodal.

Třeba lékařka Sonia Jutard-Bourreauová ze soukromé nemocnice Raffles v Pekingu říká, že počet pacientů je u nich teď pětkrát až šestkrát vyšší než normálně. Také zde jsou příchozí nemocní výrazně starší než jen o pár dnů dřív, v průměru jim teď je kolem sedmdesáti let.

„Je to pořád ten samý profil. Většinou jde o neočkované pacienty,“ vypráví s tím, že lidé do její nemocnice chodí z důvodu, že okolní střediska už jsou beznadějně plná, ale i proto, že doufají, že si zde budou moci koupit proticovidový lék Paxlovid.

Ten se totiž těžce shání. „Chtějí ten lék jako náhradu za vakcíny, ale takto to nefunguje. Lék nenahrazuje očkování,“ kritizuje Jutard-Bourreauová.

Upozorňuje, že se lékaři při předepisování léku řídí přísnými kritérii. V některých nemocnicích ho navíc vůbec nemají a lidem mohou dát jen „obyčejné“ léky na snižování teploty a proti kašli.

Čína sice vyvinula své vlastní vakcíny, ale ty se v boji s koronavirem neosvědčily tolik jako očkovací látky vyvinuté na Západě. V nedostatečně proočkované populaci se teď virus bleskově šíří a lékaři se nejvíc obávají právě o nejstarší obyvatele.

Německá vláda už oznámila, že do Číny pošle zhruba 20 tisíc dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNtech.

Zatím by se měly rozdělit mezi tamní expaty z Německa, ovšem kancléř Olaf Scholz podle BBC tlačil na to, aby bylo očkování dostupné i pro čínské občany. Jde o vůbec první zahraniční vakcínu, která do Číny od začátku pandemie zamíří, podotýká britská stanice.

Lékařka Jutard-Bourreauová žije v Číně už zhruba deset let a obává se, že to nejhorší z této vlny covidu do Pekingu teprve přijde. Zdravotníci z dalších částí Číny agentuře Reuters popsali, že v některých případech už jsou na hraně svých kapacit i vzhledem k tomu, že kvůli covidu či jinému onemocnění ulehla s horečkou také velká část zaměstnanců.

Zdravotní sestra z města Si-an například řekla, že se v posledních týdnech nakazilo pětačtyřicet z jednapadesáti sester na jejím oddělení a všichni členové týmu na pohotovosti. „Tolik kolegů je pozitivních. Téměř všechny doktory to semlelo,“ dodala sestra. Zaměstnanci teď podle ní mají nařízeno přijít do práce i v případě, že sami mají pozitivní test na covid a dokonce i pokud mají zvýšenou teplotu.

Na jedné psychiatrii v provincii Chu-pej zase přestali přijímat pacienty, protože práceschopná je jen polovina zdravotníků. „Bojím se, že pokud začne nějaký pacient vyvádět, budu ho muset kurtovat, ale to sami nedokážete. Není to situace, ve které byste chtěli být,“ popisuje tamní sestra, jež podle svých slov pracuje šestnáct hodin denně v nevhodných podmínkách.

Čína vše zažívá s tříletým zpožděním

V některých venkovských částech země byli na pomoc povoláni lékaři v důchodu a studenti medicíny. Čína zkrátka nyní se zpožděním zažívá to, co už pro je zbytek světa včetně Česka jen tíživou vzpomínkou.

Nemocných tam začalo dramaticky přibývat od chvíle, kdy vláda uvolnila nekonečná hygienická opatření. Kvůli koronaviru, který se začal šířit právě z Číny, dlouho prosazovala politiku takzvané nulové tolerance a s ní související přísná opatření. Ta však v listopadu vyvolala na čínské poměry rozsáhlé protesty v ulicích, při kterých někteří dokonce požadovali odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga.

Pekingem už se volně šíří covid. Lidé si sami ordinují uzávěru, vykoupili léky

Po prosincovém obratu dala vláda šíření koronaviru víceméně volný průběh. A země teď zažívá jednu z nejsilnějších vln za poslední tři roky. Mezinárodní experti odhadují, že denní přírůstky nakažených se v zemi s 1,4 miliardy obyvatel pohybují kolem milionu případů. Oficiální čísla nejsou známá, podle portálu Nikkei Asia však na veřejnost unikl odhad čínské Národní zdravotnické komise.

Ten hovoří o více než 240 milionech infikovaných lidí jen za prosinec. K 25. prosinci portál uváděl, že už se nakazilo zhruba 18 procent čínské populace. V Pekingu a provincii S’-čchuan pak hovoří o více než 50 procentech.

5. prosince 2022

Čínské úřady nejprve uvedly, že nebudou zveřejňovat počty lidí, kteří se sice infikovali koronavirem, ale nemají příznaky. „To není medicína, ale politika. Pokud teď umírají s covidem v těle, je to kvůli covidu. Míra úmrtnosti je politická hodnota, nikoliv medicínská,“ rozčiluje se Jutard-Bourreauová. Později úřady sdělily, že denní statistiky nákaz nebudou zveřejňovat vůbec, protože po ukončení plošného testování občanů je nelze spolehlivě určit.

Podle úterního oznámení bude Peking přírůstky nakažených publikovat jednou za měsíc. Mrtví k úterý za posledních sedm dní podle oficiálních statistik přibyli pouze tři. Britská datová společnost Airfinity přitom odhadla, že v Číně momentálně umírá až pět tisíc nakažených denně.

Cena za rozvolnění. Covidem se v Číně nakazí 840 milionů lidí, míní expert

Zatímco svět se už s nebezpečným virem vypořádal a někteří odborníci dokonce pandemii prohlašují za ukončenou (viz box), čínské nemocnice nestíhají. Před budovami se tvoří dlouhé fronty, lidé jsou ošetřováni i venku. Extrémní tlak na zdravotnický systém navíc přináší i další komplikace.

Třeba odběr krve. „Potřebujeme krev pro pět set lidí každý den, ale nedosáhneme ani ke stovce. Urgentní péče o těhotné ženy a kriticky nemocné pacienty je těžší,“ říká pracovník transfuzního centra v Kchun-mingu, hlavním městě provincie Jün-nan na jihozápadě Číny. Záchranáři zase nezvládají objet všechny, kteří si volají sanitku.

Vedení Šanghaje už proto vyzvalo občany, aby se na tísňovou linku neobraceli ve chvílích, kdy mají jen horečku nebo jsou příznaky nemoci mírné. S obří poptávkou navíc napříč lidnatou zemí bojují i krematoria.

Číňané chtějí cestovat

V této situaci čínský režim oznámil, že od 8. ledna přestane po zahraničních turistech vyžadovat odchod do karantény. Bude jim stačit negativní PCR test. A stejně tak čínští obyvatelé mohou po třech letech znovu cestovat. Už nyní zaplavili internetové stránky cestovních kanceláří.

Velká čínská cestovní agentura Ctrip uvedla, že do půl hodiny po vydání zprávy o chystaném otevření hranic vzrostlo vyhledávání populárních destinací desetinásobně. Největší zájem byl o Macao, Hongkong, Japonsko, Thajsko a Jižní Koreu. Data serveru Trip.com ukázala, že rezervace zahraničních letů stouply za den o více než 250 procent.

Čína už nebude od přijíždějících požadovat karanténu, pouze negativní test

Na nadšené přivítání by se však Číňané příliš těšit neměli. Druhé kolo pandemie je to poslední, co by si vlády ostatních zemí přály. Třeba japonský premiér Fumio Kišida už oznámil, že jeho země bude pro cestující z pevninské Číny vyžadovat negativní test na covid. Lidé by navíc měli jít na týden do karantény, píše list The Guardian.

Japonská vláda rovněž nedovolí leteckým společnostem výrazně navýšit počet letů z Číny. I další země zvažují omezení pro čínské turisty. Americké úřady v této souvislosti zmiňují „nedostatek transparentních dat, včetně genomového sekvenování virů“. Kromě Japonska bude negativní test na covid žádat také Indie. „Světová zdravotnická organizace je velmi znepokojena vývojem situace v Číně,“ řekl ve středu předseda WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

A reakce Číny? Vládní mluvčí k cestovním omezením v Indii a Japonsku poznamenal, že by se „covidová opatření měla být vědecky podložená, umírněná a neměla by ovlivňovat běžný pohyb jednotlivců.“

Nová opatření zavedla ve středu odpoledne i Itálie. Ministr zdravotnictví Orazio Schillaci nařídil povinné testování všech cestujících z Číny, včetně těch, pro které je Itálie jen tranzitní zemí. U odebraných vzorků se bude také zkoumat varianta koronaviru. „Opatření je nezbytné pro zaručení trasování a zachycení možných variant viru a pro ochranu italského obyvatelstva,“ napsal deník Corriere della Sera.

28. listopadu 2022

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Jeden za šest, dva za deset. Překupníci ošidili na hokejovém MS už stovky lidí

13. května 2024

Premium Jeden za šestku, dva za desítku, říká u vstupu do metra Českomoravská v Praze u areny zhruba...

Nábor do ochranky pro olympiádu v Paříži selhává. Chybí osm tisíc lidí

13. května 2024

Premium Nedostatek bezpečnostních pracovníků na nadcházející letní olympiádě v Paříži vyvolává vážné obavy...

Ženské hlídky střeží ekvádorský amazonský prales. Chrání řeky i rodnou půdu

13. května 2024

Říkají si Yuturi Warmi a rozhodly se, že svůj domov, ekvádorský amazonský prales, budou chránit...

Po zřícení obytné budovy v Belgorodu zemřelo 12 lidí, úřady obviňují Ukrajinu

12. května 2024  11:48,  aktualizováno  23:04

Sledujeme online V ruském Belgorodu se částečně zhroutila vícepodlažní obytná budova, podle úřadů v důsledku...

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...